Cutler Beckett

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lord Cutler Beckett, Karayip Korsanları serisinin 2. ve 3. filminde kendini göstermiş bir kurgusal karakterdir.

Lord Beckett, 2. film olan Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı'nda olmasına rağmen aktif bir karakter olmak yerine sürekli Royal Limanı'ndaki malikanesinde kalan ve her şeyi uzaktan izleyen bir şahıs olarak durmuştur. Ancak 3. film olan Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu filminde en aktif karakterlerden biri olmuştur. Bunun en büyük nedeni ise 2. filmin konusu olan Amiral James Norington rütbesini geri almak için Davy Jones'in kalbini Jack Sparrow'dan alıp Lord Beckett'a vermesinden dolayı artık denizlerin en korkunç gemisi olan Uçan Hollandalı'yı ele geçirmiştir ve bu gücü dünya üzerindeki tüm korsanları yok etmek için hazırladığı armadada Uçan Hollandalı'yı başa getirmesiyle korsanların gerçekten korktuğu bir güç oluşturmuştur.

Filmin ünlü kahramanları Will Turner, Elizabeth Swann ve Kaptan Jack Sparrow da tüm korsanların toplantısı yapılan Batı Koyu olarak adlandırılan çok güçlü bir kale adası olarak da bilinen bir limanda toplanacaklardır. Toplantılarında Elizabeth Swann savaşmayı önermiş ancak tüm korsan lordları ona gülerek karşı vermiştir. En sonunda savaşmayı kabul eden korsanların güçsüz 50 kadar gemisi, Lord Beckett'ın 300 gemilik armadası ve hepsinden önemli Uçan Hollandalı'ya karşıdır. Savaş başladığında Lord Beckett Uçan Hollandalı'yı öne sürer. Korsanlar ise sancak gemileri olan Siyah İnci'yi öne sürerler.

İlk savaş Lord Beckett için bir kıyametle sonuçlanır. Uçan Hollandalı, Siyah İnci'ye yenilmiş ve Lord Beckett'ın en iyi adamı ve yardımcısı Uçan Hollandalı ile denizin dibine gömülmüştür. Ama Lord Beckett Siyah İncinin çok hasar aldığını ve herhangi bir savaşta kendi devasa ve hız konusu hariç Uçan Holllandalı'dan daha güçlü gemisi Endevour'u ileri sürerek Siyah İnci'nin karşısına çıkarır. Endevour'un 4 kat bataryası ve 300 topuyla, Siyah İncin'in kalan 20 topuna karşı çok güçlü durumdadır. Buna rağmen bu yaptığı en kötü ve son hatası olur. Gemiler birbirlerine yaklaştığı sırada Uçan Hollandalı, Siyah İnci'nin yanında suda yükselir ve Endevour'un karşısında Siyah İnci'nin destekçisi olur. Lord Beckett'ın en büyük silahı artık ona karşıdır ve gemiler Endevour'u aralarına alırlar. Teğmenler ve amiraller Lord Beckett'a emirlerini sorarlar ancak Lord Beckett bu durum karşısında resmen dili tutulmuş ve sersemlemiştir. Korsanlar ateş emrini verirler ve savaşın en büyük gemisi olan Endevour paramparça olur. Lord Beckett'tan sonra en yetkili kişi olan Teğmen Weerms yanındakilere "gemiyi terkedin" der ve kendisi de gemiden atlar. Lord Beckett gemide kalır ve son top atışlarında son kez gemisinin merdivenlerinden iner. Gemi, güverte üstünde Lord Beckett ile birlikte havaya uçar.