Kullanıcı mesaj:Calaygut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin![kaynağı değiştir]

Gönüllü katılımcıların çabalarıyla 250 dilde oluşturulmaya çalışılan ansiklopedinin Türkçe bölümü olan Vikipedi'ye hoş geldin!

Katkıda bulunurken cesur ol! Hadi kolay gelsin. - Yardım gönüllüleri.


VikiÇağrı: Memleketini tanıt![kaynağı değiştir]

Safranbolu Old Government Building and Clock Tower.jpg

Vikipedi'de doğduğun veya oturduğun il, ilçe kasaba ya da köy hakkında bir sayfa var mı diye bir ara... Buldun mu? Bu hâli ile senin memleketine yakışıyor mu, kendine bir sor! Daha anlatılması gereken ne kadar çok şey var değil mi? Eklenmesi gereken nice resim...

Eğer "bu hâli ile benim memleketime yakışmaz" veya "koskoca ansiklopedide nasıl olur da memleketim hakkında madde bulunmaz" diyorsan kolları sıva ve onu sen tanıt! Zannettiğin kadar zor değil. Sadece birkaç biçem kuralına dikkat etmen ve tarafsız, ansiklopedik bir dil kullanman gerek. Safranbolulu arkadaşlar ne güzel derlemişler, sen neden yapamayasın?

İlk adımlar[kaynağı değiştir]

Menemen.jpg

İlk önce bir miktar bilgi topla: Tam olarak nerededir? Nüfusu kaçtır? Tarihi nasıldır, bu yerleşim yerini kim kurmuştur? Ne üretilir? Görülmesi gereken yerleri nerelerdir, niye ziyaret etmek gerekir? Tarihi eserler ya da doğa güzellikleri var mıdır? Ne yenir, ne içilir, türküleri, öyküleri ve hatta efsaneleri nelerdir? Yaşlılarla konuşup, sözlü tarihe de yer verebilirsin.

Bu bilgileri İnternette de bulabilirsin, ama kesinlikle bulduğun bilgileri kopyalayıp yapıştırma, bilgileri kendi sözlerinle aktar! Yoksa telif hakkı ihlâli olarak silinir.

Biz de görelim![kaynağı değiştir]

Çektiğin resimler varsa bunları Vikipedi'ye yükle, yüklerken bu resmi kamuya bağışladığını açıklayan şablonu ekle: {{KM-Kişisel}} (bunu kopyala yapıştır). "Hakkını helal etmediğin" resimler, telif ihlalinden silinebilir.

Vikiproje:Türkiye yerleşim birimleri[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin yerleşim birimleri hakkında nasıl katkıda bulunabileceğini buradan daha ayrıntılı öğrenebilirsin. Örneğin; maddede kullanabileceğin şablonlar, sayfanın daha düzgün görünmesini sağlayacaktır, doğru kategoriye eklersen arayanlar daha kolay bulacaktır vb.

Kolay gelsin!


Manco Capac 08:44, 18 Eylül 2009 (UTC)

Yalnızca ansiklopedik bilgi ekleyiniz[kaynağı değiştir]

Uyarı
Lütfen sadece ansiklopedik içerik ekleyiniz.
Vikipedi'ye hoşgeldiniz. Büyük olasılıkla yaptığınız değişiklik silindi, silinmek üzere işaretlendi, ya da geri alındı. Lütfen sadece ansiklopedik bilgi / içerik eklemeye özen gösteriniz (bakınız:Vikipedi ne değildir?). Bu konuda kayda değerlik ölçütleri sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. Ansiklopedik bilgi içermeyen sayfalar eklemeyi tekrarlamanız durumunda katkılarınız silinecek ya da geri alınacaktır. Bilgi edinmeniz rica olunur. Teşekkürler, iyi değişiklikler!
Manco Capac 09:08, 18 Eylül 2009 (UTC)


Uyarı[kaynağı değiştir]

Merhaba maddelerdeki kaynak belirt şablonlarını kaynak belirtmeden çıkarmayınız lütfen. --Manco Capac 21:32, 18 Eylül 2009 (UTC)

