Hauptmann

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hauptmann, Alman, Avusturya ve İsviçre Orduları'nda subay rütbesi olarak kullanıldığında genellikle yüzbaşı olarak çevrilen Almanca kelimedir. Haupt, günümüz Almancası'nda "ana" anlamına gelmektedir, ayrıca "baş" anlamına da gelmektedir. Yani Hauptmann kelimesi etimolojik olarak tıpkı "Captain" kelimesinin kökeni gibi (Latince, Caput'tan yani Baş anlamına gelen kelimeden geliyor) tam olarak "baş-adam" demektir. İngiliz, Amerikan ve Türk Orduları'nda Yüzbaşı'ya denk gelmektedir ve NATO kodu OF-2'dir. Günümüzde bu rütbenin dişil bir versiyonu yoktur, Hauptfrau gibi, doğru hitap şekli "Frau Hauptmann"dır.[1][2]
Daha genel olarak bir Hauptmann hiyerarşik yapıya sahip herhangi bir grup insanın başı olabilir. Örneğin, Feurwehrhauptmann İtfaiye Teşkilatı'nın Yüzbaşı'lığına tekabül etmektedir. Ayrıca bu kelime Landeshauptmann, Bezirkshauptmann, Burghauptmann ve Berghauptmann gibi resmi Avusturyalı ve Alman unvanlarında da yer alır.
Weimar Cumhuriyeti döneminde Saksonya'da, Kreishauptmann ve Amtshauptmann unvanlarına kıdemli memurlar sahip olurdu.
Hauptmann (Erken Yeni Yüksek Almanca'da Heubtmann) İsveççe'deki kökanlam olarak "baş-adam" veya "baştaki adam" anlamına gelen ve "kabile lideri" anlamına gelen "hövding" kelimesiyle yakından ilişkili olan Hövitsman kelimesi ile eş asıllıdır. Orta Çağ'dan beri, her iki unvan da askeri personellerden çok devlet yöneticileri için kullanıldı. Merkezi Avrupa ve Doğu Avrupa'da kullanılan Heubtmann, da Hetman unvanının kökeni olabilir.

Avusturya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rütbe İşareti[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundeswehr[değiştir | kaynağı değiştir]

Hauptmann
Rütbenin Kara ve Hava Kuvvetleri Apoletleri
ÜlkeAlmanya Almanya
Branşı Alman Kara Kuvvetleri
 Alman Hava Kuvvetleri
KısaltmasıH veya Hptm
Rütbe'nin NATO KoduOF-2
Kuruluş19. Yüzyıl
Üst RütbeStabshauptmann
Alt RütbeOberleutnant
Denk RütbeKapitänleutnant (Alman Deniz Kuvvetleri)
Heer Askerî Kamuflaj Rütbe İşareti Luftwaffe Uçuş Tulumu Rütbe İşareti

Nazi Almanyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Wehrmacht[değiştir | kaynağı değiştir]

Rütbe, Nazi Almanyası'nda Heer ve Luftwaffe'de kullanıldı. Oberleutnant rütbesinin bir üst rütbesi, Major rütbesininse bir alt rütbesiydi. Rütbenin Kriegsmarine'deki dengi Kapitänleutnant'tı.

İsviçre[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçreli Muhafızlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "VSB-Statement "weibliche Dienstgrade"". Verband der Soldaten der Bundeswehr. 5 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 
  2. ^ Hegmann, Gerhard (8 Mart 2019). "Wird "Frau Hauptmann" zur "Hauptmännin" oder "Hauptfrau"?". Die Welt. 14 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021.