Turkcell Superonline

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turkcell Superonline
Kuruluş2004
Genel merkezi,
Önemli kişilerMurat Erkan
SahibiTurkcell
Web sitesisuperonline.net

Turkcell Superonline, kendi kurduğu altyapı üzerinden fiber internet başta olmak üzere çeşitli telekomünikasyon hizmetleri veren bir Turkcell grup şirketidir. Şirket, bireysel, kurumsal ve toptan segmentteki müşterilerine; ses, veri, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı hizmetleri ve katma değerli servisler sunmaktadır.

Kronolojik sırayla önemli olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Haziran 2004: "Bilişim Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş." ismi ile işletmelere yönelik telekomünikasyon hizmetleri vermek üzere kuruldu.
 • Eylül 2004: A tipi Uzak Mesafe Taşıma Hizmeti (UMTH) lisansını alarak bu hizmeti Türkiye'de müşterilerine sunan ilk operatör oldu. Böylece müşterilerine aramalarında ön numara tuşlama ya da dialer (otomatik arama cihazı) kullanımına gerek kalmaksızın kolay ve ekonomik, uzak mesafe telefon hizmeti sunabilme hakkına sahip oldu.
 • Aralık 2004: Uluslararası toplu ses trafiği taşımacılığına başladı. Böylece, yurtdışı ile Türkiye arasında çağrı başlatma ve sonlandırma hizmeti vermekle birlikte, farklı ülkeler arasındaki ses trafiğinde bir geçiş noktası duruma geldi.
 • Şubat 2005: İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) lisansını aldı.
 • Aralık 2005: Tamamlanmış ara bağlantı anlaşmaları ve gelişmiş teknolojisi ile kurumsal müşterilerine UMTH Hizmeti vermeye başladı.
 • Şubat 2006: Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak hizmet vermeye başladı.
 • Mart 2006: Altyapı İşletmeciği Lisansını aldı. Böylece, hizmetlerini tamamen kendine ait bir altyapı üzerinden sunma hakkına sahip oldu.
 • Ocak 2007: Türkiye Elektrik İdaresi'nin (TEIAŞ) atıl fiber hatlarının değerlendirilmesi için açtığı ihaleye katılarak, İstanbul-Ankara arasındaki "fiberoptik" kablo hattının işletmeciğine sahip oldu. Böylece bağımsız bir fiber altyapı üzerinden hizmet verme çalışmaları başladı. İlerleyen dönemde Sabancı Telekom'un altyapısını da alarak altyapısını genişletti.
 • Aralık 2007: Kendi fiberoptik altyapısı üzerinden ev kullanıcılarına fiber internet hizmeti vermeye başladı.
 • Mayıs 2009: Turkcell Grubu çatısı altında yer alan iki telekomünikasyon markası Tellcom ve Superonline birleştirilerek tüm hizmetler Superonline çatısı altında toplandı.
 • Eylül 2009: "SüperNumara" hizmetiyle fiber internet ve ADSL abonelerine VoIP sistemi ile çalışan sabit telefon hizmeti vermeye başladı.
 • Aralık 2009: BOTAŞ'ın fiberoptik altyapısının kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi alıp ve BOTAŞ'ın güzergâhını 15 yıl süreyle kiralayarak altyapısını genişletti.
 • Mayıs 2011: Turkcell Superonline adını alarak, kuruluşundan bu yana bağlı bulunduğu Turkcell'in adını markasında taşımaya başladı.
 • Şubat 2012: Superonline, "Adil Kullanım Koşulları" (AKK) uygulaması kapsamında kullanıcılarına 50GB gibi çok düşük kotalar uygulamaya ve bir ay içinde bu kotaları dolduran müşterilerinin internet hızlarını 3/10 oranında düşürmeye başladı.
 • Nisan 2012: Dünyanın en hızlı erişim teknolojisi fiber optik altyapısına sahip yenilikçi telekom operatörü Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş., 2011 yılının sonunda Turkcell Grubu’na katılan Global İletişim Hizmetleri A.Ş.ile birleşmiştir. Birleşme sonrası, müşterilerine daha hızlı ve kaliteli iletişim hizmeti sunmak amacıyla iki şirket yola Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. çatısı altında ve Turkcell Superonline markası ile devam etmektedir.
 • Kasım 2012: Turkcell Superonline, Türkiye’de ilk kez sabit telefonda HD Ses hizmetini sunmaya başladı. Fiber optik şebekeler üzerinden sunulabilen HD Ses hizmeti kullanıcılara, telefonda karşı tarafın sesini gerçeğe yakın duyabilme olanağı sunmaktadır.
 • Temmuz 2013: Turkcell Superonline, Vestel Grup’a ait Deksarnet Telekomünikasyon A.Ş.’nin hisselerini bünyesine kattı. Turkcell Superonline bu satın alım ile fiberoptik ağını, uydu haberleşme altyapısı ile daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Adil Kullanım Koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell Superonline "Adil Kullanım Koşulları" olarak adlandırdığı sınırlamaları uygulamaya Şubat 2012'de başladı. Buna göre, "LİMİTSİZ" olarak adlandırdığı tarifelerinde kullanıcılara bir aylık bir sürede 50GB'lık veri indirme kotası tanımlanmıştır. Bu kotayı aşan kullanıcıların bağlantı hızları, 1 Mbps seviyesine düşürülmektedir. Aynı şekilde veri gönderme için de 10GB'lık bir kota vardır. Bir kullanıcı 50GB'lık veri indirme kotasını doldurmamış olsa bile, 10GB'lık veri gönderme kotasını doldurduğu takdirde bağlantı hızı 1/10 oranında düşürülmektedir (1 Mbps indirme, 256kbps gönderme). Superonline'ın bu uygulaması kullanıcılardan büyük tepki görmektedir. Ancak, il ve ilçelerde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, Superonline'ın AKK uygulamasını yasalara aykırı bulmakta ve şikayetçi olan tüketicilerin lehine kararlar vermektedir.[1] Son yaptığı değişiklikle 100 megabit bağlantı hızını "100, 250 ve 500 GB" olmak üzere 3 farklı kotaya bölmüştür.

