Söğütlü, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Söğütlü, Samsun ili Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Söğütlü beldesi, Aşağı ve Yukarı Söğütlü köylerinin 1996 yılında başlayan birleşme süreci sonrasında kurulmuştur. Belde statüsünü 1999 yılında almış ve aynı yıl yerel seçimlerine katılmıştır.

Orta söğütlü mahallesi ise köy halkının kendi istekleri sonucu bu birleşmenin dışında kaldı. Belde Aşağı ve Yukarı Söğütlü'nün ve de Aşağı Söğütlü'nün karşısındaki köy olan Müezzinler mahallesinin birleşmesi sonucu oluştu. Nüfusu 2.000'nin altındadır.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusuna göre Terme'nin en küçük Beldesidir. Beldenin

2009 yılına göre; 1.578'dir.
2000 yılında; 2.036,
1990 yılında; 2.022,

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde Termeye 7 km, Çarşambaya 14 km, Samsun'a 50 km'dir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede ilkokul ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Cumhuriyet, Hürriyet ve Adalet mahallesi olmak üzere üç Muhtarlık hizmet vermektedir. Beldede üç adet Ağaç biçme Atölyesi, iki adet Değirmen, 10 civarı Cay Ocağı, Demir doğrama, Ağaç dograma, hazır kapı ve pencere sistemleri üretimi, Hayvan yemligi satışı, Tarım Kredi Kooperatifi vardır.

Ekmek fırını, İnternet Kafe, birçok Bakkal ve Gıda Satış marketleri, Toptan Fındık alım-satım Magazası, Büyükbaş hayvancılık yapan hayvan Çiftlikleri, Karacınar mevkiinde büyük Futbol Sahası vardır. Ayrıca partilerinde belde teşkilatları vardır.