Christopher Clavius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christopher Clavius
Christopher Clavius
Doğum25 Mart 1538(1538-03-25)
Bamberg, Bavaria, Kutsal Roma İmparatorluğu
Ölüm06 Şubat 1612 (73 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
MilliyetAlman
Mezun olduğu okul(lar)University of Coimbra
Tanınma nedeniGregorian calendar, Clavius' Law
Kariyeri
DalıMatematik, astronomi
EtkilendikleriEuclid
Pedro da Fonseca
Pedro Nunes

Christopher Clavius (25 Mart 1538-12 Şubat 1612), Alman cizvit matematikçi ve gök bilimci. Gregoryen takvimin ana mimarıdır. Hayatının son yıllarında Avrupa'nın en saygıdeğer gök bilimcisiydi ve kitapları, elli yıl boyunca astronomi konusunda Avrupa'da ve misyonerler tarafından daha uzak coğrafyalarda açılan okullarda kullanılmıştır.

İlk yılları hakkında çok fazla bilgi yoktur. 1555 yılında cizvit oldu. Portekiz'deki Coimbra Üniversitesine devam etti. Burada muhtemelen ünlü matematikçi Pedro Nunes ile teması oldu. Buradan Roma'da bulunan Cizvit okulu Roma Kolejinde din eğitimi aldı. 1579 yılında takvim reformu ile ilgili görevlendirildi. Önerdiği takvim 1582 yılında, Papa XIII. Gregory emri ile Katolik ülkelerde kullanılmaya başlandı. Günümüzde bu takvim Gregoryen takvim ismi ile tüm dünyada kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • James M. Lattis, Between Copernicus and Galileo: Christoph Clavius and the collapse of Ptolemaic cosmology (University of Chicago Press, 1994).
  • "Kann Indexdatensatz der Person nicht lesen". 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  • Edmondo Lamalle: Clavius, Christoph. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Bd. 3, Berlin 1957, S. 279. (Almanca)
  • Christoph Clavius, Corrispondenza Edizione critica a cura di Ugo Baldini e Pier Daniele Napolitani, 7voll., Edizioni del Dipartimento di Matematica dell'Università di Pisa, Pisa, 1992

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]