Nuestra Señora de Santa Ana

Vikipedi, sizin yazdığınız ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Guaraníler'in Cizvit Misyonerlikleri: San Ignacio Miní, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto, Santa María la Mayor (Arjantin) ve São Miguel das Missões Harabeleri (Brezilya)*
UNESCO Dünya Mirası
Santa Ana Jesuit-Guarani mission 1.jpg
Nuestra Señora de Santa Ana kalıntıları
Resmî adı Guaraníler'in Cizvit Misyonerlikleri: San Ignacio Miní, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto, Santa María la Mayor (Arjantin) ve São Miguel das Missões Harabeleri (Brezilya)
Ülke  Arjantin
Tür Kültürel
Kriter iv
Referans 275
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Tescil bilgisi
Tescil 1983 (7. Oturum)
Uzatma 1984

Reducción de Nuestra Señora de Santa Ana (Efendimiz Azize Ana Misyonerlikleri), İspanyol sömürge döneminde Güney Amerika'daki Cizvitler tarafından 17. yüzyılda yerlilerin Hıristiyanlaştırılması amacıyla kurulan birçok sömürge misyonundan biriydi.

Misyonerlik yerleşimi, koloni dönemi Paraguay Eyaleti sınırları içindeydi. Günümüze ait kalıntıları Arjantin'in Misiones Eyaletinde bulunmaktadır.

İspanyollar yerli Guaranî halkını kendi köylerinden misyonerlik merkezlerine taşıdılar ve orada misyönerlik merkezlerini kurdular. Misyonerlik merkezleri genellikle bir kilise ve idari binalarla çevrili bir kasaba meydanına sahip olan İspanyol köyleri şeklinde modellenmiştir.

1984'te Arjantin'de UNESCO tarafından Dünya Mirası alanı olarak belirlenen dört misyonerlik yerleşiminden biridir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]