Chiquitos Cizvit Misyonerlik Yerleşimleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Chiquitos Cizvit Misyonerlik Yerleşimleri*
UNESCO Dünya Mirası
Concepcion church.JPG
Concepción'da kilise
Resmî adı Chiquitos Cizvit Misyonerlik Yerleşimleri
Ülke  Bolivya
Tür Kültürel
Kriter iv, v
Referans 529
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Tescil bilgisi
Tescil 1990 (14. Oturum)

Chiquitos Cizvit Misyonerlik Yerleşimleri, doğu Bolivya'daki Santa Cruz bölümünde bulunur. Bölgede yer alan topluca altı misyonerlik yerleşimi 1990'da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.[1] Avrupa ve Amerika kültürel etkilerin eşsiz bir karışımı ile tanınan misyonerlik yerleşimleri, 17. ve 18. yüzyıllarda Cizvitler tarafından reducciones de indios adı altında yerli kabileleri Hıristiyanlaştırmak için kuruldu.

Güney Amerika'nın iç topraklarına bakan bölge, 17. yüzyılın sonunda İspanyollar ve Portekizliler tarafından tamamen keşfedilmemişti. İspanyol Krallığı tarafından gönderilen Cizvitler, daha sonra Chiquitos olarak tanınacak olan Chiquitania'da 76 yıl boyunca on bir yerleşim birimini araştırdı ve İspanyol Amerikasında on bir yerleşim yeri kurdu. Yerli ve Avrupa mimarisinin unsurlarını birleştiren eşsiz ve farklı bir tarzda kiliseler inşa ettiler.

1767'de Cizvitlerin İspanya topraklarından sürülmesinden sonra, Güney Amerika'daki Cizvit misyonerlik yerleşimlerinin çoğu terk edildi ve yıkıldı. Chiquitos Cizvit Misyonerlik Yerleşimleri benzersizdir, çünkü bu yerleşimler ve bunlarla ilişkili kültür büyük ölçüde bozulmadan ayakta kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]