İçeriğe atla

Dijital ses işleme istasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir dijital ses işleme istasyonu

Digital Audio Workstation (DAW) yani dijital ses işleme istasyonu, elektronik bir sistemde, ses kayıt ve editleme işlemlerinin yapıldığı ortama verilen isimdir. Bu işlemi ses editleme programlarında MIDI ile dijital sesi ilişkilendirip yapmak da mümkündür. Eski tip analog sistemlere göre DAW; kayıt, edit, mix, mastering gibi konular üzerinde çalışan kişilere büyük bir kolaylık ve hız sağlamaktadır. Bant kayıtlarındaki edit hataları, elektromanyetik alandan etkilenerek ortaya çıkan kayıplar gibi problemler yaşatmaz. Ses üzerinde yapılan işlemler pek çok kablo üzerinden geçerek değil virtual processor(sanal işlemci) üzerinden yapılır. Stüdyo gibi çalışma ortamlarında yerden de büyük kazanç sağlayarak pek çok hardware ekipmanları ufak bir kutuya (PC-MAC) sokar. Bu tip çalışma şekline "in the box" adı verilir. Günümüzde pek çok üst düzey ses mühendisi, mastering mühendisi, prodüktör vb. kişiler de tercihini DAW'dan yana kullanmaktadır. Başlıca programlar arasında Pro Tools, Cubase, Ableton Live, Cakewalk Sonar, Logic Pro, Adobe Audition, LMMS, Digital Performer ve Reaper sayılabilir.

İlk olarak analog elektrik sinyaline dönüştürülen ses, elektronik ortamda dijital verilere dönüştürülür. Bilgisayarda işlenen ses, çıktısı alınırken yine analog sinyale dönüştürülüp ses çıkış aygıtlarına aktarılır. Ses dijital ortamda bitlerle saklanır. İlk elektronik kayıt dinleme ortamı olarak kullanılan Kasetçalar'daki kalite oranı 8 bit, CD'deki kalite oranı ise 16 bit'tir. Son ses teknolojisindeki kayıt ve edit kalitesi 24 bittir. Bit sayısı ne kadar artarsa ses analog sese o kadar yakın olur yani kalitede o oranda yüksek olacaktır.

A/D/A (Analogtan dijitale - dijitalden analoga çeviri işlemi) sistemler genellikle DAW'larda, audio üzerine kullanılır. A/D/A kullanılan sistemlerde, akustik sinyalin analog sistemlere göre doğallıktan çok daha uzak bir etkisi olması dijital sistemin dezavantajlarından biridir. Bu sebepten dolayı günümüzde başlıca tercihler arasında analog ve dijital sistemleri birbirine karıştırarak elde edilen soundlar vardır. Elektronik devrelerin doğallığına ulaşabilmek için program üreticileri sürekli olarak kendini geliştirerek, yeni teknoloji arayışları içerisindelerdir.