İçeriğe atla

Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayip Korsanları:
Siyah İnci'nin Laneti
YönetmenGore Verbinski
YapımcıJerry Bruckheimer
SenaristTed Elliott
Terry Rossio
Hikâye (eser)Ted Elliott
Terry Rossio
Stuart Beattie
Jay Wolpert
UyarlamaWalt Disney's Pirates of the Caribbean
OyuncularJohnny Depp
Geoffrey Rush
Orlando Bloom
Keira Knightley
Jack Davenport
MüzikKlaus Badelt
Görüntü yönetmeniDariusz Wolski
KurguCraig Wood
Stephen Rivkin
Arthur Schmidt
StüdyoWalt Disney Pictures
Jerry Bruckheimer Films
DağıtıcıBuena Vista Pictures
Yapım yılıAmerika Birleşik Devletleri 2003
Süre143 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe140 milyon $
Hasılat654 milyon $
Devam filmiKarayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti (İngilizce: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl), Johnny Depp, Orlando Bloom ve de Keira Knightley'in başrollerini paylaştığı Walt Disney yapımı macera filmi. Ocak 2004 itibarı ile film ABD'de 305.413.918 $, uluslararası olarak 348.850.097 $ hasılat ile toplam kazancı 654.264.015 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 46.630.690 $ gelir elde etmiştir.[1]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

1720'de, HMS Dauntless'ta Port Royal, Jamaika'ya giderken Vali Weatherby Swann, kızı Elizabeth ve mürettebatı bir gemi kazasıyla karşılaşır ve Will Turner adında bir çocuğu kurtarır. Elizabeth boynunda altın bir korsan madalyonu keşfeder ve onu alır. Sekiz yıl sonra, Kaptan James Norrington komodorluğa terfi eder ve Elizabeth'e evlenme teklif eder. Korsesi bayılmasına ve denize düşmesine neden olarak madalyonun nabız atmasına neden oluyor. Bir gemiye el koymak için Port Royal'e yeni gelen Kaptan Jack Sparrow, Elizabeth'i kurtarır. Norrington, Jack'i bir korsan olarak tanımlar ve bir kovalamaca başlar. Jack, artık bir demirci olan Will ile karşılaşır. Düello yaparlar ve Jack hapse girer. O gece, Siyah İnci madalyonu aramak için Port Royal'e saldırır. Pearl'ün mürettebatı Elizabeth'i yakalar ve onu Kaptan Barbossa ile buluşmaya götürür. Elizabeth, valinin kızı olarak kimliğini gizlemek için soyadının Turner olduğunu iddia ediyor. Barbossa, madalyonun, mürettebatının Azteklere yönelik katliamı durdurmak için bir ödeme olarak Isla de Muerta'daki Hernán Cortés'in bir hazinesinden aldığı 882 altın parçadan biri olduğunu, ancak Cortes'in çok açgözlü olduğu için reddettiğini ve Aztek tanrılarının koyduğu 882 altın parçadan biri olduğunu açıklıyor. hazineye lanet olsun. Bu, Barbossa'yı ve ekibini lanetledi ve onları ay ışığında iskelet gibi görünen ölümsüzlere dönüştürdü. Barbossa ve ekibi, parçalardan biri hariç hepsini geri verdi ve Elizabeth'in madalyonu son parça oldu. Barbossa, Will'in babası ve Pearl'ün önceki mürettebatından, laneti kaldırmak için kana ihtiyaç duyan ve Barbossa'nın madalyonu Will'e intikam olarak gönderdikten sonra öldürdüğü William "Bootstrap Bill" Turner'ın kızı olduğuna inanarak onu esir alır. Jack'e karşı isyan için.