Bu uygulamaya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 31 Aralık 2019 yılında son verilmiştir.

Servisler[değiştir | kaynağı değiştir]

2021'in 4. çeyreği itibarıyla Turkcell Superonline, kablo ve ISDN hariç Türkiye'deki sabit internet kullanıcılarının %15'ine hizmet vermektedir.[2]

Turkcell Superonline Fiber[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell Superonline'ın kendi fiberoptik altyapısı üzerinden verilen bir internet hizmetidir. Dünyanın en hızlı erişim teknolojisi olarak kabul edilen fiberoptik altyapının ADSL servislerinde kullanılan bakır kablolardan temel farkı, verileri elektrikle değil ışıkla aktarmasıdır. Bu sayede daha az kayba neden olması ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemesi en önemli avantajıdır.

Turkcell Superonline ADSL[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki en yaygın internet teknolojisi olan ADSL sistemiyle çalışan bu hizmette Türk Telekom'un bakır kablolardan oluşan altyapısı kullanılmaktadır. Sabit telefon hattı üzerinden verilen Superonline ADSL hizmetinde 1, 2, 4, 8 ve 16 Megabit bağlantı hızı seçenekleri mevcuttur.

Turkcell Superonline Kablo İnternet[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell Superonline Türksat'ın kablo altyapısı üzerinden verdiği internet hizmetidir. Kablo internet hizmetinde 16, 24 ve 35 Mbps'e kadar hız seçenekleri mevcuttur.

SuperNumara[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkcell Superonline'ın VoIP tabanlı sabit telefon hizmeti olan bu ürün, kullanıcıların 0212 ve diğer şehirlere ait alan kodlarına alternatif olarak 0850 alan kodu ile şehir içi, şehirler arası, uluslararası ve GSM aramalarını yapmalarını sağlar. Bu hizmetten yararlanabilmek için Superonline Fiber veya Superonline ADSL kullanıcısı olmak gerekmektedir.

Diğer Servisler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Wi-Fi Zone Ev ve site içerisinde, ortak kullanım alanlarında, interneti kablosuz olarak kullanmayı sağlayan internet servisi.
 • E-posta Superonline abonelerine özel olarak verilen @superonline.com uzantılı 1GB kotalı mail servisidir.
 • Turkcell TV+ Kişisel televizyon platformudur.
 • Online Family Turkcell Superonline çocuklarınızın sakıncalı sitelere girmeden, internet kullanmalarına imkân sağlamaktadır.
 • Eset Internet Security ve Eset Mobile Security güvenlik paketleri Bilgisayarı internetteki virüslerden, kötü niyetli tehditlerden ve internette oluşabilecek bilgi ve kimlik hırsızlıklarından korumaktadır.[3]
 • Süper Sınıf Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programlarına uygun olarak geliştirilmiş, günümüzün en son teknolojik imkânlarıyla hazırlanan ve internet üzerinden kullanılan eğitim destek paketi.
 • HD Ses Fiberoptik altyapısının avantajıyla Türkiye’de ilk kez sabit telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini daha net ve gerçeğe yakın duymaya olanak sağlamaktadır.
 • SüperDepo Türkiye’de kullanıcının internet hızı ne olursa olsun veri yüklemede (upload) 100 Mbps hız olanağı sunan ilk bulut servisidir.
 • Turbo Buton Turkcell Superonline, Türkiye’de bir ilk olarak ihtiyaç duyulduğunda fiber internet müşterilerinin internet hızını 24 saatliğine, 100 Mbps’ye kadar artırmaktadır.
 • Joker Kota Fiber ve DSL altyapısı ile kotalı internet kullanan müşterilerinin paketlerine ek 10GB, 25GB ve 50GB seçenekleri ile mevcut kotalarını yükselterek internet kullanımlarına devam etmesini sağlar.  

Altyapı Yatırımları[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılından beri önceliği fiber internet olan Turkcell Superonline, kendi fiber internet altyapı ağını geliştirmeye devam etmektedir. 2013 Eylül itibarıyla Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Samsun, Mersin ve Trabzon'u kapsayan 12 ilde 32 bin kilometrelik altyapısı ile 1,5 milyon haneye fiber internet erişimi sağlamaktadır.[4]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zorla reklam izletmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Superonline, müşterilerinin bağlantılarına girerek, kullanıcı internette gezinirken çeşitli reklamlar enjekte etmesi ve böylece reklamların izlenmesini zorlaması nedeniyle eleştirilmiştir. Firmaya yapılan açıklama isteklerine yanıt alınamamıştır. Bu olay, Türkiye'de Derin paket incelemesiyle trafik izlemi ve manipülasyonu yapıldığının ilk kanıtı olarak nitelendirilmiştir.[5][6]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 2. ^ "BTK Pazar Payları - 2021 Q4" (PDF). 23 Mart 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2022. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2020. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2011. 
 5. ^ Gözütok, Ahmet. "Turkcell Superonline kullanıcılarını reklam izlemeye mi zorluyor?". donanimhaber.com. 19 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 6. ^ "İddia: Superonline kullanıcılarına izinsiz reklam gösteriyor". medium.com. 19 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)