Umberto Eco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Umberto Eco

Umberto Eco (d. 5 Ocak 1932, Alessandria (şehir)), İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür.

Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, 1971'den bu yana Bologna Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmaktadır ve yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar. Yazarın ilk romanı Gülün Adı 1980'de yayımlandı. 1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.

Eco'nun çalışmaları 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Özellikle Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir. İstanbul'a geniş yer ayırdığı bu eserini yayınlamadan kısa bir süre önce 1998 yılında İstanbul'u ilk kez ziyaret etmiştir.[1]

Roland Barthes'tan sonra, "ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco'nun pek çok eseri Türkiye'de yayınlandı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 2., 2008 yılında 14. sırada yer almıştır. Takma ismi Dedalus'tur.[kaynak belirtilmeli]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya Büyük Yıldızlı Şövalyesi -ünvan şeridi İtalya Büyük Yıldızlı Şövalyesi
— Roma, 9 Ocak 1996[2]
İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası -ünvan şeridi İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası
— Roma, 13 Ocak 1997[3]
Almanya Pour le Mérite Madalyası -ünvan şeridi Almanya Pour le Mérite Madalyası
— 1999
Fransa Légion d'honneur Subayı -ünvan şeridi Fransa Légion d'honneur Subayı
— 2003
Fransa Légion d'honneur Kumandanı -ünvan şeridi Fransa Légion d'honneur Kumandanı
— Paris, 13 Ocak 2012[4]
Fransa Sanat ve Edebiyat Kumandanı -ünvan şeridi Fransa Sanat ve Edebiyat Kumandanı
— 1985
Almanya Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı -ünvan şeridi Almanya Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı
— 2009
Asturias Prensliği Kültür ve Sanat Madalyası (İspanya) -ünvan şeridi Asturias Prensliği Kültür ve Sanat Madalyası (İspanya)
— 2000

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]