Kala-azar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kala-azar, layşmanyaz hastalığının 3 türünden birisidir. Ana hastalık için layşmanyaz bağlantısını takip edin
Kala-azar paraziti.
Kolda oluşan yara
Leishmania yaşam döngüsü

Kala-azar hastalığı sıcak ülkelerde görülen, sıtmaya benzer bir hastalıktır. “Dumdum humması” da denir. Kala-azar mikrobu karaciğer, dalak ve kemik iliğinin makrofajlarını enfekte edip orada çoğalabilen hücre içi parazitik bir enfeksiyondur. Hastalık oldukça yüksek bir ateşle başlar ve yükselip alçalarak haftalarca sürer. Bu sırada hastanın dalağı, karaciğeri büyür, hasta günden güne zayıflar, kansızlığa düşer, derisi kararır. Hastalık bir yıl kadar sürer, bu arada hasta bir deri bir kemik kalır verem gibi bir hastalığın da karışması üzerine ölüme sürüklenebilir.

Kalaazar hastalığının mikroplarının yayılmasında köpeklerin rol oynadığı anlaşılmaktadır. Hastalığı insanlara “tatarcık” denilen sinekler taşır. Hastaların büyük ve küçük dışkılarında mikropları tatarcıklar insandan insana bulaştırırlar. Kala azar enfeksiyon riski yaklaşık 200 milyon kişi ile 47 ülkede endemiktir. Akdeniz ülkelerinde her yıl yaklaşık olarak 1000 kişi bu hastalığa yakalanır.

Kala Azar belirtileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta, Leishmania parazitleri ısırık yerinde deri yaraları veya ülserlerde hastalığa neden olur. Hastalık ilerledikçe, bağışıklık sistemine saldırır. Kala azar uzun süreli ateş ve halsizlik gibi daha genel belirtiler ile 2-8 ay sonra sunar.

Korunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalığın görüldüğü yerlerde tatarcıklarla, köpeklerle savaş gerekir. Ayrıca insanların iyi beslenmesine, temizliklerinin sağlanmasına çalışılmalıdır.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalaazar hastalığının tedavisinde en başta gelen ilaçlar antimon bileşikleridir. Başka hastalıklarla karışırsa yerine göre çeşitli ilaçlar, antibiyotikler kullanılır.

Kalaazar, Türkiye'de, seyrek olarak, daha çok çocuklarda görülür. Bu hastalığın mikrobunun başka bir türü de “Şark çıbanı” denilen bir hastalığı doğurur.

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kala azar kum sineklerinin ısırması yoluyla yayılır. Tedbir tedaviden daha iyidir. Dünya çapında yaklaşık 200 milyon kişi kala azar için risk altındadır. Kala azar bağışıklık sistemine saldırır. Tedavi edilmediği takdirde hemen hemen her zaman ölümcüldür. 1988 yılından bu yana, MSF kala azar ile 100.000'den fazla insanı tedavi etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://web.archive.org/web/20141223220505/http://mikrobiyoloji.thsk.saglik.gov.tr/ums/K/Kala-azar-visseral-leishmaniasis.pdf
https://web.archive.org/web/20141223215856/http://vantipdergisi.yyu.edu.tr/2005-4/252-254,pdf.pdf
https://www.nkfu.com/kala-azar-hastaligi-hakkinda-bilgi/ 23 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
http://www.doctorswithoutborders.org/our-work/medical-issues/kala-azar-leishmaniasis 27 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.