İçeriğe atla

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı
Pirates of the Caribbean:
Dead Men Tell No Tales
Yönetmen
YapımcıJerry Bruckheimer
SenaristJeff Nathanson
Hikâye (eser)Jeff Nathanson
Terry Rossio
Uyarlama
Oyuncular
MüzikGeoff Zanelli
Görüntü yönetmeniPaul Cameron
KurguRoger Barton
Leigh Folsom Boyd
StüdyoWalt Disney Pictures
Jerry Bruckheimer Films
DağıtıcıWalt Disney Studios Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i26 Mayıs 2017 (2017-05-26) (Amerika)
Süre129 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$320 milyon[1]
Önceki filmKarayip Korsanları: Gizemli Denizlerde

Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı (Özgün ismiyle: Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales), Karayip Korsanları film serisinin beşinci filmi olan fantastik türdeki 2017 Amerikan yapımı film. Filmin yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg yaparken senaryosunu Jeff Nathanson yazdı. Filmin yapımcısı diğer dört filmde olduğu gibi Jerry Bruckheimer oldu. Filmin oyuncu kadrosunda, Johnny Depp; Jack Sparrow, Javier Bardem; filmin kötü rolünde, Kaptan Salazar, Orlando Bloom; Will Turner, Brenton Thwaites; Henry Turner, Kaya Scodelario; Carina Smyth, Kevin McNally; Joshamee Gibbs ve Geoffrey Rush; Kaptan Barbossa rolünde yer almaktadır.

Filmin yapım öncesi Gizemli Denizlerde filminin 2011 yılı başlarında yayınlanmasından kısa süre önce Terry Rossio'nun senaryoyu yazmasıyla birlikte başladı. 2013'ün başlarında yeni bir senaryo yazması için Jeff Nathanson tutuldu. Depp, Nathanson'un yazım süreciyle ilgilenmeye başladı. Yayın tarihi başlangıçta 2015 olarak ayarlanmıştı fakat senaryo ve bütçe sorunlarından dolayı 2016 ve sonra 2017'ye kadar ertelendi. Temel çekimler Şubat 2015'te Avustralya'da başladı ve Temmuz 2015'te bitti. Film 26 Mayıs 2017'de Disney Dijital 3D olarak yayınlanması üzerine ayarlandı.[2]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Calypso'nun girdap savaşından on üç yıl sonra, on iki yaşındaki Henry Turner, Uçan Hollandalı'ya biner ve babası Will'e, Will'i Hollandalı'ya bağlayan ve onun karaya yalnızca bir kez ayak basmasına izin veren laneti bildirir. Poseidon'un Üç Dişli Mızrak'ı on yılı kırabilir. Henry, onu bulmasına yardım etmesi için Kaptan Jack Sparrow'u işe almayı planlıyor, ancak Will bunun imkansız olduğuna inanıyor ve Henry'ye gitmesini emrediyor. Will ve Hollandalı daha sonra denizde kaybolur, ancak Henry Jack ve Üç Dişli Mızrak'ı bulmaya yemin eder.

Dokuz yıl sonra, Henry Kraliyet Donanması'nda bir denizcidir. Gemi doğaüstü Şeytan Üçgeni'ne doğru yola çıkar ve İspanyol korsan avcısı Kaptan Armando Salazar tarafından yönetilen hayalet mürettebatı, Salazar'ı öldüren Jack'e bir mesaj iletebilmek için Henry'nin hayatını bağışlayan Sessiz Mary'nin enkazına rastlar. ve tayfasını onlarca yıl önce onları Şeytan Üçgeni'ne götürüp yanlışlıkla lanetlediler.

