Pointing stick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ThinkPad'de yer alan Pointing Stick

Masaüstü bilgisayar ve Dizüstü bilgisayar klavyeleri üzerine monte edilen, tek parmak ile dokunulmak suretiyle bilgisayar ekranındaki imleci kontrol eden bilgi giriş aygıtı. Fare (bilgisayar) aygıtının navigasyon görevini görür. Genellikle monte edildiği bilgisayarların touchpad bileşenlerine ilave seçenek olarak sunulur. İzometrik bir Oyun çubuğu mantığıyla işler.

Bilgisayar ekranına yansıyan imleç kontrolünün yönü ve hızı Pointing Stick üzerine yapılan kuvvet ile tayin edilir. Pointing Stick, Q klavye klavyeli bilgisayarlarda G, H ve B tuşlarının ortasında yer alır. Fare (bilgisayar) aygıtının sahip olduğu sağ ve sol tuşlar, Pointing Stick yer alan cihazlarda klavyenin alt orta kısmında yer alırlar.

İlk olarak IBM tarafından geliştirilerek Thinkpad dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Pointing Stick; Toshiba, Sony, Dell ve HP firmalarının da bazı modellerinde görülebilmektedir.

Pointing Stick tipik olarak, değiştirilebilen, pütürlü bir yüzeye sahip, silgi başlıklı lastik bir kapağa sahiptir.[1]

Değiştirilebilen kapaklar Thinkpad bilgisayarlarda kırmızı renklidir. Başka markalarda farklı renklere rastlanabilir. Örneğin Dell markasının bazı bilgisayarlarında gri, siyah ya da mavi renkli Pointing stick kapakları mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lenovo Support and Downloads: TrackPoint Caps and how to order for ThinkPad systems and TrackPoint Keyboards". Lenovo.com. 17 Temmuz 2007. 9 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]