Jean Daniélou

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kardinal Jean Daniélou (d. 14 Mayıs 1905 – ö. 20 Mayıs 1974), bir teolog, bir tarihçi ve Académie Française’in bir üyesiydi.

Jean-Guenolé-Marie Daniélou Neuilly-sur-Seine’de doğmuştur, Charles and Madeleine’in (kızlık soyadı Clamorgan) oğludur. Babası kilise karşıtı bir politikacıydı, birkaç kez bakanlık yapmıştı. Annesi ise bir eğitimci ve kadınların eğitimine yönelik açılan enstitülerin kurucusuydu. Erkek kardeşi Alain (1907–1964) meşhur bir indologtu.

Daniélou, Sorbonne’da öğrenim gördü, Gramer agregasyonu sınavını 1927’de geçmiştir. 1929 yılında İsa Topluluğu’na (Jesuits) katılmış; başlangıç olarak Poitiers’deki erkekler okulunda eğitimcilik yapmıştır. Akabinde, Lyon’da teoloji öğrenimi görmüş ve 1938’de papazlık rütbesi verilmiştir.

2. Dünya Savaşı sırasında, 1939-1940 yıllarında Armée de l'Air’e (Air Force) hizmette bulunmuştur. Terhis edilip sivil hayata geri dönmüştür. Teoloji doktorasını 1942’de almıştır ve din görevlisi olarak Sevr’deki École Normale Supérieur’nun kadın bölümü olan ENSJF’ye atanmıştır. Bu sıralar, patristikler üzerine, Kilise Babaları hakkında, çalışmasına başlamıştır. Chrétiennes Derlemesi Kaynakları’nın kurucularından biridir. 1944 yılında, Paris Katolik Enstitüsü’nde Erken Dönem Hıristiyanlık Tarihi Profesörü; sonrasında ise dekan oldu. 1950’lerde, İncil ve Liturji (1956) ve Tarihin Tanrısı (1958) de dâhil olmak üzere birkaç tarihi çalışma yayımladı. Bunlar Ahitsel Teoloji’nin gelişmesine (Roma Katolik) büyük hız kazandırmışlardır.

Papa 23. John’un isteği üzerine, İkinci Vatikan Konseyi’ne mütehassıs olarak hizmet verdi ve 1969 yılında Papa 6. Paul tarafından kardinal yapıldı. 9 Kasım 1972’de Kardinal Eugène-Gabriel-Gervais-Laurent Tisserant’i izleyerek Académie Française’e seçildi.

1974 yılında, bir fahişenin evinde beklenmedik bir şekilde ölmesi çok çeşitli şekillerde yorumlandı. Papazlık görevlerinin bir parçası olarak ziyaret ettiği genelevin merdivenlerinde öldü. Papazlığından ötürü fakir insanların Paris’in kenar mahallelerindeki kadınların bakımlarını sağlardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]