İçeriğe atla

Jack Sparrow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaptan Jack Sparrow
Karayip Korsanları karakteri
İlk görünümKarayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti
Son görünümKarayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı
CanlandıranJohnny Depp
Bilgileri
Takma ad(lar)ıKaptan
CinsiyetErkek
MeslekGemi Kaptanı / Korsan
AileKaptan Teague Sparrow (Baba)

Kaptan Jack Sparrow, Gore Verbinski tarafından yönetilen Walt Disney yapımı Karayip Korsanları film serisinde Johnny Depp tarafından canlandırılan kurgusal bir karakter.

Serinin ilk filmi olan Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti ile tanındı, ardından devam filmi olarak Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu ve Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmlerinde yer aldı. Ayrıca Sparrow adına yazılmış bir çocuk kitabı bulunmaktadır; Karayip Korsanları: Jack Sparrow, bu kitapta Jack'in çocukluk dönemleri anlatılmaktadır. Aynı zamanda, karakter çok sayıda video oyununda yer edinmiştir: Disney's Pirates of the Caribbean Online gibi.

Başlangıçta Sparrow, Will Turner'a (Orlando Bloom) rehberlik eden bir düzenbaz olarak tasarlandı, ama Johnny Depp, Jack Sparrow karakterinin ağırlığını değiştirmeyi başardı. Göz alıcı ve eksantrik yorumuyla, Pepe Le Pev ve Rolling Stones gitaristi Keith Richards'dan esinlenerek Jack'i oluşturdu ve Kaptan Sparrow bir kahramana dönüştü. Depp üçlemenin ilk filmindeki başarısıyla en iyi aktör olarak ilk Akademi Ödülü adaylığını aldı.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan Jack Sparrow'un geçmişi konusunda filmlerde çok fazla bilgi verilmemekle birlikte, kendisinin Karayip Korsan Lordu olduğu, babası Kaptan Teague Sparrow'un da kendisi gibi korsan olduğu ve Korsan Lordları arasında büyük bir itibar gördüğü bilinmektedir.

Jack geçmişte Siyah İnci'yi denizden çıkarıp yüzdürmesi için Davy Jones ile anlaşmış, karşılığında da 13 yıl sonra ruhunu vermeyi kabul etmiştir. Lord Beckett'ın emriyle Doğu Hindistan Ticaret Şirketi adına deniz üzerinden getirilecek malların taşımasını yapıyordu. Bir sefer sırasında taşıdığı malın aslında insan olduğunu fark edince, serbest bırakmış ve Lord Beckett tarafından cezalandırılarak, koluna korsan damgası almıştır. Korsan damgası aldıktan sonra denize atılan Jack, Davy Jones tarafından yakalanıp, ölmesi gereken 100 ruhun ölmediğini, bu yüzden de 100 ruh borcu olduğu söylenmiştir. Lord Beckett'tan intikam almak isteyen Jack, İnci'yi tekrar yüzdürmek için Davy Jones ile anlaşmıştır. Fakat Siyah İnci'nin yüzdürülmesinden iki yıl sonra tayfalar Hector Barbossa önderliğinde isyan edince Jack çok sevdiği gemisinden atılıp, ıssız bir adaya -Barbossa'nın tabiriyle- vali tayin edilmiştir. Kaptan Jack adadan kurtulduğunda bu kaçışıyla ün kazanmış ve hakkında türlü hikâyeler anlatılır olmuştur. Jack'in çok özel bir pusulası vardır bu pusula kuzeyi değil elinde bulunduğu insanın o an en çok istediği şeyi gösterir. Bu yüzden özelliğini bilmeyen insanlar tarafından bozuk zannedilmektedir. Jack bu pusulayı gençlik yıllarında, Salazara karşı ilk çatışmasında, saldırıya uğrayan ve Jeckin de bulunduğu geminin kaptanından ölüm öncesi hediye olarak aldı.

Jack bunları ne tam anlamıyla doğrulamakta, ne de inkâr etmektedir.

Karakter Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan Jack Sparrow karakterinin Karayip Korsanları serisinin en renkli karakteri olduğu su götürmez bir gerçektir. İlginç saç modeli, sallanarak yürüyüşü, salkım saçak kıyafetleri ve kendine özgü abartılı jest ve mimikleri onu ilginç yapan özellikleridir.