Saint Martin'de, Carina Smyth adında genç bir astronom büyücülük suçundan ölüme mahkûm edilir, ancak kaçar ve Jack ile yolları kesişir, o ve ekibi bir banka soygununu berbat eder, kötü şans büyüsüne maruz kalır. Jack daha sonra pusulasını bir içkiyle değiştirir, bu hareket Şeytan Üçgeni'ni yok eder ve Salazar ile ekibini bir kez daha serbest bırakır. Carina, Henry'nin Üç Dişli Mızrak'ın yerini aradığını öğrenir ve bilinmeyen babasının günlüğünü kullanarak ona yardım etmeyi teklif eder. Carina ve Jack infaz sürecini geciktirir, ancak Henry ve Jack'in mürettebatının yardımıyla kaçarlar ve Ölen Martı'ya yelken açarlar. Carina, günlüğündeki ipuçlarını deşifre eder ve yıldızların Üç Dişli Mızrak'ın gizlendiği bir adaya götüreceğini keşfeder.

Bu arada Kaptan Hector Barbossa, korsan mürettebatından yeniden canlanan Kaptan Salazar'ın denizde birkaç korsanı öldürdüğünü ve Barbossa'nın filosunu yok ettiğini duyar. Barbossa, Jack'i bulmasına yardım etmeyi teklif ederek öldürülmekten kurtulmanın yolunu konuşur ve Üç Dişli Mızrak'ın onu bir "hazineye" götürebileceğini öğrenir. Salazar, Jack'ten intikam almak isteyen kabul eder. Salazar, Ölen Martı'nın peşine düşer, Jack, Henry ve Carina'yı bir adaya kaçmaya zorlar ve Salazar'ın mürettebatının karaya çıkamayacağını keşfeder. Barbossa, pusulasını geri vererek ve minyatür Siyah İnci'yi orijinal boyutuna geri getirerek Jack ile ittifak kurar. Barbossa'nın İnci'nin komutasını bir kez daha almasıyla adaya yolculuklarına devam ederler. Yolculuk sırasında Jack ve Barbossa, Carina'nın uzun zamandır kayıp olan kızı olduğunu fark eder.

İnci, Üç Dişli Mızrak adasına yaklaşır ve bir Kraliyet Donanması savaş gemisinden, İnci adada karaya oturmadan önce Silent Mary tarafından yok edilene kadar kaçar. Jack, Barbossa ve Carina, okyanus tabanında Üç Dişli Mızrak'a giden bir yol açan okyanusu ayırmak için adanın büyüsünü kullanırlar. Salazar, Henry'yi yakalar ve okyanus tabanında yürümesi ve Üç Dişli Mızrak'ı ele geçirmesi için ona sahip olur. Bunu yaptığında, Henry'ye cesedi geri verilir ve Jack, Salazar'ın dikkatini dağıtır, Henry'nin Üç Dişli Mızrak'ı yok etmesine, denizdeki tüm lanetleri kırmasına ve Salazar'ın mürettebatını hayata döndürmesine izin verir. Ancak Üç Dişli Mızrak'ın yok edilmesi bölünmüş denizin üzerlerine kapanmasına neden olur. İnci, grubu emniyete almak için çapasını indirir, ancak Salazar Jack'i öldürmeye kararlı bir şekilde onları takip eder. Carina, Barbossa'nın kolunda günlüğün kapağına benzeyen, üç dişli bir yıldız oluşumu olan bir dövme gördüğünde onun babası olduğunu fark eder. Barbossa Salazar'ı öldürmek için kendini feda eder ve diğerlerinin kaçmasına izin verir.

Bir süre sonra Henry ve Carina, Will'in Hollandalı'dan kurtulmuş olarak göründüğü Port Royal'e ulaşır. Karısı Elizabeth Swann birkaç dakika sonra ortaya çıkar ve Turner ailesi tekrar bir araya gelir. Henry ve Carina öpüşür. Jack, ufka doğru yelken açmadan önce İnci'den izliyor, bir kez daha kaptan, aynı zamanda Kaptan Barbossa'nın maymununu benimsiyor.

