Kavanoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cam kavanoz

Kavanoz, plastik ve cam gibi maddelerden yapılmış ağzı geniş, çeşitli boylarda kap.

Türkçeye Rumcadan geçmiştir. Özelliği ağzının geniş olmasıdır ve genellikle kapaklı olarak kullanılır. Cam kavanozlar çok iyi koruyuculardır.

Etimoloji[1][değiştir | kaynağı değiştir]

~ Yun kabános/gabáno καβάνος/γαβάνο bir tür testi, küçük çömlek ~ OYun kavéna καβαίνα a.a. <? Lat cavare oymak, içini boşaltmak.

Tarihte En Eski Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

kavanos [ Bahşayış Lugati (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Yunanca kabános veya gabáno καβάνος/γαβάνο  "bir tür testi, küçük çömlek" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen kavéna καβαίνα  sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cavare "oymak, içini boşaltmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı kökten Farsça kāw (çukur, oyuk, kofluk, kof), kāwīdan (oymak, kazmak), Sanskritçe khá, Eski Yunanca koîlos, cúa (çukur, oyuk, içi boş, kof).

  1. ^ "Kavanoz Kelime Kökeni, Kelimesinin Anlamı - Etimoloji". www.etimolojiturkce.com. 16 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2023.