Merhaba. Ne yazık ki kaynak belirtmeden hala kaynak belirt şablonunu çıkarmış olduğunuzu görüyorum. Lütfen bir daha tekrarlamayınız. Kaynak verdiğiniz anda tabiki kaynaklarında güvenilir olması gerekmektedir, kaynak belirt şablonlarını kaldırabilirsiniz. Teşkkürler, --Manco Capac 06:56, 29 Eylül 2009 (UTC)

yukrada defalarca uyarmama rağmen tartışmaya yanaşmadan madde üzerinde değişiklik yapmayı sürdürdüğünüz için ne yazık ki kısa bir süre için engellenmiş bulunuyorsunuz. Lütfen daha dikkatli olup topluluk politiklarını uygulamaya özen gösterelelim. Teşkkürler, --Manco Capac 20:52, 30 Eylül 2009 (UTC)

Copyright caution-2.svg
Öncelikle özgür ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz ! Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemeniz çok güzel, ancak Vikipedi'ye özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) olmayan hiçbir kaynaktan içerik aktaramayız; yani (telif hakkı saklı) başka web sitelerinden veya kitaplardan buraya doğrudan içerik taşımanız mümkün değildir. Telif hakları hakkında daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. İçerik aktarabileceğiniz bazı GÖBL kaynaklar için GÖBL kaynaklar sayfasına, bazı kamu malı kaynaklar içinse kamu malı kaynaklar sayfasına göz atabilirsiniz. Kısa bilgi almak için buraya tıklayınız. Tekrar hoşgeldiniz, iyi değişiklikler! - Takabeg ileti 15:34, 2 Ekim 2009 (UTC)


Uyarı
Dikkat: Lütfen, maddelere ya da dosyalara eklenen şablonları, gereklerini yerine getirmeden kaldırmayınız. Bu harekette ısrarcı olunması vandalizm olarak değerlendirilebilir. Farklı görüşteyseniz bunu maddenin tartışma sayfasına yazınız. İyi çalışmalar. ----koc61mesaj 16:06, 2 Ekim 2009 (UTC)


Copyright caution.svg
Lütfen telif hakkı saklı içerik eklemeyiniz. Vikipedi'de telif hakkı saklı içerikler kullanılamaz. Unutmayın ki; Vikipedi Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Kanunu'na tabidir ve söz konusu kanuna göre; yayımlanmış her türlü çalışma (aksi belirtilmediği sürece), sahibine otomatik olarak telif hakkı kazandırır. Sadece özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) kaynaklardan içerik aktarmanız mümkündür. Daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. Unutmayınız ki uyarılara rağmen ısrarla telif hakkı saklı içerik eklemek bir Vikipedi suçudur ve Vikipedi kuralları (madde 8) gereği engellenebilirsiniz. Teşekkürler, iyi değişiklikler! -- Vito Genovese 23:42, 10 Ekim 2009 (UTC)


Demokratik Kitle Örgütü[kaynağı değiştir]

Merhaba Calaygut,

Telifli gibi gözüküyor metin. Misal: http://sirnander.org/?p=594

Vito Genovese 23:55, 10 Ekim 2009 (UTC)


Maalesef. Yukarıdaki kutulu telif mesajımda ilgili sayfaların bağlantıları mevcut. Zaten mesajın içeriğinde de kısaca ana fikir verilmiş. Sadece özgür lisanslı kaynaklardan metin aktarma şansımız var.

