Ücretsiz yazılım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Freeware sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Ücretsiz sahipli yazılım (İngilizce Freeware), ücretsiz olarak herhangi bir özellik kısıtlaması olmadan kullanılabilen, sahipli (özgür olmayan) bir lisans ile lisanslı[1]yazılımlara verilen genel addır. Kullanıcının belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ücret ödemek durumunda olduğu sharewareden farklı olarak tamamen ücretsizdir. Terimin kabul edilmiş açık bir tanımı yoktur.[1]

Ücretsiz yazılımların da telif hakları söz konusudur. Ücretsiz yazılımcıları genellikle "topluma bir şey sunma" motivasyonuyla hareket eden, fakat bunu yaparken isimlerinin de bilinmesini ve yazılımları ile ilgili gelecekteki gelişmelerin kendi denetimleri altında olmasını isteyen programcılardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce karşılığı olan freeware terimi ilk kez, yarattığı PC-Talk ismindeki iletişim yazılımını geleneksel yollardan pazarlamayı pahalı bulduğu için alternatif pazarlama yolları arayan Andrew Fluegelman tarafından kullanılmıştır. Fluegelman önceleri, bu terimi bir marka gibi kullanmıştı; fakat daha sonra terimin bu anlamda kullanımı terkedilmiştir. Fluegelman aslında PC-Talk yazılımının dağıtımını bugün shareware olarak bilinen bir yolla yapmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]