Kuzgeçe, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuzgeçe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 362
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
[1] -

Kuzgeçe, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kuz" gölgede kalan anlamına gelmektedir. Köy vadi içinde kurulmuş Kuşpınarı ve Gavur Yaylalarının eteğindeki vadide bulunduğu için bu adı almıştır. Asıl adı Kuzkilise'dir. Çünkü köyün Yeşilırmak'a yakın bölümünde eski bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Bu yüzden kuzeyde iç kesimde kalmış kilise anlamına gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerde çeşitli oyunlar oynanır. Bunlardan en çok bilineni SİMSİM oyunudur. Düğünlerde vs. köy meydanına büyük ve güçlü bir ateş yakılır ve davul zurna eşliğinde eğlenceli ve hareketli bir şekilde köy gençleri tarafından coşkuyla oynanır. Çeşitli gelenek ve görenekleri artık neredeyse yok olma seviyesine kadar gelmiştir. Dünyadaki değişim dolaylı olarak Köyün geleneklerinin unutulmasına etken olmaktadır.

METEL OYUNU[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzgeçe köyünde bilmeceye metel denilmektedir. Eskiler soğuk kış gecelerinde veya çocuklar oyun oynamak istediklerinde bir araya gelirler. İki eşit gruba ayrılırlar. Bu gruplar kura sonucu birbirlerine metel sormaya başlarlar. Meteli soran grup üyeleri karşı tarafa bilemedikleri takdirde "canlı mı?, cansız mı?, yenir mi? içilir mi?" gibi sorular sorarlarlar. Meteli soran tarafta cevap verir. Yine de cevabı bilinemezse meteli soran grup cami alır.( cami alma bir tekerleme ile olur. Tekerlemenin içeriği genellikle karşı tarafı rencide edici küçük düşürücü sözleri içerir) Örnek metel tekerlemesi: Gel camim gel ben bineyim bir kühaylana onlar binsin bir uyuz eşeğe ben uçar kuş gibi gideyim onlan uyuz it gibi gitsin. İncir yaprağı kat kat başına s. pat pat. ben süt içeyim gort gort onlar süt içsin kedi gibi gırt gırt..." diye sürüp gider. Ortama göre maniye eklemeler çıkarmalar yapılabilir. Daha sonra karşı taraf bilemediği için aynı grup bilmecesini sorar. Eğer yine bilemezseler aynı metel tekerlemesi söylenerek bir cami daha alınır. Eğer bilirlerse metel sorma hakkı karşı tarafa geçer. Bir şekilde süren oyunun sonunda kim daha çok cami biriktirmişse birinci o olur.

DOMALİ OYUNU[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokuz tane düz taş veya kiremit bulunur bunlar üst üste dizilir. Daha öncesinde eski çoraplardan ve bezlerden yuvarlak bir top yapılır. Ebe olan taraf dizili taşların yanında bekler. Karşı taraf belirli bir mesafeden bu taşları yıkmaya çalışır. Taşlar yıkılınca ebe olan taraf topla karşı tarafı vurmaya çalışır. Bu arada karşı tarafın oyuncuları taşları üst üste dizmeye çalışır. Topla vurulan oyunca yanar. Eğer taşları dizemeden karşı tarafın tüm oyuncuları vurulursa oyuna tekrar başlanır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 20 km uzaklıktadır. Köy vadi içinde olup eşsiz bir doğa güzelliği ile gözleri ve gönülleri huzurla beslemektedir. (Tabi bunu anlamak için köyden uzaklaşmak gerekir.)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 362
1997 330

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kiraz, Şeftali, Bamya (Kara Bamya, Sultani Bamya) en çok yetiştirdikleri tarım ürünleri olup pazarlama ve satış konularında eksiklikler ve sıkıntılar vardır. kooperatif oluşturamadıkları için yetiştirdikleri ürünleri neredeyse yarı fiyatlara satarak emeklerinin karşılıklarını alamamaktadırlar. Ayrıca her aile hayvancılıkla bir şekilde ilgilenmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]