Kredi sonrası bir sahnede, Davy Jones odalarında göründüğünde Will ve Elizabeth yataklarında uyuyorlar. Çifte saldırmaya hazırlanırken Will uyanır. Bir kabus gördüğünü varsayarak, yerdeki ıslak midyelerden habersiz olarak tekrar uykuya dalar.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Johnny Depp ... Kaptan Jack Sparrow (Murat Şen)[3]

Javier Bardem ... Kaptan Salazar (Kerem Atabeyoğlu)[4]

Geoffrey Rush ... Kaptan Hector Barbossa (Ercan Demirel)[5]

Brenton Thwaites ... Henry Turner (Onur Akgülgil)[4]

Kaya Scodelario ... Carina Smyth (Melissa Melis Toklu)[6]

Kevin McNally ... Gibbs (Mazlum Kiper)[4]

Golshifteh Farahani ... Shansa (Nilay Cennetkuşu)

David Wenham ... Scarfield (Ali Ekber Diribaş)

Stephen Graham ... Scrum (Murat Şenol)[4]

Angus Barnett ... Mullroy (Sinan Divrik)

Giles New ... Murtogg (Cüneyt Cakova)

Orlando Bloom ... Will Turner (Uğur Taşdemir)[7][8]

Adam Brown ... Cremble (Sefa Zengin)

Daniel Kirrane ... Bollard (Barış Özgenç)

Delroy Atkinson ... Pike (Fatih Özacun)

Paul McCartney ... Jack Amca (İskender Bağcılar)

Juan Carlos Vellido ... Teğmen Lesaro (Ali Çorapçı)

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizemli Denizlerde filminin 2011 yılı başlarında yayınlanmasından kısa süre önce Terry Rossio'nun senarist ortağı Ted Elliott olmadan beşinci film için senaryo üzerinde çalışmalara başlayacağı onaylandı.[9] 11 Ocak 2013'te Jeff Nathanson filmin senaryosunu yazmak için tutuldu.[10] 29 Mayıs 2013'te Joachim Rønning ve Espen Sandberg yönetmen olarak seçildi.[11] Yönetmen ikilisi daha önce gene denizde geçen Kon-Tiki adlı filmi yönetmiş ve Akademi adaylığı elde etmişlerdi.[12] 22 Ağustos 2013'te Rønning ve Sandberg beşinci filmin isminin Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales olacağını söyledi.[13] Ayrıca film üzerinde de çalıştıklarını söyleyen yönetmenler, Jeff Nathanson'un senaryosunun ''eğlenceli ve dokunaklı'' olduğunu ve ilk filmden esinlendiğini belirttiler.[14]

Birçok yeni kadro üyesi önceki filmlerde çalışan üyelerle yer değiştirdi. Yönetmenler Rønning ve Sandberg ve yazar Nathanson'un yanı sıra yeni Görüntü Yönetmeni Paul CameronDariusz Wolski ile yer değiştirdi. Bunların yanında yapım tasarımcısı Nigel Phelps, görsel efekt yöneticisi Gary Brozenich, özel efekt yöneticisi Dan Oliver, dublör koordinatörü danışmanı Rondell, dublör koordinatörleri Thomas Robinson Harper ve Kyle Gardiner, makyaj ve saç tasarımcısı Peter Swords King yeni yapımcılar Joe Caracciolo, Jr ve Brigham Taylor Mike Stenson ve kurgucular Joel Cox ve Gary D. Roach kadroya yeni katılan üyeler oldu.[15]

Yazım[değiştir | kaynağı değiştir]

2011'de Gizemli Denizler filminin yayınlanmasından kısa bir süre önce yazar Terry Rossio beşinci filmin senaryosunu yazması için onaylandı.[9] Ancak Terry'nin senaryosu Disney tarafından duygu yüklü olarak görülmedi. 2013'te Jeff Nathanson senaryoyu yazmak için imzayı attı.[10] Yine de Jeff'in senaryosu da iyi olarak kabul görülmedi. Filmin yapımı ertelendi ve 2015 yılında hedeflenen yayın tarihi ertelendi. Disney ve Bruckheimer ilk taslak üzerinde anlaşamadı. Disney kaynaklarına göre senaryo ''çok pahalı ama ayrıca karışık ve takip edilmesi zordu''.[12] 2014'ün başlarında Nathanson iyi olarak kabul edilen taslak üzerinden uyarladığı senaryoyu yeniden yazarak düzenledi.[12]