Kaptan Jack korsanların hoşa giden yanlarını temsil eder. Açgözlü, kurnaz ve iyi bir yalancıdır. Çalma eğilimleri de vardır. Fakat kötü bir karakter değildir.

Özgürlüğüne çok düşkündür. Tehlike alanından ustaca kaçar. Rom ve Siyah inci hayatındaki vazgeçilmezleridir. İsminin öncesine "Kaptan" hitabının eklenmesine özellikle önem verir. Sonrayı düşünmez. Aklına estiği gibi hareket etse de her durum için bir fikri vardır. Eline geçen imkânları iyi değerlendirir. Risk almaktan korkmaz ve çoğu zaman çevresindekilerin kendine verdiği öneme dayalı kumarlar oynar.

İyi kılıç kullanır ve nişan alır. "Bir damla bile rom içmeden" başarılı akrobasi hareketleri yapabilir. Oldukça çeviktir. Bulunduğu ortama uyum sağlaması ve gerektiğinde kullanabileceği kaçış yollarını bulması zaman almaz.

Babasına korkuyla karışık bir saygı duyar. İmajlarının benzer olması Kaptan Teague'a benzemeyi istediğinin kanıtıdır denilebilir.

"Şeytan tüylü" olarak tabir edilebilecek bir karakteridir. Etrafındaki insanları kolayca etkiler ve bir süre sonra da kendi hızına ayak uydurtur. En önemli özelliği ise aklına geldiği gibi davransa her daim haklı çıkması ve kimsenin aklına gelmeyecek şeyleri başarmasıdır.Yani hiç kimsede bulunmayan bir aklı vardır.

Tüm acayipliklerine rağmen kendini sevdirten biridir. Dünyadaki çoğu kadın tarafından garip bir biçimde çekici bulunur.Karakterist özelliklerinden dolayı birçok kişinin gönlünde taht kurmuş ve Karayip Korsanlarının en sevilen karakteri haline gelmiştir.

Yedi Denizin efsanevi korsanı Kaptan Jack Sparrow, Karayipler'in saygısız düzenbazıdır. Kendisi eşit oranda şüpheci bir ahlak ve ciddiyete sahip bir kaptan olup, kendini övmeyi seven ve kendi çıkarlarını gözeten, kendi eğilimleriyle sürekli kaybettiği bir savaş içerisinde olan biridir. Kaptan Jack Sparrow’un bir numaralı aşkı denizdir, ikincisi ise sevgili gemisi Siyah İnci'dir; her ne kadar kaybolup bulunsa da ve tekrar kaybolsa da. Önceki maceralarda lanet Kaptan Hector Barbossa, korkunç Davy Jones ve kötü Lord Cutler Beckett ile savaşmış olan Kaptan Jack Sparrow, şimdi de kötü şöhrete sahip Kaptan Karasakal'ı ve belki daha da kötüsü, geçmişi en az kendisininki kadar karmaşık bir kadın olan güzel Angelica'yı da alt etmek zorundadır.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Johnny Depp, Karayip Korsanları: "Ölü Adamın Sandığı" filminin çekimleriyle geçen bir günün ardından, tam kostümüyle Cleveland, Queensland'e geri dönüyor. (4 Haziran 2015)

Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack Sparrow Port Royal'a bir gemi çalmak için gelir. Bu sırada denize düşen Elizabeth Swann'ı kurtarır fakat korsan olduğunun fark edilmesi üzerine kelepçelenir. Rehin alıp zaman kazanır ve kaçıp bir demirci dükkânına sığınır. Burada demirci çırağı Will Turner ile karşılaşır. Will Turner onun gitmesine izin vermez ve Jack hapse atılır.

Elizabeth Hector Barbossa kaptanlığındaki Siyah İnci'nin lanetli korsanları tarafından kaçırılınca Will Jack'den yardım ister ve birlikte Elizabeth'i kurtarmak üzere yola çıkarlar. Jack'in gerçek amacı ise intikamını ve gemisini Barbossa'dan almaktır. Will Turner babasının bir korsan olduğunu öğreninince korsan olup babasını kurtarmaya karar verir.