Vito Genovese 00:17, 11 Ekim 2009 (UTC)

Telif ihlali nedeniyle engellendiniz.[kaynağı değiştir]

Stop hand nuvola.svg
Daha önce uyarılmanıza rağmen, Vikipedi'ye ısrarla telif kurallarını ihlâl eden içerik eklemeniz nedeniyle geçici olarak engellendiniz. Eğer yararlı katkılarda bulunmak isterseniz, engellenme sürenizin sonunda tekrar geri gelebilirsiniz. Eldarion 08:17, 4 Aralık 2009 (UTC)

Lütfen 3GD kuralını ihlal etmeyiniz.[kaynağı değiştir]

Uyarı
Lütfen diğer kişilerin değişikliklerini hemen geri almaktan kaçının. Devam ederseniz, kimsenin 24 saat içinde bir maddeyi üç defadan fazla eski haline çeviremeyeceğini belirten üç geri dönüş kuralı ihlal etmeniz nedeniyle Vikipedi'de değişiklik yapmanız engellenebilir.

Not: Buna ayrıca maddenin eski bir halini geri getirmek de dahildir. Teşekkürler, iyi değişiklikler! --ki bl 21:53, 15 Mart 2010 (UTC)


Maddelere yorum eklemeyiniz[kaynağı değiştir]

Nuvola apps important yellow.svg
Lütfen maddelerin içeriklerine yorum eklemeyiniz. Vikipedi'nin blog, forum vb. bir site değil, bir ansiklopedi olduğunu unutmadan ve özellikle tarafsız bir yaklaşımla, ansiklopedik içerikli değişiklikler yapabilirsiniz. Teşekkürler, iyi çalışmalar. - ki bl 22:06, 15 Mart 2010 (UTC)

Yorum?[kaynağı değiştir]

Maddelere yorum eklemiyorum sadece güncelleştiriyorum. Hatta nedense bu yüzden vandallıkla suçlanıyorum. Verdiğim bütün bilgilerin gerektiği yerde kaynaklarıyla birlikte belirtmeme rağmen kaynaksız değişiklikler yapanların değişiklikleri koruma altına alınabiliyor. --Calaygut 22:11, 15 Mart 2010 (UTC)

  • maddeleri son halleriyle korumaya aldım ve kullanıcıları uyardım. yoksa üç geri dönüş kuralı ihlalinden engelleme kaçınılmazdı. sizin geri aldığım değişikliğinizdeki ifadeler tamamen spekülatiftir ve yorumdur. lütfen ansiklopedik ve tarafsız bilgi girişi yapın. --ki bl 22:15, 15 Mart 2010 (UTC)

Spekülatif olan olarak belki oradaki sekter kelimesini belirtmiş olabilirsiniz. Onu çıkardığımız zaman tamamen ansiklopedik bir bilgidir. --Calaygut 22:19, 15 Mart 2010 (UTC)

  • 'geleneğin takipçisi olduklarını ifade edenler', 'çeşitli dergiler çıkarmakla yetinmişlerdir', 'bir çok sekter siyasi hareket', 'kendi tekellerinde olduğunu iddia ederek', 'çeşitli yollardan saldırmaya başlamışlardır'.. yani kısaca ifadenin tamamı sorunlu. kaynaklı bilgi lütfen, taraflı fikirler değil.. --ki bl 22:24, 15 Mart 2010 (UTC)

'bir çok sekter siyasi hareket', 'kendi tekellerinde olduğunu iddia ederek', 'çeşitli yollardan saldırmaya başlamışlardır' evet taraflı sayılabilir ancak siyasi oluşumların yayınlarından ya da çeşitli tartışma platformlarından takip ettiyseniz bu gerçekten böyledir[1][2]. Ama 'geleneğin takipçisi olduklarını ifade edenler', 'çeşitli dergiler çıkarmakla yetinmişlerdir' gayet normal ansiklopedik tarzda yazılmış cümlelerdir. Sonuçta ifade ettikleri daha önce yazılan iddia edenler deyiminden daha uygundur kanımca. Ve 2. cümle için doğrusu da budur benim değişikliğimden önceki değişikliklerde de aşağı yukarı aynı şeyler yazılmıştır. Ben sadece cümleleri toparladım. Ayrıca kullanıcı sayfamdaki bilgilerden dolayı ön yargılı olduğunuzu düşünüyorum. Olabildiğince objektif yazmaya çalıştım ben bilgileri. --Calaygut 22:33, 15 Mart 2010 (UTC)