13 Nisan 2014'te, Depp bir röportajında Bruckheimer ve Disney'in onu yazar Jeff Nathanson ile işbirliği yapması için davet etiğini söyledi. Ayrıca serinin sonuncu filmi olabileceğini ima, ederek, çok taze ve farklı bir korsan filmi getirmek istediğini söyledi. Depp sözlerine şu şekilde devam etti:

''Herkes senaryonun iyi ve mükemmel olmasını istiyor. Biz aynı zamanda diğer işlerle üzerinde de çalışıyoruz. Yine de filmi beraber yapacağız. Ben onlardan son derece hoşlandım. Onlar fazlasıyla yetenekli. Mizahın güçlü duygusuna sahipler. Bence onlar sıradaki filme gerçekten eğlenceli yaklaşıyorlar. Hikayenin parçasını mutlulukla ve gururla aldım ve doğrudan senaristle çalışmaya başladım. Bu film gerçekten sonuncusu ise ki muhtemelen öyle, ben seyirciye filmi istedikleri ve birçok defa izledikleri için borçlu olduğumuzu hissediyorum. Bu yüzden beşinci film için büyük umutlarım var. Biz iyi bir film yapacak ve yüksek bir notla bunu bitireceğiz."

— Johnny Depp.

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cannes'da Gizemli Denizlerde filminin basın tanıtımında konuşan Depp, halk ile sevildiği sürece rolünü oynayacağını söyledi. Ağustos 2012'de Johnny Depp'in beşinci film için imzayı attığı ve rolü için A$90 milyon kazanacağı ortaya çıktı. Dördüncü filmde olduğu gibi Depp, ayrıca senaryoyla ilgilendi ve Salazar’ın İntikamı'nı tasarladı. Geoffrey Rush beşinci yapımda Hector Barbossa olarak dönmesini yorumladı; ''Eğer onlar bu karakteri kabulgan tutarsa, kesinlikle. Rush ayrıca kötü adam rolünde dönebileceğini de ima etti ve Barbossa'nın kendini beğenmişliği hakkında korkunç şekilde patlayabilir dedi. Aralık 2014'te Rush beşinci yapım için döneceğini onayladı. Gizemli Denizlerde filminde oynamayan Orlando Bloom'da beşinci yapım için döneceğini belirtti. Disney'in filme resmi olarak yeşil ışık yakmasından birkaç hafta sonra, Eylül 2014'te Bloom devam filmine dönmesi hakkında tartışmalar olduğunu belirtti. Bloom buna ek olarak Aralık 2014'te dönüp dönmeyeceği konusunda emin olmadığını görüşmelerde olduğunu söyledi. Ayrıca Disney'in, Will Turner ve oğluna odaklı başka bir devam filmi yapabileceğini belirtti. 15 Ağustos 2015'te Bloom'un kadroya katılımı onaylandı.

2 Aralık 2013'te Christoph Waltz'ın filmin ana düşmanı rolünde görüşmelerde olduğu bildirildi fakat sonuç olarak Waltz rolü reddetti. Avustralyalı oyuncu Brenton Thwaites, Henry rolü için Kasım 2014'te görüşmelere girdi. Sonra Disney, Taron Egerton, George MacKay, Mitchell Hope, Ansel Elgort ve Sam Keeley'in arasından onu seçti. Ocak 2015'in ortasında, Şubat'ta film için Avustralya'ya gideceğini belirtti ve rolünü Davy Jones'un oğlu olarak açığa çıkardı. 24 Ocak'ta Jerry Bruckheimer Twitter üzerinden Kaya Scodelario'nun kadın başrol olarak kadroya dahil olduğunu açıkladı. Temmuz'da karakteri Carine ismiyle açıklandı. Senaryonun önceki taslaklarında Carina Smyth ismi Barbossa'nın kızı ve Sparrow'un aşk ilişkisi ve cadı olmakla suçlanan bir gök bilimci olarak görünmüştü. Scodelario, karakterin bir gök bilimci olduğunu ve Elizabeth Swann'a göre tamamen farklı bir karakter olduğunu ayrıca da Carine'nin, Jack Sparrow'un yerine Henry'nin aşk ilişkisi olacağını onayladı. Knightley, o öldü diyerek şaşırtıcı bir biçimde beşinci yapıma Elizabeth olarak dönmeyeceğini belirtti. Ekim 2014'te Javier Bardem filme baş düşmanı oynamak için görüşmelere girdi. Rolü, önceki senaryolarda Kaptan Brand olarak bahsedilen Kaptan Salazar olarak onaylandı. Ocak 2015'te Kevin McNally Twitter üzerinden Joshamee Gibbs olarak döneceğini onayladı. Çekimlerin başlamasından önce Martin Klebba, Twitter üzerinden Mart olarak dönüşünü onayladı. 17 Şubat 2015'te Stephen Graham, Scrum rolüyle yeniden kadroda olduğunu açıkladı. Yönetmen Joachim Rønning'in iki çocuğu filme figüran olarak görünecek. Ayrıca Keith Richards, Kaptan Teague rolüyle dönmekle ilgilendiğini ifade etti.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayip Korsanları Salazar'ın İntikamı Türkçe Logo

