Opera GX

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Opera GX
Opera GX Icon.svg
Opera GX tarayıcısına ait kullanılan güncel logo
Opera GX Tarayıcısında Vikipedi.png
Windows 10 altında çalışmakta olan Opera GX, Vikipedi sayfasını gösteriyor
Geliştirici(ler) Opera Software
İlk yayınlanma 11 Haziran 2019
Programlama dili Blink, V8
İşletim sistemi Microsoft Windows, macOS
Tür Web Tarayıcı
Lisans Freeware
Resmî sitesi https://www.opera.com/gx

Opera GX, Opera Software tarafından geliştirilen, Microsoft Windows ve MacOS için Opera web tarayıcısının oyun odaklı bir versiyonudur. Dünyanın ilk oyun tarayıcısıdır. Bilgisayar oyunu severlerine yönelik geliştirilmiştir. Opera GX, E3 2019'un başlangıcı ile aynı gün olan 11 Haziran 2019'da duyuruldu. 2021 Şubat ayı itibarıyla erken erişim sürecindedir.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Opera GX, VPN ve AdBlock gibi standart Opera özelliklerine ve ayrıca oyun oynamaya yönelik özelliklere sahiptir. "Hot Tabs Killer" isimli özellik yükleme ve indirme hızlarını sınırlama özelliğinin yanı sıra, alan açmak ve tarayıcıyı daha hızlı hale getirmek için kullanılabilen GX Cleaner adlı yepyeni bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, tarayıcının tüm verilerini Opera Touch adlı özel bir tarayıcıyla (yalnızca Akıllı Telefonlar ve Tabletler için) senkronize eden My Flow adlı bir özellik vardır[2]. Opera'nın standart Messenger kenar çubuğu entegrasyonlarına ek olarak, Twitch Instagram ve Discord gibi platformlar için entegrasyonlara sahiptir.

Tarayıcıda ayrıca, yaklaşan video oyunu sürümlerinin bir listesi, oyuncular için kişiselleştirilmiş haberler ve ücretsiz oyunlar ve satışların bir listesini içeren "GX Corner" adlı yerleşik bir web sayfası vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dere, Uğurcan. "Opera, Oyuncular İçin Tasarladığı Tarayıcısı Opera GX'i Tanıttı". Webtekno. Erişim tarihi: 4 Haziran 2021. 
  2. ^ "Opera Touch ve Opera'dan yeni tarayıcı | Opera". www.opera.com. 30 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2021.