Konstantinopolis Kuşatması (1235)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Konstantinopolis Kuşatması (1235)
Bizans-Frank savaşları
Bulgar-Latin Savaşları
Byzantine Constantinople-en.png
Harita, Konstantinopolis'i ve onun Bizans dönemindeki surlarını gösteriyor.
Tarih 1235
Bölge Constantinople, Latin İmparatorluğu
Sonuç İki yıllık ateşkes.
Taraflar
Coat of Arms of the Bulgarian Empire.PNG Bulgar İmparatorluğu
Palaiologos flag Nikea İmparatorluğu
Blason Empire Latin de Constantinople.svg Latin İmparatorluğu

Konstantinopolis Kuşatması bir Bulgar-Nikea birliğinin Latin İmparatorluğu'nun şehrini kuşatmasıydı.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert of Courtenay'ın (ilk Latin veya Konstantinopolis İmparatoru) 1228 de ölümünden sonra, bir yeni hükümdarlık John of Brienne'in (yak.1170-27 Mart 1237 bir Fransız asilzadesi olup, evliliği nedeniyle Kudüs Kralı oldu ve daha sonra Konstantinopolis'e Latin İmparatoru olması için çağrıldı) ideresi altında kuruldu. Epirus bölgesinin Klokonitsa Savaşı'da Bulgarlara yenilmesi felaketinden sonra[1][2], Epiruslu'lar başka yere nakledilen Latin İmparatorluğu'nu tehdit ettiler, sadece Nikealılar tarafından yerine geçilecekti. Böylece Yunanistan'da toprak edinmeye başladılar. Nikea İmparatoru III. Yannis Vatatzes, Bulgarlar'la 1235 yılında Latin İmparatorluğu'na karşı bir seferle sonuçlanan bir birlik oluşturdu.

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

1235 yılında Angelo Sanudo, (ölüm 1262- 1227 yılından itibaren Takımada düküydü) III. Yannis Vatatzes tarafından rahatsız edilen Latin İmparatoru John of Brienne'in Konstantinopolis şehrini savunması için bir deniz birliği gönderdi. [3], Nikea İmparatorluğu ve II. Ivan Asen. Bulgar-Nikea birleşmesi kuşatmada başarılı değildi.[4]. Müttefikler Sonbahar'da kışın gelmesi nedeniyle geri çekildi. II. İvan Asen ve Vatatzes kuşatmaya gelecek yıl devam etmek için aynı düşüncedeydiler fakat Bulgar imparatoru ordu göndermeyi reddetti. 1237 yılında John of Brienne'nin ölümüyle Bulgarlar antlaşmayı bozdu çünkü II. İvan Asen'in Latin İmparatorluğu'nun vekil kralı olabilme olasılığı vardı.

Angelo'un daha sonraki arabuluculuğu ile iki imparatorluk arasında iki yıllık ateşkes imzalandı.

Sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

1247 yılında Nikealıler Konstantinopolis'i etkili bir şekilde kuşatmıştı ki sadece sehrin kuvvetli surları onları uzakta tutuyordu ve 1258 yılında yapılan Pelagonya Savaşı Latin egemenliğinin Konstantinopolis'te sona geldiği sinyalini veriyordu. 25 Temmuz, 1261 tarihinde Latin ordusunun çoğunun bir seferde olduğu sırada Nikea İmparatorluğunun generali Aleksios Strategopoulos[5] şehre korunmasız bir giriş buldu ve ordularıyla Bizans İmparatorluğu'nu dini lideri VIII. Mikhail Palaiologos'a iade ederek içeri girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turnovo inscription of Tsar Ivan Asen II in the Holy 40 Martyrs Church in honour of the victory at Klokotnitsa on 9 March 1230
  2. ^ Badley.info, http://badley.info/history/Battle-of-Klokonista-Bulgaria.event.html, Battle-of-Klokonista-Bulgaria
  3. ^ Answers.com, http://www.answers.com/topic/1235, 1235
  4. ^ NNDB, http://www.nndb.com/people/854/000101551/, John III Ducas Vatatzes
  5. ^ Nicol (1993), p. 34.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]