Erenköy, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erenköy
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 328
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600
İnternet sitesi: [2]

Erenköy, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek,ve görenekleri hakkında (yemeklerinden)karalahana dolması ve kaldirik turşusu çok lezzetlidir lahana çorbası mendek yemegi ısırgan yemegıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 80 km, Terme ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ayrıca köy konumu bakımından deniz seviyesinden oldukça yüksekte ( Rakım 427 ) olduğundan eşsiz bir ova ve deniz manzarası vardır.Bayramın Tepe diye adlandırılan arazi ise deniz ve ova görüntüsü için görülmeye değer eşşiz bir yerdir.Yayla merkez asagı mahalle koyun en verımli tapraklarına sahıptır ermmenilerın yaşadıgı merkez imiş güney mahallesı ıse verımsıs topraklara sahıptır tarıhı olarak kılıse yerı meşhurdur ama kıleseden eser kalmamıştır.Yayla mahallesinde Mahallenin eskiden içme suyu ihtiyacını karşılayan çeşmenin suyu meşhurdur.Öyle ki eskiler bu suyu Terme'ye götürüp satarlarmış.Ayrıca yine eskiden Terme'nin zenginleri Yaz aylarında Yayla mahallesine gelip 5-10 gün konaklar yayla havası alır ve giderlermiş. Türklerin yerleşiminden önce yoğun Ermeni ve Rum nüfusunun mevcut olduğu mahallede Minas Ağa olarak bilinen bir ermeninin Samsun, Çarşamba ve Terme'deki isyanları deruhte ettiği bilinmektedir. Samsun ve çevresinin önemi, Trabzon’a yakın olmasından ve çevresindeki Sivas, Merzifon, Amasya ve daha içerilerdeki çetelerin buralarda bulunmasından ileri gelir. Samsun merkezinde yapılan aramalarda birçok silah ve cephaneden başka Ermeni kilisesinin zeminliğinde büyük çapta bomba ile bomba imaline yarayan çok miktarda araç ve gereç bulunmuştur. Bu sandıkların üzerinde Ermenice “Samsun Ermeni piskoposluğuna verilecektir” cümlesi yazılmıştır. Samsun’da Ermeni mahallelerindeki Ermeniler açıkça silahlı bir şekilde gezmekten çekinmiyorlardı. Canik’te meydana gelen karışıklıklarda Minasoğlu çetesinin de etkili rolü olmuştur. Terme civarındaki Kurşunlu ormanlarında saklanan Minasoğlu, civardaki Ermeni ve diğer köylerden 10’u Rum ve diğerleri Ermeni olmak üzere 500 silahlı adam toplamıştır. Bundan da büyük bir isyan planlandığı anlaşılmaktadır. Yine Samsun ahalisinden Hamayak adlı bir Ermeni Atina ve Londra’daki Ermeni komitelerinden silah talep etmiş ve komitenin işareti olan yüzükle dolaşmaktan çekinmemiştir. Bu dönemde Ermeniler dış güçlerin de yardımıyla hızla silahlanmışlardır. Bu silahlanma ilçelere kadar yayılmıştır. Samsun’un Çarşamba kazasında iki Ermeni alet ve silahlarla yakalanmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 328
1997 226

Ayrıca mahallenin hemen hemen tamamında yapılan fındık üretimi sayesinde yaz aylarında mahallenin nüfusunun tamamına yakını köylerine dönmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fındık üretiminin mahallenin ekonomisine katkısı büyüktür.

Istiklal Madalyasi Alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1317 Doğumlu Halil Baş (Sarıhalil) Ayrıca Hüseyin Ayaz vardır.(Uyuzu Hüseyin)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 1.2.3 birleştirilmiş sınıf uygulamsı vardır. Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerelnet
  • facebook ta Samsun - Terme - Yeşil Erenköy ( Çankeriş )