Ücretsiz yazılım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Freeware sayfasından yönlendirildi)
Açık ve özgür kaynak kod vs ücretsiz yazılım şeması

Ücretsiz sahipli yazılım (İngilizce Freeware), ücretsiz olarak herhangi bir özellik ve süre kısıtlaması olmadan kullanılabilen, sahipli (özgür olmayan) bir lisans ile lisanslı[1] yazılımlara verilen genel addır. Kullanıcının belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ücret ödemek durumunda olduğu sharewareden farklı olarak tamamen ücretsizdir. Terimin kabul edilmiş açık bir tanımı yoktur.[1]

Bu tür yazılım lisansları, yazılımın bireysel kullanıcıların ücretsiz olarak kullanılmasına imkân verirken, ticari kullanım için üreticisinden izin istenilmesi ve ücret ödenmesi gibi hükümler barındırabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce karşılığı olan freeware terimi ilk kez, yarattığı PC-Talk ismindeki iletişim yazılımını geleneksel yollardan pazarlamayı pahalı bulduğu için alternatif pazarlama yolları arayan Andrew Fluegelman tarafından kullanılmıştır. Fluegelman önceleri, bu terimi bir marka gibi kullanmıştı; fakat daha sonra terimin bu anlamda kullanımı terkedilmiştir. Fluegelman aslında PC-Talk yazılımının dağıtımını bugün shareware olarak bilinen bir yolla yapmıştı.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda popüler bazı, ücretsiz sahipli yazılımlardan örnekler verilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Gnu.org'de Freeware başlığı". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]