İçeriğe atla

Sayısal ses

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dijital ses sayfasından yönlendirildi)
Dijital bir ses kaydedicide görüntülenen ses seviyeleri

Sayısal ses, analog ses verisinin bilgisayarlarda işlenebilmesi için dönüştürülmüş haline denir.

Bilgisayarlara genellikle ses kartları ile aktarılan analog ses verisi bu kartların üzerinde bulunan ADC adlı çevirici donanım parçaları ile dijital veriye dönüştürülür. Analog ses verisi elektriksel bir sinyaldir, ancak dönüştürülen dijital ses verisi 1 ve 0'lardan oluşan ikili biçimdedir.

Sayısal ses verisi sesin iki temel unsuru olan dalga yüksekliği ve dalga frekansını sayısal olarak saklar. Bunun için ses verisinin biçimi kayıt sırasında tespit edilmelidir. Her bir ses verisi için dalga yüksekliğinin kaç bitlik bir genişliğe sahip olacağı ve frekansın hangi sıklıkta kayıt edileceği sesin netliğini ve sayısal verinin boyutunu değiştirir. Dalganın en üst noktası ile en alt noktası arasındaki fark miktarı ne kadar yüksek olursa ses o kadar berrak olacaktır. Bunu sağlamak için sayısal sesin bit değerinin yüksek olması gerekir. Örneğin, 16 bit / 44 khz'lik bir sayısal ses 8 bit / 22 khz'lik bir sesten daha net bir sonuç verir ve kayıttaki küçük ayrıntılar daha iyi duyulur.

Sıkıştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayısal veri ikili biçimde kayıt edildiğinden sıkıştırılabilir ve üzerinde değişiklik yapması kolaydır. Sıkıştırma işlemi genelde kayıplı ve kayıpsız olarak ikiye ayrılır. Kayıpsız sıkıştırmada ses kalitesinde bir değişim olmazken kayıplı sıkıştırmada kalite sıkıştırma oranıyla ters orantılı olarak düşer. Örneğin, zip veya rar biçimindeki sıkıştırmalar kayıpsızdır, ancak mp3 veya ogg biçimine dönüştürülen sayısal seslerde kalite düşer.

Örneğin; ses verisinin sıkıştırılmamış halinde bir ses dalgasında saniyede 1000 ses verisi kaydedildiği varsayılırsa, bunu kayıplı sıkıştırabilmek için bu ses dalgasından saniyede 300 ses verisi seçilerek kaydedilecektir. Bu durumda ses dalgası yumuşaklığını ve doğallığını kaybedecek; daha köşeli ve ayrıntılarını kaybetmiş bir hale gelecektir.