Varil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petrol varilleri
Modern paslanmaz çelik tipi

Varil, katı veya sıvı maddelerin nakliyatında kullanılan bir tür kap. Genellikle metalden üretilir. Her yerde geçen bir standart hacim olmadığından, dünyanın neredeyse her yöresi kendi varil ve hacmini belirlemiştir.

Uluslararası ticaret geliştikce, ham petrolün endüstriyelleşmiş şekilde dünyada ticaretini kolayca sağlamak için, uluslararası antlaşmaya göre standart olarak bir Amerikan Standard Oil Company blue barrel (Türkçe: mavi varil) kullanılır.

İngilizcede barrel´in matematiksel kısaltılışı: bl´dir ve geleneksel olarak farklı hacimlere sahiptir. Petrol ticaretinde bir dünya standardı uygulamak için, Amerikan Standard Oil Company blue barrel versiyonu seçilmiştir ve b(lue)'b(arre)l olarak kısaltılmıştır.

Standart bbl´in hacmi daima 42 U.S. gallon´udur veya metrik hesap üzerinde 158.987 litredir.

1 Mbbl 1000 bbl, 1 MMbbl ise 1.000.000 bbl´dir.

Örneğin: 1 bbl = 158.987 litre, 1 Mbbl = 158,987.00 litre

Türkçede ticari anlam dışında kısa olarak 1 bbl´e varil denir, aynı anda yaklaşık 159 litre kastedilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Variller, endüstride birçok alanda kullanıldığı gibi tehlikeli atıkların taşınmasında ve depolanmasında da kullanılmaktadır. Tehlikeli atıklar için kullanılan variller, lisanslı geri kazanım tesislerinde tekrar sanayide kullanılmak üzere yenilenmektedirler.

200-220 lt Tapalı Sac Varil

Genellikle içerisine sıvı mamuller konan 200 Lt.’lik ambalajlardır. Yenileme işlemleri; içinin temizlenmesi, hava ile şişirilmesi, sızdırmazlık testi yapılması ve dışının boyanması geri kazanım için yapılan işlemlerdir. Bu varil tipi aynı zamanda tapalı varilleri, kenar kesme ve kenar kıvırma işlemleri ile çemberli saç varile dönüştürülebilme özelliğine sahiptir.

200-220 lt Çemberli Sac Varil

İçerisine tapalı saç varillere göre daha katı mamuller konan ambalajlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]