Poimanenon Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poimanenon Muharebesi
İznik-Latin savaşları
Tarih1224
Bölge
Poimanenon
Sonuç Mutlak İznik zaferi
Taraflar
İznik İmparatorluğu Latin İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
III. İoannis Aleksios Laskaris
İsaakios Laskaris

Poimanenon Muharebesi ya da Poemanenum, Bizans İmparatorluğu'nun ana ardılı iki devletin, Latin İmparatorluğu ile Yunan İznik İmparatorluğu, güçleri arasında 1224'ün başlarında (ya da muhtemelen geç 1223) gerçekleşen mücadeledir. Taraflar, Kuş Gölü yakınlarında Misya'da Kyzikos'un güneyinde Poimanenon'da karşılaştılar.

1214 yılında Nymphaeum Antlaşması'ndan bu yana, Latin İmparatorluğu, Nikomedia'dan Adramyttium'a Küçük Asya'nın kuzeybatı sahili ile Misya ovasını kontrol ediyordu. 1221 yılının Kasım ayında, İznik İmparatorluğu'nun çalışkan kurucusu olan I. Theodoros öldü[1] ve yerine Theodoros'un ölümü ile başlayan iç karışıklıktan muzaffer çıkan damadı III. İoannis geçti.[1] Bu tahta geçişi kabul etmeyen her ikisi de sebastokrator olan Theodoros'un kardeşleri Aleksios Laskaris ve İsaakios Laskaris isyan başlattılar ve Latin imparatoru Robert'ten yardım istediler. Latin ordusunun önderliğinde III. İoannis'e karşı yürüdüler. İki ordu Poimanenon'da, Başmelek Mikâil'e adanmış bir kilisenin yanında karşılaştılar. Savaşın sonunda III. İoannis kesin bir zafer elde etti; alınan esirler arasında, kör edilen iki Laskaris kardeş de vardı.

Zafer, Asya'daki Latin mülklerinin çoğunun kurtarılmasının yolunu açtı. Hem Asya'da İznik hem de Avrupa'da Epirus tarafından tehdit edilen Latin imparatoru, 1225'te sonuçlanan barış talebinde bulundu. Barış şartlarına göre Latinler, Boğaziçi'nin doğu kıyısı ve çevreleyen bölge ile beraber Nikomedia şehri hariç tüm Asya mülklerini terk ettiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ a b Abulafia 1995, s. 547.
Genel

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]