Erenköy, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erenköy
Erenköy konumu
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 328
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600

Erenköy, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türklerin yerleşiminden önce Ermeniler ve Rumların yoğun olarak yaşadığı mahallede, Minas Ağa olarak bilinen bir ermeninin Samsun, Çarşamba ve Terme'deki isyanları deruhte ettiği bilinmektedir. Samsun ve çevresinin önemi, Trabzon’a yakın olmasından ve çevresindeki Sivas, Merzifon, Amasya ve daha içerilerdeki çetelerin buralarda bulunmasından ileri gelmektedir. Samsun merkezinde yapılan aramalarda birçok silah ve cephane, Ermeni kilisesinin zeminliğinde büyük çapta bomba ve bomba imaline yarayan çok miktarda araç ve gereç bulunmuştur. Bu sandıkların üzerinde Ermenice “Samsun Ermeni piskoposluğuna verilecektir” cümlesi yazılmıştır. Samsun’da Ermeni mahallelerindeki Ermeniler açıkça silahlı bir şekilde gezmekten çekinmiyorlardı. Canik’te meydana gelen karışıklıklarda Minasoğlu çetesinin de rolü büyük olmuştur. Terme civarındaki kurşunlu ormanlarında saklanan Minasoğlu, civardaki Ermeni ve diğer köylerden 10’u Rum ve diğerleri Ermeni olmak üzere 500 silahlı adam toplamıştır. Bundan da büyük bir isyan planlandığı anlaşılmaktadır. O dönem Samsun ahalisinden Hamayak adlı bir Ermeni, Atina ve Londra’daki Ermeni komitelerinden silah talep etmiş ve komitenin işareti olan yüzükle dolaşmaktan çekinmemiştir. Bu dönemde Ermeniler dış güçlerin de yardımıyla hızla silahlanmışlardır. Bu silahlanma ilçelere kadar yayılmıştır.

İstiklal Madalyası Alan Kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

1317 doğumlu, Halil Baş lakap Sarıhalil

Hüseyin Ayaz lakap Uyuzu Hüseyin

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek,ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. fakat, karalahana dolması, kaldirik turşusu, lahana çorbası, mendek yemeği, ısırgan yemeği mahallenin yemek kültüründe yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 80 km, Terme ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ayrıca köy konumu bakımından deniz seviyesinden oldukça yüksekte olduğu için eşsiz bir ova ve deniz manzarasına sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 328
1997 226

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi, tarım, hayvancılık ve fındık üretimine dayanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede birleştirilmiş sınıf uygulaması bulunmaktadır. içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi bulunmamaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmamaktadır. ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]