Alcidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alcidae
Yaşadığı dönem aralığı: 33,9-0 myö
Oligosen-Günümüz[1] 
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Alcidae
Leach, 1820

Alcidae Charadriiformes takımına bağlı bir kuş familyasıdır.[1][2]

Fratercula arctica

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıkı, siyah-beyaz tüyleri, karada dik pozisyonlu duruşu ve kutuplar çevresindeki dağılımı ile Alcidae, büyük ölçüde penguenlere benzer. Ancak penguenlerle yakın akrabalıkları yoktur. Benzerlik sadece aynı yöne yönelen evrimden kaynaklanır.

Alcidae, penguenlerden farklı olarak, nesli tükenmiş Alca impennis (eski adıyla: Pinguinus impennis) türü haricinde uçabilmeleridir. Çok iyi yüzücü ve dalıcıdırlar ancak karada sıklıkla hantaldırlar. Kısa oluşu sebebiyle kanatlarını uçuş sırasında çok hızlı çırpmak zorundadır. Alcidae özellikle denizde yaşar. 100 metreyi bulan dalışları sırasında kanatlarını kürek olarak kullanırlar.

Tüm tüyleri aynı anda yenilenir. Bu yüzden kuşlar geçici olarak uçuş kabiliyetinden yoksundur.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alcidae familyasına bağlı cinsler:[2]

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece kuluçka zamanı uzun süre karada kalırlar. Kuluçka periyodu boyunca dalıcımartıların çoğu devasa koloniler halinde dik kayalık sahillerde ve blok yığınlarda yaşarlar. Kuluçka 1-2 yumurtadan oluşur.

Evrim ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Alcidae fosilleri ilk defa 15 milyon yıl öncesine, Miosen devrine dayanır. Bazı zoologlar familyada Eosen devirden, daha eski fosilleri hesaba katarlar. En fazla ve en eski bulgular Kuzey Pasifik kökenlidir. Atlantik'e taşınma ilk başta güney enlemlerde gerçekleşir. Arktik Okyanus'tan yolun ilk geçit vermesi, Sibirya ile Alaska arasındaki kara köprüsünün kalkması ile olur.

Diğer deniz kuşlarından farklı olarak familyaya ait cinslerin daha az türü vardır. Bu durum familyanın daha küçük dağılım göstermesiyle bağlantılıdır. Alcidae Kuzey Yarımküre'nin serin denizlerinde yaşar. Sıcak denizlerde, kril denen planktonik canlılarla beraber dalıcımartıların ana besinini oluşturan balıklar, başarılı bir ava engel olan hızlara ulaşırlar. Bu familyanın en güneyde görülen türleri sadece, Kaliforniya ve Meksika'da soğuk su katmanlarının yukarı tırmanması sebebiyle hayatta kalırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Mindat.org". www.mindat.org. 4 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2021. 
  2. ^ a b "ITIS". 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2022.