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack'in pusulası artık ona yol göstermemektedir. Jack bu sorunla uğraşırken ikinci ve daha büyük bir problemle karşılaşır. 13 yıl önce verdiği bir sözü tutmasının zamanı gelmiştir. Siyah İnci'yi yüzdürmesi için anlaşma yaptığı Davy Jones ondan ruhunu istemektedir. Aynı anda Will ve Elizabeth Jack'e yardım ettikleri için tutuklanırlar. Onları tutuklatan Lord Beckett Will'den Jack'i bulmasını ve ondaki pusulayı almasını ister, karşılığında ikisini de serbest bırakacaktır. Will Jack'in peşine düşer.

Jack Davy Jones'a kendi ruhu yerine 100 ruh vermeyi teklif eder ve diyetini aramaya başlar fakat başarılı olamaz. Bu sırada Will ile karşılaşır ve onu pusula karşılığında bir anahtarı almak için Davy Jones'a gönderir. Eğer anahtahtarı alamazsa Davy Jones'a kendi ruhu yerine Will'i vermeyi kararlaştırmıştır. Babası sayesinde hapisten çıkan Elizabeth de Will'i aramaya başlar. Jack'i bulur ve ondan Will'in Uçan Hollandalı'ya esir düştüğünü öğrenir. Jack Will'i kurtarmanın bir yolunu bilmektedir. Pusulayı Elizabeth'e verir ve içinde Davy Jones'in kalbinin attığı Ölü Adamın Sandığı'nı bulmaya yoğunlaşmasını ister. Ancak o kalp yok olursa Will özgür kalabilecektir. Ve elbette daha da önemlisi, Jack'in Davy Jones'in efsanevi canavarı Kraken'den paçasını kurtarmasının tek yolu budur.

Karayip Korsanları: Dünya'nın Sonu[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci filmin sonunda Kraken tarafından gemisiyle birlikte yutulan Jack, Dünya'nın Sonu denilen bir yerde tutsak kalmıştır. Ne ölü ne de canlıdır. Üstelik aklı dengesini biraz daha kaybetmiştir, hayaller görmektedir. Diğer yandan Lord Beckett, Korsanlar ve onlara yardım eden herkesin tüm haklarını ellerinden almış ve toplu idamlara başlamıştır,ayrıca Beckett'in eline Davy Jones'in kalbi geçmiştir.Artık Uçan Hollandalı ve Kraken onun kontrolü altındadır. Korsan Lordları'nın toplanması gerekmektedir. Jack kendi Sekizlik'ini kimseye devretmediği için hala Lord'dur.

Sonuçta Barbossa Dokuz Sekizlik ve Siyah İnci için, Will Siyah inciyi alıp babasını Uçan Hollandalı'dan kurtarmak için, Elizabeth korsanların kurtulması için ama aslında Jack'in ölümüne sebep olduğu için çektiği vicdan azabından dolayı Dünya'nın Sonu'na doğru yola çıkarlar. Jack'i bulduklarında Jack onları önce hayallerinden biri sanır, sonra gemisine hepsini almayı kabul eder. Tekrar Dünya'ya döndüklerinde ise Barbossa ve diğerleri Jack'i Lord'lardan biri olarak savaşmayı kabul etmesi için ikna ederler. Jack önce karşı çıksa da bu sefer kaçması kolay değildir.

Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Tim Powers'ın On Stranger Tides adlı romanından uyarlanmıştır. Kaptan Jack Sparrow ve Kaptan Hector Barbossa bu sefer gençlik pınarını bulmak için birbirleriyle yarışacaklar. Fakat bu pek kolay olacağa benzemiyor. Karşılacakları zorlukları aşmak için tahmin bile edemeyeceğimiz yollara başvuracaklar, hatta birlikte çalışmaktan başka şansları olmayıp beraber bu yolda ilerlemeye karar verecekler.Karasakal Jack'i tutsak alır ve gençlik pınarına götürmesini söyler.Gençlik pınarına varırlar ve 1 deniz kızı yakalarlar.Deniz kızının gözyaşınıda çıkarırlar. Barbossa gemisini aldığı için Karasakal'ı öldürme yemini eder ve kılıcına zehir sürer. Gençlik pınarında, pınarın yok olmasını isteyen İspanyollar, İngiliz Kraliyet Donanması ve Karasakal arasında savaş başlar. Bu sırada Barbossa kılıcıyla Karasakal'ı yaralar ve zehirlenir. Kılıcı çıkarmak isterken kızı da elini keser ve o da zehirlenir. Jack, hiç vakit kaybetmeden gençlik pınarından bir iksir hazılar ve Karasakal'a birinin hayat veren, diğerinin ise hayat alan olduğunu ve kızını kurtarmasını ister. Karasakal kızını kurtarmak yerine hayat veren kadehi içer. Ancak Jack kadehleri karıştırdığını fark eder ve aslında Karasakal'ın içtiği kadeh hayat alandır. Karasakal'ın yılları kızına geçer ve pınar Karasakal'ı yok eder.

