İçeriğe atla

Jean de Brienne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean de Brienne
Akka merkezli Kudüs Krallığı kralı
Ortak hukumdar kraliceler:
Marie de Montferrat (1210–1212)
II. Isabella (1212–1225)
Hüküm süresi1210–1225
Önce gelenMarie de Montferrat
Sonra gelenII. Isabella Kudüslü/Yolanda
Konstantinopolis Latin İmparatorluğu ortak imparatoru
Hüküm süresi1229–1237
Taç giymesi1231
Önce gelenRobert
Sonra gelenII. Baudouin
Ortak alt imparator:1228-1237
Tekbaşına imparator:1237-1261
Brienne Kontu
Hüküm süresi1205/06–1221
Önce gelenIII. Walter
Sonra gelenIV. Walter
Doğumyak. 1170
Kudüs
Ölüm19–23 Mart 1237 (yaş:66-67)
Konstantinopolis
DefinAya Sofya, Konstantinopolis (modern İstanbul)
Eş(ler)iMarie de Montferrat
Stephanie Ermenistanlı
Berengaria Leónlu
Çocuk(lar)ıII. Isebella
Marie, Konstantionpolis'te İmparator Karısı
Alphonse, Eu Kontu
Louis, Beaumont Vizkontu
Jean
HanedanBrienne Hanedanı
BabasıII. Érard, Brienne Kontu
AnnesiAgnes Montfauconlu
DiniHristiyan Katolik

Jean de Brienne (d. yaklaşık 1170) - ö. 27 Mart 1237), evlilik yolu ile Kudüs Kralı olmuş ve taht naibi olarak Konstantinopolis'te Latin İmparatorluğu'nu yönetmiş Fransız aristokrat.

Jean de Brienne, Fransa'nın Şampanya bölgesinde, Brienne Kontu II. Erard ile Agnes Montfauconlu'un ikinci oğludur. Başlangıçta din kariyeri planlarken sonradan Şövalye olmaya karar vermiştir. 40 yıl boyunca katıldığı turnuvalarda kazandığı müsabakalar ile önemli bir ün kazanmıştır. 1208 yılında Kutsal Topraklar'dan gelen bir heyet Fransa Kralı II. Filip'ten Kudüs Krallığı hükümdarı ve mirasçısına baronlarından birinin eş olarak seçmesini istedi. Filip, Jean de Brienne'i seçip, bu unvanı için destekleme sözü verdi. 1210 yılında, Jean, Isabella ve Conrad'ın kızları Maria ile evlendi ve karısının sağında krallık unvanını aldı.

1211 yılında, bazı gelişigüzel operasyonlardan sonra, Eyyubiler Mısır Sultanı Adil Seyfeddin ile beş yıllık bir barış antlaşması imzalamaya karar verdi.

1212 yılında, arkasında ondan Yolande (Isabella) isimli bir kız çocuğu bırakan karısını kaybetti. Kısa bir süre sonra I. Levon'un kızı Ermenistanlı Stefanie ile evlendi.

Beşinci Haçlı seferi (1218-1221) boyunca, baskın bir karakter olarak öne çıktı. Bu karşılık Papalık Temsilcisi olan Pelagios Galvani, komutayı talep etti ve Jean'un uyarılarına rağmen Dimyat'a ilerleme konusunda ısrar etti. Haçlı seferi başarısızlığa uğrayınca Jean, Batı'ya gelip Krallığından yardım istedi. 1223 yılında Papa III. Honorius ve İmparator II. Friedrich ile Ferentino'da buluştu. Friedrich, Jean'in kızı ve Kudüs Krallığı varisi Yolande (Isabella) ile nişanlandı. Ferentino toplantısından sonra Jean Fransa ve İngiltere'ye gitti ama sadece az bir destek buldu. Sonra Krallığını ve kızlarından birini vadeden Leonlu IX. Alfonso'nun yaşadığı Santiago de Compostela'ya hareket etti. Jean en büyük kızı yerine, en küçük kızı Leonlu Berenguela ile evlendi. Almanya'yı ziyaret ettikten sonra 1225 yılında Roma'ya döndü.

Burada, kızı Yolande (Isabella) ile evlenmiş olan II. Friedrich'ten Krallık adı ve haklarını bırakması yolunda bir talep aldı. 50 ya da 55 yaşlarında olan Jean, Altıncı Haçlı seferi (1228–1229) nedeniyle İmparatorun yerinde olmadığı sırada Papa kuvvetlerine komutanlık edip güney İtalya'ya saldırıp intikam alacak kadar zindeydi.

1229 yılında, II. Baodouin'in ikinci kızı ile evlenip, Jean'in ardılı olması şartıyla, Latin İmparatorluğu'nun baronları, taht naibi olması için onu davet ettiler. Konstantinopolis'i 9 yıl yönetti ve 1235 yılında, seksen yaşında az sayıda birlikle, İznik İmparatoru III. İoannis ve Bulgar Çarı II. İvan Asen tarafından gerçekleştirilen büyük kuşatmayı geri püskürttü ve düşmanına yaklaşık 10.000 kişi kayıp verdirdi.[1] Bu son yiğitliği, onu Hektor, Roland ve Makkabiler ile karşılaştıran Latin Vakanüvisleri tarafından muhtemelen abartılmıştır.

Jean, Fransisken keşiş hayatı yaşarken ölmüştür. Mezarı Assisi, İtalya'da Assisili Francesco Bazilikası'nda bulunmaktadır.

Evlilikleri ve çocukları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean de Brienne üç kez evlenmiştir. İlk karısı Marie de Montferrat'tan, sonradan Kudüs Kraliçesi olacak tek çocuğu Yolande doğmuştur. İkinci karısı Ermenistanlı Stefanie'den, Ermenistan veliahtı olarak isimlendirilmiş ancak çocuk yaşta ölmüş bir erkek çocuğu olmuştur. Üçüncü karısı Berenguela de Leon'dan dört çocuğu olmuştur:

  • Marie de Brienne (1225-1275), İmparator II. Baodouin ile evlenmiştir.
  • Alfonso de Brienne (yaklaşık 1228-1270), Eu Kontesi Marie de Lusignan ile evlenmiş ve karısının sağında Eu Kontu olmuştur, ayrıca Fransa'nın Saray Nazırlığı'nı yapmıştır.
  • Jean (John) de Brienne (yaklaşık 1230-1296), ilk evliliğini Chateaudun Vikontu VI. Geoffrey'in kızı Jeanne ile yapmıştır. İkinci evliliğini İskoçya Kralı II. Alexander'ın dul karısı Marie de Coucy ile yapmıştır. İlk evliliğinden Blanche isimli bir kızı vardır.
  • Louis de Brienne (yaklaşık 1235-1263), Beaumontli Agnes ile evlenmiş ve karısının sağında Beaumont Vikontu olmuştur. Çocukları arasında Beaumontli Henry İngiliz Kraliyet ailesi Lancaster'in atasıdır.
  1. ^ Gibbons (),History of the Decline and Fall of the Roman Empire Online:[1] 11 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış kaynaklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Kraliyet Unvanları
Önce gelen:
Marie de Montferrat

Kudüs kralı
(Marie de Montferrat ile birlikte)

1210-1215
Sonra gelen:
II. İsabella Kudüslü/Yolanda
Önce gelen:
II. Baodouin

Latin imparatoru Naibi
İmparator II. Baodouin

1229–1237
Sonra gelen:
II. Baodouin