Lloyd Grant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Lloyd Grant, (d. 17 Eylül 1961) Jamaika kökenli gitarist. Metallica'nın yayınladığı ilk stüdyo kaydı "Hit the Lights"ta solo gitarları çalmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Metallica[değiştir | kaynağı değiştir]

Lars Ulrich, Metallica'yı kurma aşamasında bir demo yapmak istemişti. Bu demoda solo gitarları çalmak için Lloyd Grant ile anlaştılar. Demo hazırlığındaki grup, eski model bir dört kanallı TEAC teypte "Hit the Lights"ı kaydetti. Bu kayıt 1982'de çıkan Metal Massacre adlı toplama albümün son şarkısı olarak yayınlandı ve Metallica'nın yayınladığı ilk kayıt oldu. Bu parça sonradan Metallica'nın 1983 yılında çıkardığı Kill 'em All adlı ilk stüdyo albümüne alınmıştır ancak şarkı Metallica'nın o dönemki kadrosuyla yeniden kaydedilmişti.

Aralık 2011'de Lloyd, Metallica'nın 30 yıl anma konserinde grupla tekrar bir araya geldi ve bu şarkıyı grup ile ilk kez sahnede çaldı.

Sonraki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1983 yılının başında Grant, bas gitarist Steve Hallas ile Defcon adlı bir thrash metal grubu kurdu. 1985 yılında ilk demolarını kaydettiler. 1987 yılında Thrash Metal Attack! adlı bir toplama albümde yer aldılar. Bu çalışmadan sonra gruptan ayrıldı.

Grant, 1998'de Pharoah, 2016'da ise Black Lloyd adlı gruplar kurup amatör olarak müzik yapmaya devam etti.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]