Serial Line IP (SLIP)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Serial Line IP (SLIP) seri port ve modem bağlantıları üzerinde çalışmak için tasarlanmış İnternet Protokolünün bir kapsüllemesidir. Kişisel bilgisayarlarda, SLIP'in yerini daha iyi tasarlanan, daha fazla özelliğe sahip ve kurulmadan önce IP adresi yapılandırması gerektirmeyen Point-to-Point Protocol (PPP - Noktadan Noktaya Protokol) almıştır.Ancak SLIP mikrodenetleyicilerde IP paketleri kapsüllemesinde çok küçük ek yükü sayesinde hala tercih edilen bir yoldur.

SLIP standart TCP/IP datagramına, byte akışında datagram sınırlarını ayıran özel bir "SLIP END" karakteri ekleyerek değişiklik yapmıştır. SLIP 8 data bitinin (eşlik biti yok), EIA donanımsal akış denetiminin ya da CLOCAL modu (3 kablolu boş modem) UART çalışma ayarlarının seri port yapılandırılmasını gerektirir.

SLIP üst katman protokollerine dayanan hatalar için tespit hizmeti vermez. Bu nedenle SLIP tek başına -hata yapmaya açık- çevirmeli ağ için yeterli değildir. Ancak hala [flood-ping(Ping saldırısı) istatistiklerine bakarak] yük kapsamında İşletim sistemlerinin cevap verme yeteneklerini test etmek için kullanışlıdır.

SLIP ayrıca şimdilerde BlueCore Seri Protokolü'nde Bluetooth modülleri ve ana bilgisayarlar arasındaki iletişim için kullanılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]