Mihail Skobelev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mihail Skobelev
Mihail Skobelev

Mihail Skobelev (Rusça: Михаил Дмитриевич Скобелев / Mikhail Dmitriyevich Skobelev, d. 29 Eylül 1843; Petersburg - ö. 7 Temmuz 1882; Moskova, Rusya İmparatorluğu), Rus subay. Rusya İmparatorluğu'nun Türkistan'ı işgali sırasında ve 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nda önemli görevlerde bulunmuştur.

1868'de Taşkent'e (bugün Özbekistan'da) gönderildi. 1873'te General Konstantin P. Kaufmann'ın Aşağı Amu Derya (Ceyhun) bölgesinndeki Hive Hanlığı'na karşı yürüttüğü başarılı sefere (1873) katıldı. 1875'te Hokand Hanlığı'nda bir ayaklanmanın başlamasından sonra Andican'ı alarak (Ocak 1876) Rusların bütün hanlığı ele geçirmelerini sağladı. Hokand 19 Şubat 1876'da Rusya İmparatorluğu tarafından ilhak edildi ve adı Fergana olarak değiştirildi. Tümgeneralliğe yükseltilen Skobelev, Fergana'nın ilk Rus valisi oldu.

1877'de Osmanlı Rus Savaşı'nın patlak vermesi üzerine Avrupa cephesinde görevlendirildi. Birçok önemli çarpışmayı kazanıp Edirne'yi ve Ayastefanos (Yeşilköy) ele geçirerek, 31 Ocak 1878'de Osmanlıları ateşkese zorladı. Savaş alanında her zaman beyaz bir üniforma ve beyaz bir atla görülmesi, askerleri arasında Beyaz General lakabıyla anılmasına yol açtı.

Savaştan sonra Türkmenistan'a geri dönen Skobelev, 1880'de Hazar Denizi ve Aral Gölü arasında ve Horasan'da yaşayan Türkmenlere karşı yürütülen seferlerin komutasını üstlendi. Göktepe'yi ele geçirdikten (24 Ocak 1881) sonra,tüm erkek nüfusu katletti ve bölgeyi teslim olmaya zorladı. Aşgabat'a gitmek üzereyken geri çağrıldı ve Minsk Kolordusunun başına getirildi.

1882 başlarında siyasete atıldı. Paris ve Moskova'da Panslavizm yanlısı konuşmalar yaparak Alman ve Slav ırkları arasında bir çatışmanın kaçınılmaz olduğundan söz etti. Bu görüşleri, 1881'de Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'yla bir ittifaka girmiş olan Rus hükümetinin resmi politikasına ters düştüğünden Petersburg'a geri çağrıldı. Orada kalp krizinden öldü.