Kara ayaklı kedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara ayaklı kedi
Korunma durumu

Hassas (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Alt takım: Feliformia
Familya: Felidae
Alt familya: Felinae
Cins: Felis
Tür: F. nigripes
İkili adlandırma
Felis nigripes
Burchell, 1824
Dağılımı.

Kara ayaklı kedi (Felis nigripes), kedigiller (Felidae) familyasından Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve ve Namibya'daki step ve savanalarda görülen bir kedi türü. Dünyanın en küçük kedi türlerinden biridir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücuduna göre büyük kafası dikkat çekicidir. Jaguarı andıran desenleri vardır. İki yanağını kateden siyah çizgiler bulunur. Ayak tabanları siyahtır. Ayağın altındaki tüyler sıcak, yakıcı kumlarda yanmasını önler. Aynı zamanda yer altı böceklerini yakalamasına yardımcı olur. Çizgili olan kuyruğu kafa ve vücut uzunluğunun yarısı kadardır. Ev kedisine benzer. Erkekleri 42,5–50 cm dişileri ise 33,7-36,8 cm arasında boya sahiptir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek kara ayaklı kedi, birkaç dişinin bölgesinde dolaştığından genellikle çok eşlidir. Gebelik süresi 68 gündür. Kasım-aralık ayında, 1-3 yavru doğururlar. Yavrular 5 haftalık olduğunda anne, yuvalarına canlı yakaladığı avını getirir ve yakalamalarına izin verir. Bu dönemden sonra 2 hafta içinde yavrular yuvadan ayrılabilecek çağa gelir.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnız yaşar ve gececildir. Yaşam alanına bağlıdır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük hayvanları avlar. Kemirgenler, örümcekler, böcek ve kuşlar diyetinde yer alan hayvanlardan bazılarıdır.

Korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Avlanması çok zor olduğundan ve ekonomik olarak değer taşımadığından tükenen türlerin yer aldığı kırmızı listede "Düşük Risk" grubunda yer alır. Ancak Afrika yaban kedileri ve çakallar için konulan tuzaklara yakalanır ya da zehirlenirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sliwa, A.; Wilson, B.; Küsters, M.; Tordiffe, A. (2016). "Felis nigripes". IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi. 2016: e.T8542A177944648. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T8542A177944648.enÖzgürce erişilebilir. Erişim tarihi: 20 Kasım 2021.