Yazılım synthesizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yazılım synthesizer, softsynth ya da yazılım enstrümanı; genelde müzik yapmak için kullanılan dijital ses üreten bir bilgisayar programı ya da ses eklentisidir. Yazılım synthesizerlar genelde donanım synthesizerlardan daha ucuz ve portatiftir, ayrıca sıralayıcı gibi diğer müzik yazılımlarıyla etkileşimi daha kolaydır.

Bristol Mini yazılım synthesizerı

Yazılım synthesizerlar eksiltici sentez (analog modelleme de dahil), FM sentezleme (bir benzeri faz distorsiyonu sentezi de dahil), fiziksel modelleme sentezi, ekleyici sentezleme (ve yeniden sentezleme) ve örnek temelli sentezleme gibi birtakım sentezleme yöntemlerini kullanır.

Birçok popüler donanım synthesizerın üretimi durdurulup yazılım olarak emüle edilmiştir. Minimoog[1], Yamaha DX7,[2] Korg M1,[3] Prophet-5,[4] Roland Jupiter 8,[5] ARP 2600[6] gibi popüler synthesizerlar yazılım ortamında yeniden üretilmiştir.

Bazı yazılım synthesizerlar ağır olarak ses örneği temellidir ve hafıza konusunda donanım synthesizerlardan daha işlevlidir. Ses örneği temelli synthesizerlar genelde ses örneği kütüphaneleriyle birlikte gelirler. Bunlardan bazıları piyano gibi gerçek dünyadaki enstrümanları taklit etmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Çoğu ses örneği kütüphanesi .wav, .sf ve .sf2 gibi yaygın formatlarda mevcuttur.

Ses üretimi gerçek zamanlı olmak zorunda değildir. Örneğin girdi bir MIDI dosyasıyken çıktı bir WAV veya MP3 dosyası olabilir.

Yazılım synthesizerlar kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri çalınan ile duyulan ses arasındaki gecikmedir. Bilgisayarın işlemcisi ne kadar gelişmiş olursa gecikme o kadar az olur. Bir yazılım synthesizer atandığı sıralayıcıda eklenti olarak çalışırken iki uygulama da işlemciyi meşgul eder. Çok işlemcili bilgisayarlar bu durumu tek işlemcili bilgisayarlardan daha iyi halleder. İşlemci aşırı yüklendiğinde tıkırtı benzeri ses bozulmaları canlı olarak veya playback esnasında duyulabilir. İşlemciye daha da çok yük binerse konak sıralayıcı veya bilgisayar kilitlenebilir veya çökebilir. Arabellek boyutunu artırmak bu durumda yardımcı olabilir fakat bunu yapmak gecikmeyi de artırır.

Bağımsız yazılım synthesizerlar, bilgisayarda bir program olarak çalışır ve ek yazılıma ihtiyaç duymaz. Eklenti yazılım synthesizerlar ise DAW gibi çalınan müziği kaydeden konak uygulamalara ihtiyaç duyar. VST, AU ve LADSPA yaygın olan eklenti teknolojileridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020.