  • kullanıcı sayfanıza bakmadım, yapılan değişiklikleri de tam olarak incelemiş değilim. sadece kimseyi geri dönüşler yüzünden engellemek istemediğim için maddeleri kilitledim ve çeşmede maddelerle ilgilenilmesi için bir çağrı yaptım. benden şimdilik bu kadar. lütfen mesajları iletmek istediğiniz kişinin sayfasına yazın. kolay gelsin. --ki bl 22:39, 15 Mart 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Calaygut, maddelere eklediğiniz bilgilerin (örneğin:Odakçılar vd. gibi) o partiyle, kurumla, kuruluşla ve benzerleriyle alakalı olmayan kaynaklardan getireceğiniz referanslarla desteklenmesi gerekiyor. Bunların dışında yapacağınız katkılar yorum ve özgün çalışma anlamını taşıdığı için Vikipedi'de kabul görmez. Bu nedenle lütfen eklediğiniz VP:TBA'ya aykırı olabilecek her cümlenin sonuna kaynağını belirtin. İyi çalışmalar. --Boyalikus 22:39, 15 Mart 2010 (UTC)

Geç oldu kusura bakmayın, şunu söylemek istiyorum. Siz Taciz olmadı Kürt sorunu nedeniyle bu böyle oldu diyebilirsiniz. Ama bir örnek vermek istersem şöyle olucak. 2008 senesinde parti içerisinde sayıları bini bulan partili, taciz iddiaları nedeniyle partiden ayrıldı. [1]. Fakat partili X kişi istifaların taciz nedeniyle değil siyasi düşünce farklılıkları nedeniyle olduğunu belirtti. [2]. Yani tartışma sayfasına söylediğiniz eğer madde içerisinde bu şekilde değilse, değişiklikler yaratmak ve cümleleri silmek yerine {{kaynak belirt}} yazmanız gerekmektedir. Bu tür maddelerde sosyalistforum ve komünistforum iyi birer kaynak değillerdir. İyi çalışmalar. --Boyalikus 22:53, 15 Mart 2010 (UTC)

Aslında 2007'den beri üyesiniz ama belki gözünüzden kaçmıştır: Vikipedi:Kaynak gösterme buraya bir göz atın. Sonra taciz olayını bahane ederek 2007 bu cümlede ve tartışmada yazdığınız cümlede sizin, benim ya da x kişinin bahane olarak görmesi önemli değil. Eğer bunun bahane edildiğine dair gerçekten iyi bir kaynak varsa bunu da yazabilirsiniz. Ama dediğim şekilde. Tek başına bir grubun düşüncelerine yer vermek tarafsız bakış açısına uymuyor vikipedide. Eğer tarafını sol (!) olarak belirleyen bir grup içerisinde yaşasın Marx! derseniz sorun çıkmaz. Ama sağ olarak belirlemiş bir tarafta bunu derseniz sorun çıkar.. ( tuhaf bir örnek oldu biliyorum..) Fakat burada ne yaşasın ne kahrolsun Marx diyemiyoruz. Sadece şöyle yapabiliyoruz: Bazı gruplar Marx pamuk gibi bir adamdır demişlerdir (referans), bazı gruplarsa çok lanet bir adamdı demişlerdir (referans). Yani Sosyalist partililerin bu durumu bahane ettiği söylenmektedir (referans).. Tüm ihtilaflı cümleler bu şekilde olmak zorunda Vikipedide.. Zaten düzenlemelerinizi bu şekilde yaparsanız ve kaynaklarınızda sağlam olursa bir sorun çıkmayacaktır.--Boyalikus 23:15, 15 Mart 2010 (UTC)

dil meselesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, tercihlerim'den girip dilinizi türkçe olarak ayarlayınız. Belki sorun burdadır. --Manco Capac 07:05, 9 Haziran 2010 (UTC)

Geridönüş engel[kaynağı değiştir]

