Şişeleme hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern bira şişeleme hattı

Şişeleme hatları, bir ürünü, genel olarak bir içeceği, büyük ölçekte şişelere dolduran üretim hatlarıdır. Hazırlanan yiyecekler ayrıca soslar, şuruplar, turşular, yağlar ve sirke gibi şişelenir.[1] PepsiCo ve The Coca-Cola Company şirketlerinin fabrikalarında dakikada minlerce plastik şişede meşrubat sunuluyor.

Şişelenmiş biranın paketlenmesi tipik olarak ürünün bir tutma tankından çekilmesini ve daha sonra kapatılmış, etiketlenmiş ve kutulara veya kartonlara doldurulmuş bir dolum makinesinde (doldurucu) şişelere doldurulmasını içerir. Küçük bira fabrikaları dökme biralarını sözleşmeli şişeleme için büyük tesislere gönderirler; Hemen hemen tüm bira şişeleri camdır.

Bira şişeleme işlemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzbier için Köstritzer'de Bad Köstritz, Thuringia'da bir şişeleme hattı

Şişeleme birasındaki ilk adım, boş şişelerin imalatçıdan temin edilen orijinal palet ambalajından çıkarıldığı ve böylece bireysel şişelerin kullanılabileceği şekilde paletten çıkarmadır.[2] Şişeler daha sonra filtrelenmiş su veya hava ile durulanabilir ve şişenin içindeki oksijen seviyesini düşürmek için kendilerine enjekte edilmiş karbon dioksit içerebilir. Şişe, daha sonra, şişeyi bira ile dolduran ve ayrıca oksijenin ürün kalitesini bozabileceği için, oksijenin dağılması için az miktarda İnert gaz (genellikle karbon dioksit veya azot) enjekte edebilen bir oksidasyon yoluyla "doldurucu"ya girer. Son olarak, şişeler, şişeyi sızdırmaz hale getiren bir şişe kapağı uygulayan bir "kapaktan" geçer. Birkaç bira bir tıpa ve müzle ile şişelenir.[3][4]

Şarap şişeleme işlemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarap şişeleme işlemi büyük ölçüde şişeleme birasına benzemektedir, ancak şarap şişesi hacimlerde ve şekillerde farklılık göstermektedir. Geleneksel olarak, şarap şişelerine kapanmayı sağlamak için bir mantar kullanılır. Bir şişe doldurulduktan sonra, bir mantarın sıkıştırıldığı ve şişenin boynuna sokulduğu bir mantar makinesine gider.[5] Bu olurken, manşet negatif bir basınç boşluğu oluşturmak için şişedeki havayı boşaltır. Bu, boşluktaki tüm oksijeni uzaklaştırır; gizli oksijen oksidasyon yoluyla ürünün kalitesini bozabilir. Negatif bir basınç boşluğu aynı zamanda şarabın ısıl genleşmesinin neden olduğu basıncı önleyerek mantarın şişeden zorlanmasını önler. Şampanya ve köpüklü şaraplar ayrıca mantarın geçişte patlamamasını sağlayan bir muselet ile kapatılabilir. Vidalı kapaklar gibi alternatif şarap kapakları mevcuttur.[6]

Bazı şişeleme hatları, dolgulu şişelerin altında veya üstünde reddeden bir dolum yüksekliği detektörü ve ayrıca bir metal detektörü içerir.

Dolum ve mantarlama işleminden sonra, şişenin boynuna kapsül şeklinde bir plastik veya kalay kapsül uygulanır. Daha sonra şişe bir şarap etiketinin uygulandığı bir etiketleyiciye girer. Ürün daha sonra satışa hazır halde kutulara konur ve depolanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019.