İçeriğe atla

Creeping Death

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Creeping Death"
Ride the Lightning albümünden
Metallica single
Yayımlanma14 Kasım 1984
KaydedilmeSweet Silence Studios
Kopenhag, Danimarka
Temmuz-Eylül, 1984
TarzThrash Metal
Süre6.36
ŞirketElektra
YapımcıHetfield / Ulrich / Burton / Hammett
Metallica single kronolojisi
"Jump in the Fire"
(1984)
"Creeping Death"
(1984)
"For Whom the Bell Tolls"
(1985)

Creeping Death, Metallica'nın 2. stüdyo albümü olan Ride the Lightning'in 7. parçasıdır. Süresi 6 dakika 46 saniyedir. Şarkının sözleri The Ten Commandments filminden etkilenilerek vokalist James Hetfield, baterist Lars Ulrich, gitarist Kirk Hammett ve grubun trafik kazasında ölen basçısı Cliff Burton tarafından yazılmıştır. Albümdeki halinde geri vokalleri Cliff Burton yapmıştır. Jason Newsted gruba dahil olduktan sonra canlı performanslarda genelde 3. nakaratı tek başına söylemeye ve geri vokal yapmaya başlamıştır. Grubun 1993 ve 2010'da İnönü Stadyumu'nda ve 2008'de Ali Sami Yen Stadyumu'nda verdiği konserin açılış parçasıdır.

Bu parçayı James Hetfield 1956 yapımı The Ten Commandments filminden etkilenerek yazmıştır. Öyle ki şarkının nakaratında geçmekte olan So Let It Be Writen, So Let It Be Done sözleri filmde defalarca kez tekrarlanmaktadır. Bu sözler firavunun söylediği sözlerin kanun olması ve direkt olarak uygulanması anlamına gelmektedir. Firavunun ağzından dökülen her söz bir yazıcı tarafından kaydedilir ve Firavun'un sağ kolu tarafından bu sözler sarfedilirdi. The Ten Commandments filminde bunu defalarca kez görmek mümkün olacaktır.

Şarkının giriş ve yıkılış(breakdown) riffleri, Kirk Hammett tarafından yazılmıştır -Breakdown riffini 16 yaşında yazmıştır, introyu ise Joe Satriani'nin ona gösterdiği pratik uygulamalarından esinlenerek yazmıştır-, Armoniler ise Cliff Burton tarafından yazılmıştır -Ride The Lightning ve Master Of Puppets'ta duyduğunuz armonilerin büyük çoğunluğu Cliff Burton tarafından yazılmıştır- Ana riff ritim gitaristi James Hetfield tarafından yazılmıştır, BPM olarak albümün en hızlı şarkısıdır.