Stop hand nuvola.svg
Vikipedi'de "Yoğun geri dönüş" yapmanız nedeniyle geçici bir süre için engellendiniz. Geri döndüğünüzde lütfen tekrarlamayınız. Eldarion 10:32, 9 Ağustos 2010 (UTC)

Sorunlu dosya[kaynağı değiştir]

Pınar (mesaj) 07:50, 18 Ocak 2011 (UTC)

Reality 14:39, 16 Eylül 2011 (UTC)

Siyaset VikiProjesi'ne Davet Edildiniz![kaynağı değiştir]

Haydi bu ayın işbirliğine![kaynağı değiştir]

Society.svg VikiProje Siyaset Ayın işbirliği
İyi günler...
VikiProje Siyaset bünyesinde bu ayın iş birliği belirlenmiştir.

Daha fazla bilgi ve katılım için için TIKLAYIN Cano58 (mesaj) 08:01, 1 Eylül 2012 (UTC)

Haydi tartışmaya katılın![kaynağı değiştir]

Society.svg VikiProje Siyaset Tartışma
İyi günler...
VikiProje Siyaset içerisinde önemli bir tartışma başlamıştır. Lütfen fikrinizi ve düşüncelerinizi söyleyiniz..

Daha fazla bilgi ve katılım için için TIKLAYIN Cano58 (mesaj) 11:38, 5 Eylül 2012 (UTC)

Destek[kaynağı değiştir]

Wikibooks-logo-tr-noslogan.svg
Wikinews-logo-tr.png

Merhaba Calaygut , kardeş projelerimiz olan Vikikitap ve Vikihaber ilgisizlikten dolayı güncelliğini ve dinamikliğini kaybetmektedir. Bu projelerin yeni ve gönüllü kullanıcılara ihtiyacı var.

Bu projelere de destek vermeniz dileğiyle..

---Aguzer#Cx|14|Kasım|2012|14:12|

200,000 maddemiz kutlu olsun![kaynağı değiştir]

  Turkish Wikipedia logo candidate for 200.000.png 200,000 maddemiz Kutlu Olsun!


Sevgili vikipedist arkadaş,

Vikipedi'nin 200,000 maddeye ulaşması bayramınız kutlu olsun! Bu sayının artması ve daha nice yüzbinler görmemiz dileğiyle

İyi vikiler, sevgiler! --- Cano58mesaj at |9 Aralık 2012, 12:30 (UTC)|


Yeni Yılınız kutlu olsun![kaynağı değiştir]

  OperaSydney-Fuegos2006-342289398.jpg Yeni Yılınız Kutlu Olsun!


Sevgili vikipedist arkadaş,

Yeni Yılını kutlar, tüm vikipedistler ve Vikipedimiz çin mutlu yıllar dilerim...

İyi vikiler, sevgiler, --- Cano58mesaj at |31 Aralık 2012, 14:34 (UTC)|

VikiProje Siyaset ve Signpost[kaynağı değiştir]

Signpost bir haber bülteniyle ilgili olarak VikiProje Siyaset'e odaklanmak istiyor. Bu, gösterdiğiniz çabaya dikkat çekmek ve projeye yeni üyeler kazandırmak adına müthiş bir fırsat. Bu konuda bize yardımcı olmak ve birkaç soru yanıtlamak ister misiniz? Öyleyse, yanıtlamaktan hoşnut kalacağınız soruların altına giriş yapabilirsiniz. Sözkonusu sorular birden çok kullanıcı tarafından yanıtlanacağından girişlerinizi imzalamayı unutmayın. Sürece katkıda bulunacağını düşündüğünüz kişilere de lütfen gerekli bilgilendirmeyi yapın. İyi günler. Mabeenot (mesaj) 17:49, 10 Nisan 2013 (UTC)

Kurtuluş Yolunda Dev-Genç silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Kurtuluş Yolunda Dev-Genç) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kurtuluş Yolunda Dev-Genç sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 ☾★ 19:27, 6 Mart 2017 (UTC)

--Maurice Flesier message 19:40, 19 Mart 2017 (UTC)