Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest
Yönetmen Gore Verbinski
Yapımcı Jerry Bruckheimer
Senarist Ted Elliot
Terry Rossio
Uyarlama Karakterler
ile Ted Elliott
Terry Rossio
Stuart Beattie
Jay Wolpert
Walt Disney's Pirates of the Caribbean
Oyuncular Johnny Depp
Orlando Bloom
Keira Knightley
Naomie Harris
Martin Klebba
Alex Norton
Bill Nighy
Geoffrey Rush
Jack Davenport
Müzik Hans Zimmer
Görüntü yönetmeni Dariusz Wolski
Kurgu Craig Wood
Stephen Rivkin
Stüdyo Walt Disney Pictures
Jerry Bruckheimer Films
Dağıtıcı Buena Vista Pictures
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2006
Süre 150 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe US$225.000.000
Hasılat US$1.066.179.725
Önceki film Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti
Devam filmi Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (Özgün isim: Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest), 2006 yapımı film. 2003 yapımı Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti filminin devamıdır.

Aralık 2006 itibarı ile Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı ABD'de $423.315.812, uluslararası olarak $642.884.839 hasılat ile toplam kazancı $1.066.200.651'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 135.634.554 $ gelir elde etmiştir[1]. Bu büyük gişe başarısı ile devam filminin çekilmesini garanti altına almıştır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Will Turner ve Elizabeth Swann'ın düğünü, Doğu Hindistan Ticaret Şirketi'nin başkanı Lord Cutler Beckett, onlar ve Kaptan Jack Sparrow'un kaçmasına izin veren Commodore James Norrington için tutuklama emriyle geldiğinde kesintiye uğradı. Norrington, Jack'i takip ederken bir kasırgada Donanmanın amiral gemisi HMS Dauntless'ı kaybettikten sonra istifa etti ve ortadan kayboldu. Bu arada Jack, Black Pearl'de Will'in babası Bootstrap Bill Turner tarafından ziyaret edilir. Bootstrap, Davy Jones'un kaptanlığını yaptığı Uçan Hollandalı'da bir mürettebattır. Jack daha önce Pearl'ü derinliklerden kaldırmak için Jones ile bir anlaşma yaptı ve şimdi Hollandalı'nın ekibine katılmalı ya da Kraken tarafından Davy Jones'un Dolabına sürüklenmeli. Bu arada, Beckett'in Will ile bir görüşmesi var ve burada kral tarafından imzalanmış üç potansiyel tam af ve Marque Mektupları (Jack Sparrow için) olduğunu ortaya koyuyor. Will, EITC adına Jack'in pusulasını Beckett'ın kullanımı için geri almak için bir yolculuğa çıkarsa, Beckett Will ve Elizabeth'in lütfunu onaylamayı teklif eder.

Will, Jack ve ekibini bir adada bulur ve onları yamyamlardan kurtarır. Yamyamlardan kaçtıktan sonra, Jack ve mürettebat, Jones'un zayıflığının, Ölü Adamın Sandığı'nda kilitli olan kalbi olduğunu ortaya çıkaran vudu rahibesi Tia Dalma'yı ziyaret eder; Jack onu bulmaya ve Jones'un hizmetinden kurtulmaya niyetlidir. Hollandalıyı bulan Will, Jack'in pusulası karşılığında sandığın anahtarını bulmak için Jack ile bir anlaşma yapar, ancak kandırılarak Jack'in yerine Jones'un ekibine katılır. Jones, doksan dokuz ruh daha karşılığında Jack'i pazarlıklarından kurtarmayı kabul eder. Will babasını Hollandalı gemide karşılar ve Jones'un sandığın anahtarına sahip olduğunu öğrenir. Bir Yalancı Zar oyununu Jones'a kaybetmesine rağmen, Will anahtarla kaçar ve Elizabeth'in bindiği gemiye bindirilir. Jones Kraken'i peşinden gönderir ve gemiyi batırır, ancak Will tekrar kaçar.

Bu arada, Elizabeth'in babası Vali Swann onu hapisten kurtarır, ancak kendisi yakalanır. Elizabeth pusulayı kendisi bulmak için Beckett ile pazarlık yapar ve hem Jack'i hem de sarhoş bir Norrington'ı bulduğu Tortuga'ya gider. Jack, Elizabeth ve Norrington da dahil olmak üzere yeni bir ekip tutar ve Elizabeth, sandığı bulmak için pusulayı kullanır. Tüm taraflar, sandığın gömülü olduğu Isla Cruces'e varır, ancak hepsi kendi hedefleri için kalbi isteyen Jack, Will ve Norrington arasında üç yönlü bir kılıç savaşı patlak verir: Jack, Kraken'i iptal etmek ve onun gücünü reddetmek ister. Jones'a borç; Will, babasını Hollandalı'dan kurtarmak ister; ve Norrington bir Donanma subayı olarak hayatını yeniden kazanmak istiyor. Kaosta, Norrington gizlice kalbi çalar ve Hollandalı'nın mürettebatını cezbetmek gibi davranarak kaçar. Jones, İnci'ye Kraken ile saldırır, bu da mürettebatın çoğunu öldürür ve Pearl'ün filikalarından biri hariç hepsini yok eder, ancak savaştan kısa bir süre kaçan Jack, Kraken'i barut ve romla dolu bir ağla geri döner ve yaralar.

Jack, hayatta kalanlara gemiyi terk etmelerini emreder, ancak Kraken'in sadece Jack'i istediğini fark eden Elizabeth, onu öperek kandırır ve mürettebatın kaçabilmesi için onu direğe zincirler. Kraken, Jack'i ve İnci'yi Davy Jones'un Dolabına sürükler ve Jones borçlarının ödendiğini ilan eder, ancak daha sonra sandığı açar ve öfkesine göre kalbinin gittiğini keşfeder. Port Royal'de Norrington, Beckett'a Jack için olan kalbi ve Marque Mektupları'nı vererek onun donanmaya geri dönmesine ve Beckett'in Davy Jones'un ve denizlerin kontrolünü ele geçirmesine izin verir. İnci'nin mürettebatı, Jack'i kurtarmayı kabul ettikleri Tia Dalma'ya sığınır. Tia Dalma onlara rehberlik edecek kaptanı tanıtır: dirilen Hector Barbossa.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Johnny Depp ... Kaptan Jack Sparrow

Orlando Bloom ... Will Turner

Keira Knightley ... Elizabeth Swann

Jack Davenport ... Norrington

Bill Nighy ... Davy Jones

Jonathan Pryce ... Vali Weatherby Swann

Lee Arenberg ... Pintel

Mackenzie Crook ... Ragetti

Kevin McNally ... Gibbs

Stellan Skarsgård ... Bootstrap Bill

Tom Hollander ... Cutler Beckett

Naomie Harris ... Tia Dalma

Martin Klebba ... Marty

David Schofield ... Mercer

Geoffrey Rush ... Barbossa

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Boxofficemojo.com Hasılat Detayları". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2007.