İçeriğe atla

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği
Kuruluş20 Nisan 1987
MerkezLefkoşa
Yönetim Kurulu BaşkanıSüleyman Erol
Resmî sitehttp://www.bankalarbirligi.org/

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bankacılık mesleğinin gelişimini, bankaların dayanışma ve birlikteliğini, bankacılık mesleğinin gerektirdiği ciddiyet ve disiplin içinde ülke ekonomisinin ihtiyaçlarına dönük faaliyette bulunulmasını sağlamak, rekabetçi bir ortamın yaratılmasını sağlamak, haksız rekabeti önlemek üzere gerekli kararları almak ve girişimlerde bulunmak amacı ile 12 bankanın üyeliği ile 20 Nisan 1987 tarihinden itibaren faaliyete başlamıştır.

Birliğin kurucu üyeleri;

KKBB Yönetim Kurulunun 17 Haziran 1987 tarihinde yapmış olduğu ilk toplantısında görev bölümü gerçekleştirilerek Yönetim Kurulunun doğal üyesi olan KKTC Merkez Bankası Birliğin Başkanlığına, Türk Bankası Ltd. ise Başkan vekilliğine oy birliğiyle seçilmişlerdir.

İlk Birlik Başkanı Demirhan Sayıner ve Başkan vekili Mustafa Tanıl olmuştur.

6 Mayıs 2003 tarihli KKTC Resmi Gazete’de yayınlanmak suretiyle Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Tüzüğü yürürlüğe girmiştir. Tüzüğe göre, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği tüzel kişiliği haiz ve kamu kurumu niteliğine sahip bir meslek kuruluşudur. Halen KKTC'de faaliyet gösteren 22 ticari bankanın Birliğe üyeliği devam etmektedir.