Anastacia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anastacia
Anastacia, Live at Last turnesinde (2005).
Genel bilgiler
Doğum adı Anastacia Lyn Newkirk
Doğum 17 Eylül 1968 (1968-09-17) (54 yaşında)
Chicago, Illinois, ABD
Tarzlar Pop, rock, soul
Meslekler Şarkıcı, sözyazarı, moda tasarımcısı
Etkin yıllar 1993-günümüze
Müzik şirketi Sony Music Entertainment
Resmî site www.anastacia.com

Anastacia (Anastacia Lyn Newkirk, d. 17 Eylül 1968, Chicago), Amerikalı şarkıcı ve müzisyen. 2005 yılında 20 milyondan fazla albüm satışına ulaşmıştır.[1] Sesinin çok güçlü olmasından dolayı takma adı "The Little Lady with The Big Voice" yani "Yüce sesli küçük leydi" dir. 2003 yılında meme kanserine yakalanmıştır. 2007 yılında koruması Wayne Newton ile Meksika'da evlenmiş, bu evliliği 2010 yılının Haziran ayında son bulmuştur.

Önceki hayatı ve kariyer başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anastacia 1968 yılında Şikago'da doğdu. Babası Robert Newkirk kulüp sanatçısı, annesi Diane Hurley ise "Broadway musical theatre" da aktristir. Babası ailesinden ayrıldıktan sonra, New York City'ye taşındılar.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not That Kind (1998-2001)

Anastacia'nin ilk albümü olan Not That Kind, 2000 yılında çıktı. Albüm Avrupa,Asya ve Okyanusya'da "Top Ten" listelerine girmeyi başardı. İlk teklisi olan "I'm Outta Love" ile Avustralya'da platin kazandı. Avustralya ve Yeni Zelanda'da bir numaradayken, Fransa'da iki numaraya kadar yükseldi. Almanya ve Birleşik Krallık'ta altı numaraya kadar yükseldi. Amerika'da ise sadece radyoda bir hit idi. Albümden çıkan ikinci tekli "Not That Kind" Birleşik Krallık'ta yedi numaraya kadar yükseldi ve İtalya'da bir hit haline geldi. Ayrıca İsviçre ve Fransa'da "Top 20" listelerine girmeyi başardı. "Cowboys & Kisses" üçüncü tekli olarak yayınlandı.

Freak Of Nature (2001-2003)

Anastacia'nın ikinci albümü olan Freak Of Nature saygıdeğer bir başarıya ulaştı. Albümün adı annesinin Anastacia'ya taktığı isimden geliyor. İlk tekli olarak "Paid My Dues", ikinci olarak "One Day in Your Life", yayınlandı ve birçok Avrupa ülkelerinde listelere girdi. Sonraki tekli olan "Why'd You Lie to Me" Birleşik Krallık'ta "Top 30" listesine girdi. Albüm Amerika'da yayınlandığında, albümü bir ay önce araba kazasında ölen Lisa Lopes'e adadı.

Kanser tanısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 Ocak ayında, göğüslerini küçülttürmeye karar verdi. Ameliyat için çektirdiği Mamografi'de göğüs kanseri olduğunu öğrendi. Derhal ameliyatı ve radyoterapi'yi tamamladı. Anastacia daha sonra "Anastacia Fonu"nu genç kadınlar için kurdu.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]