Mikrofon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vokal ve enstrüman mikrofonları

Mikrofon, ses dalgalarını elektriksel titreşimlere çeviren, elektroakustik bir cihazdır. Mikrofon ses dalgalarına göre sinyal gerilimi verdiğinden hoparlörü tamamlayan bir unsurdur. Bir ses dalgasındaki titreşimlerin elektriksel benzeri olan sinyali üretmeye yarayan birçok fiziksel prensip vardır. Bunlar, bağlantı direncinin değişimi, piezo elektrik, elektromanyetik ve manyetostriksiyon (mıknatıslandığı zaman bir cismin boyunda meydana gelen değişiklik) prensiplerini içine alır. Bütün bu prensipler ve diğerleri yıllarca denenmiş, ancak sonunda piezo-elektrik, elektromanyetik, elektrostatik ve kapasitif prensipleri uygulamaya konmuştur.

Bütün mikrofonlar ses dalgalarına tepki gösteren çeşitli şekillerde yapılmış diyafram ya da benzeri bir elemana sahiptir. Mikrofona gelen ses dalgaları diyaframa çarpar ve ses basıncındaki değişikliklere göre diyafram içe veya dışa doğru hareket ederek mekanik titreşim yapar. Bu titreşimler sonucunda mikrofonun çıkış uçlarında bir gerilim meydana gelir. Çıkış uçlarında meydana gelen gerilim, hareket eden parçanın ya hızı ya da titreşimlerinin genliği ile orantılıdır.

Tipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle aşağıdaki mikrofon tipleri kullanılmaktadır:

 1. Elektrodinamik mikrofon
 2. Manyetik mikrofon
 3. Şeritli mikrofon
 4. Karbonlu mikrofon
 5. Kondansatörlü (kapasitif) mikrofon
 6. Kristalli mikrofon
 7. Elektrikli mikrofon
 8. Elektromanyetik mikrofon

Karakteristikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikrofon seçiminde dikkat edilecek faktörler, mikrofonun kullanıldığı yere ve amaca göre yedi kısma ayrılır. Bu faktörler;

 1. Directionality (Yönsel)
 2. Frequency Responce ( Frekans Tepkisi)
 3. Transient Responce (Geçiş Tepkisi)
 4. Sensitivity (Duyarlılık – Hassasiyet)
 5. Equivalent Noise Rating (Mikrofonun kendi dip gürültü oranı)
 6. Impedance (Empedans)
 7. Max SPL (Maksimum ses basınç seviyesi)

Directionality (Yönsel Özellik)

Direction İngilizce yön demektir. Directionality mikrofonun hangi yön veya yönlerden gelen seslere duyarlı olduğunu gösterir. Buna ses alma ya da duyma şekli anlamına gelen pick-up pattern denir. Pick-up pattern in grafiğine ise polar pattern denir.

Mikrofonlarda üç farklı pickup pattern bulunur

 1. Omnidirectional (Her yöne)
 2. Unidirectional (Bir yöne)
 3. Bidirectional (çift yöne)