Mehmet Emin Karamehmet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmet Emin Karamehmet
Doğum Mehmet Emin Karamehmet
1 Nisan 1944 (1944-04-01) (76 yaşında)
Tarsus, Mersin, Türkiye
Eğitim Robert Lisesi
Dover College
Meslek İş insanı
Organizasyon Çukurova Holding
Özvarlık azalış $1.15 milyar (2015)
Evlilik Feride Karamehmet

Mehmet Emin Karamehmet (d. 1 Nisan 1944; Tarsus, Mersin), Çukurova Holding'in sahibi, iş adamı ve Forbes Dergisinin 2010 yılında açıkladığı "dünyanın en zenginleri" sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş adamı olmuştu. Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Mehmet Emin Karamehmet, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Koleji'nde tamamladı. 1994 yılında Murat Vargı ile Turkcell'i kurdu ve Türkiye'yi GSM hizmeti ile tanıştırdı.

Yönetim kurulu başkanı ve sahibi olduğu Çukurova Holding, endüstri, inşaat, iletişim ve bilgi teknolojileri, medya, taşımacılık ve hizmet, finansal hizmetler, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermiştir. Yine Mehmet Emin Karamehmet'in başkanlığını yaptığı dönemde (1969-1970) Mersin İdmanyurdu birinci ligi dördüncü sırada tamamladı.

Hakkındaki davalar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde, iş adamı Mehmet Emin Karamehmet'i yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönem içerisinde Pamukbank'tan kullandırılan bazı kredilere ilişkin olarak zimmet suçundan 11 yıl 8 ay hapis ve 471 milyon 950 bin 66 lira adli para cezasına mahkûm etti. Ayrıca Mehmet Emin Karamehmet'e yurt dışına çıkış yasağı getirildi.[1]

Mehmet Emin Karamehmet Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren petrol şirketi Genel Enerji'yi kurmuştur. Daha sonra şirketin %50'si Nathaniel Philip Rothschild'in kurduğu Vallares yatırım şirketi tarafından satın alınmıştır. Bu birleşme neticesinde 4 milyar dolar değerinde bir şirket ortaya çıkmıştır. Rothschild Genel Enerji'nin kendisi sayesinde kurşun geçirmez olduğunu ifade etmektedir.[2]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Feride Karamehmet ile evli ve Nazlı Karamehmet adında bir çocuk babasıdır.

Sahibi olduğu kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mehmet Emin Karamehmet'in Büyük Çöküşü
  2. ^ "Genel Enerji bizimle 'kurşun geçirmez'". Milliyet. 13 Eylül 2011. 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2015.