Kazımkarabekirpaşa, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kazımkarabekirpaşa mahallesi
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 741
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600

Kazımkarabekirpaşa, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı zamanında Rumların yaşadığı Samardana' dır. 1.Dünya Savaşı zamanında Trabzon' un Araklı ve Çaykara ilçelerinden Rum ve Ermeni askerlerin zorlaması sonucu gelen Türk kökenli kişiler, mahalledeki Rumlar ile mahallesi elde etmek ve yeni bir yurt arayışına son vermek için mücadele etmiş ve mücadelede galip gelmişlerdir. Mahallenin adını Türk kökenli Trabzon' dan göç eden kişiler değiştirerek, kurtuluş savaşı başta olmak üzere çeşitli savaşlarda görev alan ve başarılı bir komutan olan Kazım Karabekir Paşa' nın adı verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kazım karabekir paşa mahallesi meşellik, kirazlık,kayadibi ve canikyolu mahallelerinden meydana gelir.bu mahallede dağınık yerleşme yaygın olup kazım karabekir paşa mahallesinde lahanadan yapılan haşlama yemeği yemekler arasında en ünlü olanıdır.Tabi enfes bir yemek tatmak istiyorsanız haşlamanın yanında mısır ekmeği yemeyi unutmayınız.ayrıca yaş ve kuru tarhanalarıyla da meşhurdur.Su böreği keşkek kıvratma bunlarda genelde sıkça pişirilen yiyecekler arasındadır.karıştırma pancar iç yağlı pancarda mahallenin en çok yenen yemeklerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 95 km, Terme ilçesine 18 km uzaklıktadır. mahallede fındık tarımı yoğun olarak yapılmakta olup çeşitli sebze ve meyvelerde üretilmektedir.Köy tarım ürünü çeşitliliği bakımından zengindir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 741
1997 804

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahallenin ana geçim kaynağı fındıktır.Bunu sırayla mısır takip eder. Son zamanlarda ticari olmasa da kivi yetiştiriciliği çoğalmaktadır Ekonomik şartlar yüzünden mahallede hızlı bir göç başlamıştır.Göç eden nüfusun çoğunluğu istanbul olmak üzere çeşitli büyük illere dağılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu var faaldeyil Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var faal değildir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]