İçeriğe atla

Leonid Kantoroviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Leonid Kantorovich sayfasından yönlendirildi)
Leonid Kantoroviç
Leonid Vitalyeviç Kantoroviç
Doğum19 Ocak 1912(1912-01-19)
Sankt-Peterburg, Rus İmparatorluğu
Ölüm7 Nisan 1986 (74 yaşında)
Moskova, Sovyet Rusya
MilliyetRus
ÖdüllerNobel Ekonomi Ödülü (1975)
Kariyeri
DalıMatematik, İktisat

Leonid Vitalyeviç Kantoroviç (d. 19 Ocak, 1912, Sankt-Peterburg – ö. 7 Nisan, 1986, Moskova) (Rusça: Леонид Витальевич Канторович), Yahudi kökenli[1] Sovyet/Rus matematikçi ve iktisatçısı. Kaynakların etkin dağılımı konusunda geliştirdiği teknikler ve teori ile ünlüdür. 1975 yılında Nobel Ekonomi Ödülünü kazanmıştır.

Kantoroviç Sovyet hükûmeti adına çalışmıştır. Kontrplak sanayinde üretimin eniyilenmesi konusunda görevlendirilmiştir. 1939 yılında günümüzde lineer programlama olarak bilinen, ki daha sonra tekrar icat edilecek ve George Dantzig tarafından geliştirilecektir, matematiksel tekniği George Dantzig'den birkaç yıl önce ileri sürmüştür. Üretim Planlaması ve Organizasyonun Matematiksel Metodu ve İktisadi Kaynakların En İyi Kullanımı gibi birçok kitabın yazarıdır.

Ekonomi Bilimlerinde The Sveriges Riksbank Ödülü, "kaynakların etkin kullanımı teorisine yaptıkları katkılardan dolayı" kendisine verilmiş ve ödülü Tjalling Koopmans ile paylaşmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Daniel B. Klein, Ryan Daza and Hannah Mead, "Leonid Vitaliyevich Kantorovich [Ideological Profiles of the Economics Laureates]". Econ Journal Watch". Sayı: 10(3), Yıl: 2013. URL:https://econjwatch.org/file_download/734/KantorovichIPEL.pdf?mimetype=pdf 9 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Erişim: 2017-04-08