Şahinşah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Melikşah (Anadolu Selçuklu) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Şahinşah
شاهنشاه
Türkiye Selçuklu Sultanı
Hüküm süresi 1110-1116
Önce gelen I. Kılıç Arslan
Sonra gelen I. Rükneddin Mesud
Tam ismi
Şahinşah bin Kılıç Arslan
Hanedan Selçuklu Hanedanı
Babası I. Kılıç Arslan
Ölüm 1118
Dini Sünni İslam

Şahinşah veya Melikşah Türkiye Selçuklu Devleti sultanı (1107-1116). Türkiye Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan'ın büyük oğludur. Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarı olan Melikşah ile karıştırılmamalıdır.

Şahinşah'ın babası I. Kılıç Arslan 1107'de Musul'u ele geçirmeyi başarmış ancak Büyük Selçuklu kumandanı Emir Çavlı, Artukoğlu İlgazi ve Suriye Meliki Rıdvan'ın kuvvetleriyle Habur Nehri kenarında yaptığı savaşta yenik düşmüş, nehirde boğularak ölmüştü. Bu savaşta Şahinşah da Emir Çavlı tarafından esir alınarak İsfahan'a götürüldü. 1110 yılına kadar esir kaldı ve bu 3 yıl boyunca Anadolu'da büyük bir kargaşa yaşandı. Bizanslılar kaybettikleri Batı Anadolu topraklarını tekrar ele geçirmeye başladılar. Türkiye Selçukluları Anadolu'nun içlerine doğru geri çekildiler.

1110 yılında serbest kalıp Konya'da Türkiye Selçuklu tahtına oturdu ama Selçukluların Anadolu'daki toprak kayıplarını önleyemedi. Ayrıca kardeşi Melik Mesud onun sultanlığını tanımadı. Danişmendliler Türkiye Selçukluları'nın zayıflığından yararlanarak Anadolu'daki en kuvvetli Türk devleti haline geldiler. 1116 yılında I. Rükneddin Mesud Danişmendlilerin desteğiyle tahta çıktı. Aynı yıl Bizans İmparatoru'nun yanına giderken Akşehir civarında Mesud'un adamları tarafından esir alınarak dönemine göre ağır işkencelere maruz bırakıldı ve gözleri kör edildi. Mesud buna rağmen Şahinşah'tan çekindi ve 1118 yılında onu eski Türk adeti gereğince kanı akıtılmaksızın yayının kirişiyle boğdurdu. Rivayete göre öldüğünde 21 yaşındaydı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Erdoğan Merçil, "Müslüman Türk Devletleri Tarihi", s. 112-113, İstanbul 2013.
Şahinşah
Ölümü: 1118
Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Kılıç Arslan
Türkiye Selçuklu Sultanı
1110 – 1116
Sonra gelen:
I. Rükneddin Mesud