Will, sevdiği Elizabeth'i kurtarmak için Jack'i serbest bırakır. Barbossa bir isyan çıkarmadan önce Black Pearl'ün önceki kaptanı Jack, gemisini geri almak için Will ile bir anlaşma yapar. İki komutan HMS Interceptor, küçük bir savaş sloop ve Tortuga'ya doğru yola çıkıyor. Orada Jack, bir ekip kurmalarına yardım etmesi için arkadaşı Joshamee Gibbs'i görevlendirir. İnci'yi Isla de Muerta'ya kadar kovalayan Will ve Jack, Barbossa'nın Elizabeth'in kanını feda ettiğine ve son altın parçasını geri verdiğine tanık olurlar. Lanet kaldırılmaz. Will, Elizabeth'i kurtarır ve onu Interceptor'a getirir, Jack ise Barbossa tarafından yakalanır ve İnci'nin hücresine kilitlenir. İnci, Interceptor'ın peşine düşer, gemiyi yok eder ve Jack'in mürettebatını rehin alır. Will, Elizabeth'i serbest bırakmak için kanını almak için Barbossa ile bir anlaşma yapar, ancak Barbossa anlaşmadaki bir boşluktan yararlanarak Jack ve Elizabeth'i bir adada mahsur bırakır. Elizabeth bir duman işareti yapar ve Norrington, Elizabeth'i kurtarmak ve Jack'i tutuklamak için Cesurları getirir. Elizabeth, Norrington'dan İnci'yi takip etmesini ve Will'i kurtarmasını ister ve Norrington'ın evlilik teklifini kabul ederek onu ikna eder.

O gece Cesurlar Muerta Adası'na varır. Jack, Norrington'a korsanları Cesurların mürettebatı tarafından pusuya düşürülmeleri için cezbedeceğini söyler, ancak bunun yerine Barbossa'nın mürettebatını, onlar laneti kaldırıp ölümsüzlüklerini kaybetmeden önce Cesurlara saldırmaya ikna eder. Elizabeth Cesurlardan kaçar ve Jack'in mürettebatını İnci'nin hücresinden kurtarır. Jack ve Will'i kurtarmayı reddederler, bu yüzden Jack'in mürettebatı İnci'ye binerken Elizabeth kendi başına yola çıkar. Jack tekrar taraf değiştirerek Will'i serbest bırakır ve Barbossa ile düello yapar, Elizabeth ve Will ise Barbossa'nın mürettebatıyla savaşır. Barbossa Jack'i bıçakladığında, Jack'in sandıktan bir parça altın aldığı ve aynı şekilde lanetli olduğu ve ölemeyeceği ortaya çıkar. Jack, Barbossa'yı vurur ve Will, üzerlerinde kendisinin ve Jack'in kanıyla birlikte her iki parayı da sandığa iade eder. Lanet kaldırıldı; Barbossa, Jack'in kurşunuyla ölür ve Barbossa'nın artık ölümsüz olmayan mürettebatının geri kalanı tutuklanır.

Port Royal'de Jack korsanlıktan asılacaktır. Will kurtarmaya çalışırken Elizabeth Norrington'ın dikkatini başka yöne çeker, ancak Jack ve Will kuşatılır. Elizabeth araya girer ve Will'e olan aşkını ilan eder. Vali Swann, Will'i affeder ve Elizabeth'in onunla evlenmesini kutsar. Jack denize dalar ve yakındaki Pearl'e binerek gemiyi ve yeni mürettebatını geri alır. Norrington, Jack ve Pearl'ün takibe başlamadan önce "bir gün önde başlamasına" izin verir.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Johnny Depp ... Kaptan Jack Sparrow

Geoffrey Rush ... Barbossa

Orlando Bloom ... Will Turner

Keira Knightley ... Elizabeth Swann

Jack Davenport ... Norrington

Jonathan Pryce ... Vali Weatherby Swann

Lee Arenberg ... Pintel

Mackenzie Crook ... Ragetti

Kevin McNally ... Joshamee Gibbs

Zoe Saldana ... Anamaria

Treva Etienne ... Koehler

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu filmdeki oyunculuğuyla Johnny Depp, Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Boxofficemojo.com Hasılat Detayları". 9 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]