Sadi Carnot (cumhurbaşkanı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sadi Carnot

Marie François Sadi Carnot (11 Ağustos 1837 – 25 Haziran 1894) Bir Fransız devlet adamı ve Üçüncü Fransız Cumhuriyeti'nin beşinci cumhurbaşkanıydı. 1887'den 1894'te uğradığı suikaste kadar Fransa Devlet Başkanı olarak görev yaptı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Marie, devlet adamı Hippolyte Carnot'un oğluydu ve Haute-Vienne Limoges'de dünyaya geldi. Amcası gibi Marie de Sadi Carnot olarak bilinirdi. İnşaat mühendisi olarak eğitim gördü ve hem École Polytechnique hem de École des Ponts et Chaussées'de seçkin bir öğrenci oldu. Akademik dersinden sonra kamu hizmetinde görev aldı. Ertesi ay Côte-d'Or département tarafından Fransız Ulusal Meclisi'ne seçildi. Ağustos 1878'de kamu işleri bakanlığına sekretere atandı. Eylül 1880'de ve yine Nisan 1885'te bakan oldu.

Daniel Wilson skandalları, Aralık 1887'de Jules Grévy'nin çöküşüne neden olduysa da, Carnot'un dürüstlük konusundaki itibarı onu Başkanlık için bir aday yapmış ve 827'den 616 oyla seçilmesi için Georges Clemenceau ve diğerlerinin desteğini elde etmiştir. Cumhuriyet, General Boulanger tarafından açıkça saldırıya uğradığında kritik bir dönemde göreve başladı.