Sancaklı, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sancaklı
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 480
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600

Sancaklı, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı savaş yıllarında gözlem maksadıyla inşa edilmiş olan askeri bir yapıdan gelmektedir. Bu yapı 10 yıl önce yıkılmıştır. Simenlik gölü içinde eski bir uygarlığın battığı söylentileri var olup göl gizemini hala korumaktadır. Bilim adamları üzeri saz kaplı gölde zaman zaman araştırmalar yapmaktadır. Kimilerine göre bir kiliseye ait haç gölde bazen gözükmektedir.

== Kültür == 300 yıllık savaşın ardından yenilen Adige, Abhaz ve Ubıhların %90'ı; Çar 1. Nikola'nın 21 Mayıs 1864 fermanıyla toplama kamplarında yaşamayı kabul etmedikleri için kendilerine kucak açacağını bildiren Osmanlı topraklarına göç etmişlerdi. Bu göç noktalarının en önemlilerinden birisi de Samsun limanıydı. 40 bin kişi için hazırlık yapılan sahile kısa zamanda gelen göçmen sayısı 400 bine ulaşmış, göçmenler arasında açlık ve salgın hastalıklar başlamış, yolculuklarda aynı aile bireylerinin aynı gemilere binememesi nedeniyle dayanışmada oluşturulamamış, günlük cenaze sayısı 100'ün üzerine çıkmıştı. Çaresiz kalan silahlı göçmenlerden bir kısmı sahildeki çaresiz halka yardım amacıyla çevre köylerde yağmacılığa da başlamıştı. Yerli ahalinin şikayeti üzerine göçmenler çeşitli yönlere doğru tekrar zorunlu yolculuğa çıktılar. Fakat yorgun kafileler fazla uzağa gidemeden yeniden durakladı. Bu nedenledir ki Samsun'un tüm ilçelerinde ve merkezde toplam 135 Çerkes kökenli köy vardır. Bugün bunların çoğu boşalmış olmakla beraber, şu an bile Samsun diasporadaki en kalabalık Çerkes nüfusunu barındıran şehirdir. Samsun'a yerleşen Çerkesler içinde en son gelen kafilenin 1910 yılında Terme-Sancaklı Köyü'ne yerleşen Çerkesler olduğu bilinmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 60 km, Terme ilçesine karayoluyla 40 km uzaklıktadır.Çarşamba ilçe olarak 21 km dir Köyümüz halkı ve çevre köyleri pazar olarak Çarşamba ilçesine gitmektedirler.Mahallenin burun kısmında ve yeşilırmak deltasında olması sebebiyle sert rüzgarlara açıktır. Ayrıca deniz kıyısında olması ve Simenlik gölü sınırlarına yakın olması subtropikal bitkilerin yetişmesine olanak tanır. Denzi mevsimi kısa sürmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.kışın kediller damdan dama atliiken havada doniler o derece soğuk musluktaki su doniii valla.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1500
2000 480
1997 471

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım - hayvancılık,Deniz ürünleri ile balıkçılık başlıca geçim kaynağıdır.Mahallede dar gelirli aileler kasaba ve büyük şehirlere göç etmişlerdir.Yaz mevsiminde tatil amaçlı olarak köye dönenler vardır.midyeyede çıkan vardır valllahi sahil güvenlikte fazla uğraşmasa herkes zengin olcak ama iştee....

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim taşımalı olarak eğitim verilmekte.Mahallede,içme suyu şebekesi tamamlanmış,çalışmalar suyun verilmesi aşamasındadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık evi mevcut,faaldir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. İnternettimizde mevcuttur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]