15 Ocak 2014'te Joachim Rønning ve Espen Sandberg çekimlerin Porto Riko ve New Orleans'ta yapılacağını onayladı. Ancak Australian Arts Minister'dan bir temsilci, Avustralya hükûmetinin $20 milyon vergi teşvikini kabul etmesinden sonra beşinci yapımın sadece Avustralya'da çekileceğini onayladı. Avustralya film kaynaklarına göre yapım öncesi Ekim 2014'te başladı ve maliyeti $350 milyonun yukarısındaydı. Bu, Disney ve Queensland Arts Minister tarafından çekimlerin sadece Queensland, Avustralya'da yapılacağı belirtilerek 2 Ekim 2014'te resmen onaylandı.

Çekimler 17 Şubat 2015'te başladı. Gemi sahneleri Helensvale'da açık havaya koyulan büyük bir yeşil ekranın önünde çekildi. Çekimler suyla çevrili sahneler için 30 Mart ile 15 Haziran arası Doug Jennings Park'a taşındı. Ancak, aşırı deniz hastalıkları ve büyük kabarmalar nedeniyle çekimler sakin sular için Raby Bay'a taşındı. Sahneler 1 Haziran'da Lennox Head'de çekildi. Orlando Bloom'un dönüp dönmeyeceği konusundaki birçok belirsizlikten sonra Bloom, Mayıs'ın ortasında kadroya katıldı.

Sorunlar ve tartışmalar yapım sırasında filmi geciktirdi. Hector Barbossa'nın evcil maymununun canlandıran Kapuçin Maymunlarına ilişkin Avustralya biyogüvenlik kanunları sorun oluşturdu. Dahası maymunların kullanımının çevreleyen tartışma hayvan hakları eylemcileri toplulukları tarafından patlak verdi. Federal Çevre Başkanı Greg Hunt, bu yolculuğun, maymunların sağlığına zararlı olduğunu savunarak, kapuçin maymunlarının Kaliforniya'dan Avustralya'ya uçmasını reddetti. Kadro ve oyuncu üyeleri film yayınlanmadan önce korsan çekim yapılmaması için tüm telefonlardaki kamera merceklerini şeritler kapatmak zorunda kaldılar. Yapıma karışan hayranlara engel olmak için gizli çekim yerleri 'Herschel' yapım ismini kullandılar. Silahlı bir adamın güvenli atlatmaya girişmesinden sonra güvenlik önemleri sıkılaştırıldı.

10 Mart 2015'te, Depp yaralandı (sette değil) ve muayene için ABD'ye geri gitti. Depp'in yokluğu nedeniyle çekimler tamamen gecikti. Çekimler, 20 Nisan'da yeniden başladı ve Depp 21 Nisan'da sete dönüş yaptı. Haziran'da Kaya Scodelario ve bir dublör sette yaralandı.

