Mavi dil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Esculaap4.svg     Bu madde yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.
Mavi dil
Sınıflandırma ve dış kaynaklar
Bluetongue virus.gif[1]
Mavi dil virusu

Mavi dil ya da Blue tongue, sokucu sinekler (culicoides soyu) ile nakledilen, evcil (sığır, koyun, keçi, deve) ve bazı yabani geviş getirenlerde görülen ve konjesyon, ödem, hemoraji ile karakterize bir enfeksiyondur.[2]Etken Reoviridae ailesinin Orbivirus cinsinde Bluetongue virus grubu içerisindedir.[3]

BT virusu BTV)'nun 24 serotipi bildirilmiştir. Culicoides imicola ve diğer culicoid'ler tarafından nakledilir.[4]

Epidemiyoloji ve epizootiyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalık tüm gevişenlerde görülebilir.

Patogenez ve klinik bulgular[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalık ateş, dolaşım bozuklukları, oral ve nasal mukozalarda hiperemi, dudaklarda ödem, daha sonra gangrenöz bir rhinitis ve mukoza ülserasyonları ile karakterizedir.[5]

Hastalığın görüldüğü bölgelerde en çok anormal doğumlar belirgindir.Bunlar da genellikler; hidransefali, hidrosefalus ve üyelerde deformasyonlar (arkür vb)'dır.

Koruma ve Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalığın tedavisi yoktur. Bu yüzden koruyucu önlemler alınmalıdır. Aşılama ve hayvan giriş-çıkış kontrolleri düzenli ve yerinde yapılmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetongue_disease
  2. ^ Murphy FA, Gibbs EPJ, Horzinek MG, Studdert MJ (1999): Veterinary Virology. Third Edition, Academic press, New York.
  3. ^ Roy P (2002): Reoviridae (Orbivirus). 957-963. In: CA Tidone, Darai G (Ed), The Springer Index of Viruses, Springer, Berlin.
  4. ^ Roy P (2008). "Molecular Dissection of Bluetongue Virus". Animal Viruses: Molecular Biology. Caister Academic Press. pp. 305–354. ISBN 978-1-904455-22-6
  5. ^ Rolle, M. und Mayr, A. (1978): Mikrobiologie InJektions und Seuehenlehre. Ferdinand Enke Verlag Stuttgart, 395-398.