İçeriğe atla

İktisatbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İktisatbank
Slogan"Kıbrıs için Çalışıyoruz, Önce Siz Öncü Biz"
TipLimited Şirket
Kuruluş1990
Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Genel Merkez Binası

Kıbrıs İktisat Bankası Ltd., 1990 yılında bireysel ve ticari bankacılık alanlarında faaliyet göstermek üzere kurulmuş olup, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren özel sermayeli yerel bankalar arasında lider konumundadır.[1] Kıbrıs Türkü müteşebbisler tarafından kurulan Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ithalatçı firmalar başta olmak üzere (gıda. otomotiv. beyaz ve kahverengi eşya. yedek parça vb.) inşaat/taahhüt firmaları, imalatçı firmalar ve küçük/orta boyutlu işletmeler (kobiler) ile ticari ve kurumsal müşterilerle çalışmaktadır. Banka bireysel bankacılık konularında da çalışmayı ve derinleşmeyi kuruluşundan bu yana ön planda tutmuş ve 2000'li yılların başından itibaren teknolojik altyapı için çok ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştır. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mete Özmerter'dir.

1990 yılında Kıbrıs Türkü müteşebbisler tarafından kurulan Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sermaye kârlılığı en yüksek “dünya standartlarında” çalışan Bankası olmak amacıyla yatırımlarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda 2000’li yılların başından itibaren teknolojik altyapı için çok ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştır.[2]

Bu yatırımların sonucunda, 2002 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilk kapalı devre Mağaza kartı olan Advantage kartla, kartlı alışveriş devrini başlattı. Yine aynı yıl yerel bir servis olarak Telefon Bankacılığı Hizmeti'ni ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile tanıştırdı.[3]

5 Mart 2003 yılında uluslararası geçerliliği olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk kredi kartını (Smartcard) KKTC halkının kullanımına sunmuş, yine 2003 yılı içerisinde ATM Bankacılığı'nı, 2004 yılında ilk İnternet Bankacılığı'nı, 2006 yılında ise Çağrı Merkezi Hizmetleri'ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hayata geçiren ilk banka olmuştur.[4]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan diğer ülke vatandaşlarına Çok Kültürlü Bankacılık Birimleri (Multi Cultural Banking)[5] ile kendi dillerinde hizmet vermeye 2006 yılında başlayan İktisatbank, bu konuda da Sektör’e öncülük yapmıştır.

İktisatbank, 2007 yılından itibaren kurum içi ve dışı eğitimlerle bilgi ve becerilerin geliştirilmesini sağlayarak pazarlama kadrolarını şubelerde oluşturmaya başladı. Hedef ve bütçe ile yönetim, performans değerlendirmesi, çalışanlarının yetkilendirilmesi, güçlendirilmesi, delegasyon gibi çağdaş yönetim kavramlarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bankacılık sektöründe ilk uygulayan banka olmuştur. 2009 yılında Bilgi Teknolojileri Felaket Önleme Planı uygulamalarını yürürlüğe koyarak, olası risklere karşı tüm banka ve müşteri bilgilerini koruma altına aldı, teknolojik anlamda daha da güçlendi.

Banka 2009 yılında ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Mikro Kredi uygulamasını başlatmış, bu projede pilot bölge seçtiği Tatlısu’da sıfır faizli mikro kredi uygulaması ile ev hanımlarının ev ekonomisine katkı yapmasını sağlamış ve bu sosyal sorumluluk projesini halen devam ettirmektedir. 2010 yılında KOBİ’lere yönelik Avrupa Birliği hibe projelerinin finansmanında yer almış ve bu projelerin %70’inin finansmanına aracılık ederek ülkemize önemli miktarda proje finansmanı için kaynak girişine imkân sağlamıştır.

Yine 2010 yılı içerisinde iPhone Bankacılığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir başka ilki hayata geçiren İktisatbank,[6] 2011 yılında Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Faiz Destekli Esnaf Kredileri’nde aracı 5 banka arasında yer almış ve tüm kredilerin %40’ını kullandıran banka olmuştur. 2012-13 döneminde devam eden Faiz Destekli Kredi protokolünü de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile tekrar imzalanmıştır. Bu projede aktif bir oyuncu olarak tekrar yaklaşık %50’lik bir pay yakalamıştır. Projeli ve destekli kredilere 2014 yılında bir başkasını daha ekleyerek, Turizm yatırımcılarına finansman olanakları sağlayan programın da bir parçası olmuştur.

2008 yılından bu yana piyasa payını arttırmak için, şube ağını genişletme stratejisini takip eden İktisatbank, 2014 yılında 22 hizmet noktasına ulaşmış ve şu anda KKTC’nin en yaygın şube ve ATM ağına sahip bankası konumundadır.[7]

2015 Yılında iktisatbank tarafından müşterilerinin kullanımına sunulan SmartMobile uygulaması ise KKTC Bankacılık sektöründe ilk gerçek Bankacılık Uygulaması olma özelliğini taşımaktadır.

Bağlı ortaklıklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

İktisat Finansal Hizmetler Grubu; İktisatbank ve İktisat Sigorta'dan oluşan Finansal Hizmetler grubudur. Banka büyük hissedarı Mete Özmerter’in yine ana hissedarı olduğu İktisat Sigorta şirketi 2003 yılında kurulan ve 2011 yılında Sigorta şirketleri arasında karlılıkta ikinci sırada yer alan Umbrella Sigorta Ltd.’dir. Tüm Grubun İktisat Finansal Hizmetler çatısı altında örgütlenmesi stratejisi doğrultusunda, sigorta şirketinin adı İktisat Sigorta Limited olarak değiştirilmiştir.

Yurt içi iştirakler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Banka Tanıtımı". 6 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2015. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2015. 
  3. ^ "Hakkımızda". 6 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2015. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020. 
  5. ^ "Multi Cultural Banking". 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2015. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2015. 
  7. ^ http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/50/news/145155/PageName/EKONOMI

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]