Çekimler son çekimler için Whitsundays'a taşındı. 21 Temmuz 2015'te Joachim Rønning, Instagram üzerinden, çekimlerin, 95 günlük çekimlerin ardından bittiğini açıkladı. Neredeyse bir yıl sonra, yeniden ve ek çekimler, Herschel Ek Çekim yapım ismi altında 24 Mart'tan 13 Nisan'a kadar Vancouver, Kanada'da yönetildi.[3][4][5][6][16][17]

Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

Devam ve iptal edilen yeniden başlatma[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Mart 2017'de yönetmen Joachim Rønning, Dead Men Tell No Tales'in "son maceranın yalnızca başlangıcı" olduğunu belirterek, serinin son filmi olmayacağını ve altıncı bir filmin yayınlanabileceğini belirtti. Dead Men'in kredi sonrası sahnesi, Will ve Elizabeth uyurken bir şekilde ortaya çıkan Davy Jones'un dahil olduğu potansiyel bir komployu anlatıyor. Eylül 2017'de, yapımcı Jerry Bruckheimer, Dead Men Tell No Tales'ın ana çıkışında başarılı olursa başka bir Pirates devam filminin mümkün olacağını belirtti. Ekim 2017'de altıncı film onaylandı ve Kaya Scodelario geri dönmek için sözleşme imzaladığını söyledi. Kısa bir süre sonra, Rønning'in devam filmini yönetmek için geri dönmesinin beklendiği açıklandı. Ağustos 2018'de altıncı film hala geliştirme aşamasındaydı.

Ekim 2018'de Disney'in seriyi yeniden başlatmanın yollarını aradığı ve Deadpool (2016) yazarları Rhett Reese ve Paul Wernick'i dahil ederek yapımcı Jerry Bruckheimer'ın geri dönmesinin beklendiği bildirildi. Ancak Şubat 2019'da Reese ve Wernick projeden ayrıldı ve yeniden başlatma iptal edildi. Mayıs 2020'de Bruckheimer, Depp'in filmde hangi rolü oynayacağından emin olmamasına rağmen, altıncı filmin senaryosunun ilk taslağının yakında tamamlanacağını söyledi. Bununla birlikte, Nisan 2022'de Johnny Depp ve Amber Heard arasındaki davanın ortasında Depp, bir karar verilmeden önce onu franchise'dan çıkardıktan sonra Disney ile olan gergin ilişkisini gerekçe göstererek franchise'a geri dönme niyetinde olmadığını açıkladı. durumda ulaştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Croffey, Amy (17 Mayıs 2015). "If it's not one thing it's another! Pirates Of The Caribbean 5 shoot $70m over budget... while Johnny Depp spends $320k to fly dogs out of Australia on a PRIVATE JET". Daily Mail. 6 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2016. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales has racked up a $320 million bill, well over its initial budget of $250 million 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 3. ^ a b Burgess, Matthew (23 Ağustos 2012). "Johnny Depp as Captain Jack Sparrow Pirates of the Caribbean 5". The Age. 7 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2014. 
 4. ^ a b c d e Vejvoda, Jim (17 Şubat 2015). "Pirates Of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales Begins Production". IGN. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2015. 
 5. ^ a b Evans, Laura, Nauman, Zoe (9 Aralık 2014). "'He knows Australia quite well!': Geoffrey Rush says Pirates Of The Caribbean actor Johnny Depp has enjoyed secret trips Down Under ahead of Gold Coast filming". Daily Mail. 9 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2013. 
 6. ^ a b Graser, Marc (24 Ocak 2015). "Kaya Scodelario Boards Disney's 'Pirates of the Caribbean 5′". The Age. 27 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2015. 
 7. ^ "'Pirates of the Caribbean 5′ Begins Production in Australia". 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2015. 
 8. ^ "Jack Sparrow is back in trouble in first photo from Pirates of the Caribbean 5". 1 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2015. 
 9. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 10. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 18 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 12. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 19 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2016. 
 16. ^ Simonot, Suzanne (12 Şubat 2015). "Speculation Pirates of the Caribbean cast shooting two films at once on Gold Coast". Gold Coast Bulletin. 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2015. 
 17. ^ Kroll, Justin (4 Şubat 2015). "'Pirates of the Caribbean 5′ Adds Three to Cast". Variety. 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]