Özyurt, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özyurt
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 358
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600

Özyurt, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özyurt Köyü 1989 yılında Gölyazı mahallesinden ayrılarak tek başına bir köy olmuştur. Mahallenin İsmi köy ayrıldıktan sonra ihtiyar heyeti tarafından verilmiştir. mahallesimüzün tarihi çok eskidir.mahalleninüzde eski medrese kalıntılarına ve 1214 yılına ait mezar taşına rastlanmıştır. hamam kalıntılarına rastlanmıştır.eski tapu kayıtlarındada medrese önü ve hamam önü gibi kayıtlar vardır.bir rivayete göre fatih sultan meymet trabzon seferine giderken termede konaklamış bu esnada ölen askerleri mahallesimüz mezarlığına defnettiği söylenmektedir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında düğünlerde et yemekleri,keşkek,termeye has pilavlar ve baklava. Özyurt mahallesinin bayramları çok güzel olur.Herbayramda bayram namazı çıkışı cami bahçesinde annelerimizin yaptıkları leziz ve mahallesimüze has yemekler köy halkına ,buziyafeti kaçırmak istemeyen yöre köylerden ve gurbetten gelen misafirlere sunulur.köy değişik kültürlerin birleşmesinden oluşmuştur.mahallesimüz halkı çerkez,gürcü, muhacir ve türk kültürünü bir arada yaşayan ender köylerden biridir.Gölyazı beldesinden ayrılmadan önce İYİNESİL MAHALLESİ olan mahallesimüz adındanda anlaşıldığı gibi kökenleri iyinesillere dayalı asil insanların bir araya gelmesiyle kurulan birköyolup örf ve ananelerinden vazgeçmemişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 50 km, Terme ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 305
2000 358
1997 401

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak pirinç ,fındık , mısır ve soya fasulyesi ürünleri yetiştirilmektedir.son zamanlarda soya fasulyesi ürününe daha cok talep vardır.genelde mahallenin ekonomisini 1980 yılından sonra büyük şehirlere göçeden köyhalkı belirlemektedir. mahallede kalan nüfus yaşlılardan ibarettir.mahallenin genç nüfusu çoğunlukla gurbettedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallede, içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]