Barbossa Karasakal ölünce, Karasakal'ın kılıcını alır, gemisinin kaptanı olur ve yeniden korsanlığa döner. Jack Sparow da Karasakal'ın kızını bir adaya götürüp bırakır ve oradan uzaklaşır.

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack'in geçmişinden gelen bir düşmanla yüzleşmesini anlatır. Bundan yıllar önce denizleri korsanlardan temizlemeye yemin etmiş, İspanyol subayı El Matador del Mar (Denizlerin Matadoru) lakaplı Kaptan Armando Salazar denizleri kasıp kavurmaktadır ve Jack Sparrow'la yolları kesişmiştir.Babasıyla birlikte mürettebatında olduğu geminin kaptanı İspanyollar tarafından vurulunca Jack komutayı almış,Salazar'a meydan okuyarak gemilerini takip etmesini sağlamıştır. Jack ona bir oyun oynayarak Şeytan üçgenine sürüklemiş ve orada hapis etmiştir. Salazar intikam için döneceğine yemin eder.Jack'in komutayı devralınca aldığı pusulayı elden çıkardığı zaman Salazar ve mürettebatı serbest kalacaktır.Gizemli Denizlerde'nin bitiminden beş yıl sonra Jack Karayiplerdeki San Martin adasında banka soygunu gerçekleştirmektedir ve soygun başarısız olur. Karasakal'ın şişeye hapsettiği Siyah İnci'yi hala serbest bırakamamıştır.Jack'in mürettebatı artık Jack'a güvenmemektedir ve tayfalar Jack'i terk ederler. Kaptan yarı bunalımda olduğu gibi pusulasını bir şişe Rom'a karşı takas etmiştir ve pusulaya ihanet etmiştir. Pusulaya ihanetin bedeli kaptan Salazar'ın serbest kalıp peşine düşmesidir.Bu sırada babasını serbest bırakmak için Poseidon'un mızrağını arayan Will Turner'ın oğlu Henry,ondan yardım ister.Yolları ileride Barbossa'nın kızı olduğunu öğrenecekleri Carina Smyth'le de kesişir.Salazar da mızrağın peşindedir.Onu ele geçiren kişi, mızrağın gücüyle hem denizlerdeki tüm lanetler kaldırabilecek,hem de denizleri kontrol edebilecektir.Mızrağın yerini astronom ve horolojist olan Carina'nın yardımıyla yıldız ölçümleriyle tespit ederler.Barbossa da bu arayışa katılır.Karasakal'dan aldığı Triton kılıcıyla Şişeyi kırarak Siyah İnci'y serbest bırakır.Geri aldığı pusulasını Jack'e verir.Henry mızrağı kırarak hem babası ve Uçan Hollandalı'yı hem de Salazar'ı serbest bırakır. (Bu arada Davy Jones da hayata dönmüştür.)Carina babasının Barbossa olduğunu öğrenir.Kızını ve dostlarını korumak için Salazar'ı öldüren Barbossa onunla beraber denize düşer.Henry ve Karina'yı Royal limanı'na bırakan Jack,yeniden bir araya gelen serbest kalmış Turner ailesini,Will ve Elizabeth'in çocuklara sarılmasını izler.Uçan Hollandalı gemisi ve mürettebatı da artık serbast kalmıştır.Jack yeniden kaptanı olduğu Siyah İnci'yle denize açılır.Yıldızlara bakarak yönlerini tayin eder.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]