Pour le Mérite

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pour le Mérite
Blue Max.jpg
Pour le Mérite madalyası
Prusya tarafından verilmektedir
Tür Yaka nişanı
Olası hak sahipleri Askeri personel
Durum Artık verilememektedir
İlk verilişi 1740
Son verilişi 9 Kasım 1918
Orden Pour le Merite Vredesklasse.jpg
Pour le Mérite, Sivil sınıfı

Pour le Mérite I. Dünya Savaşı sırasında bilinen, Prusya Krallığı'nın I. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar ki en yüksek Prusya-Alman askeri madalyası. 1740 yılında II. Friedrich tarafından ortaya çıkarılmıştır. Ocak 1810 yılına kadar bu madalya hem sivil hem de askerlere verilebiliyordu. Bu yıldan sonra Prusya Kralı III. Frederik bu madalyanın artık sadece askerlere verilebileceğini duyurdu.

Pour le Mérite ödülü Johanniter emrinin simgesinde temel alınan kolların arasında kartallarla mavi mineli bir Malta haçıydı. Prusya'ya ait kraliyetle ilgili ve Fransız efsane, le Mérite'nin (Erdem için), haç'ın kollarında düzenlediğini döker.

Pour le Mérite ödülünü kazanan askerler her zaman bu madalyayı üniformalarına takmaları gerekirdi. 9 Kasım 1918'de Prusya Kralı İmparator II. Wilhelm'nin tahttan feragat etmesiyle soyu tükenmiş oldu ve asla yeniden yeni bir üyeye hükmen verilmedi.

Günümüzde Sanat ve Bilim dalındaki başarılar için bu madalyanın sivil bir uyarlaması hala Federal Alman Cumhuriyetinde verilebilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]