Bizans-Ceneviz Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harita, Konstantinopolis'i ve onun Bizans dönemindeki surlarını gösteriyor

Bizans-Ceneviz Savaşı veya Bizans-Cenova Savaşı, 1348-1349 yıllarında Bizans İmparatorluğu ve Ceneviz Cumhuriyeti arasında İstanbul Boğazı'ndan geçerken konan haraç üzerine yaşanan savaştır.[1]

Savaş öncesi durum[değiştir | kaynağı değiştir]

1261 yılında yapılan Nymphaeum Antlaşması'ndan sonra Ceneviz Galata'ya ikamet eder. İstanbul Boğazı'na geçmekle ticaretten Galata'nın geliri 200.000 altın olan zamanı, Bizans İmparatorluğu 30.000 altın yapar. Bizans donanması dağılmış duruma gelir ve Cenevizliler kendi uygun mevkilerinde kalırlar.[2]

Savaşın gidişi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı üzerinde hakimiyeti almak için VI. İoannis ticaret ve savaş gemilerinin tikilmesini emreder.

Galatalılar imparatorun savaşa hazırlandığını görüp Galata'ya da savunma için yapılar yaparlar, daha sonra Ceneviz donanması Konstantinopolis'e hücum ediyor. Fırtına ve Bizans amirallerinin tecrübesizliği sonucu Bizans donanması savaştan önce kaybeder. Bunun üzerine Bizans ordusu Galata ablukasına başlar. Birkaç hafta sonra Ceneviz'den bir grup yetkili kişi gelir ve Ceneviz Cumhuriyeti ile Bizans İmparatorluğu arasında barış anlaşması yapılır.

Sözleşmeye göre Ceneviz 100.000 kiperpir tazminat ödüyor, Galata’dan kener olan toprakları Bizans İmparatorluğu'na veriyor, ayrıca Konstantinopolis savaş açmamaya söz verir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nicol, Donald M. (1996). The Reluctant Emperor: A Biography of John Cantacuzene, Byzantine Emperor and Monk, c. 1295–1383. Cambridge, England: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-52201-4. 
  2. ^ Duval, Ben (2019), Midway Through the Plunge: John Cantacuzenus and the Fall of Byzantium, Byzantine Emporia, LLC