Kızılkışlacık, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılkışlacık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 696
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000

Kızılkışlacık, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

eski türkçede yönadalarına göre Kızıl güney demektir, kışlanan yer anlamıda kışlacık olduğuna göre birleştirince isim ortaya çıkmaktadır, Köyün adının nereden geldiği net olarak bilinmemesine rağmen köy bölgesindeki (Kızılyer, Kızıldiş, Kocacık ve Köyün adı olan Kızılkışlacık)gibi isimlerin Kızıloğuz boylarının verdiği isimler olduğu bilinmektedir.

Bir diğer rivayete göre ise, Amasya'ya 3 kardeş olarak göçerler gelir ve bu üç kardeşten kervanında merkep olanları şimdi Aydınlık olan Merkepkışlacığı'na, kervanında katır olanları ise şimdiki Kızıl Kışlacık olan Katırcıkışlacığı köylerine yerleşmişler. Hayvansız olan ya da kış uzun geçtiğinden, hayvanları cürümsüz olanlar, hayvanları yıkılıp kalanları da Yıkılgan'a yerleşmişlerdir. Bu göçerlerin yörük olduğu ve daha çok hayvancılıkla uğraştığı bilinmektedir. Bu göçerlerin bir kısmı 1970-1980 yılları arsında yerleşik hayata geçmiş ve tarımla da uğraşmışlardır. Amasyanın farklı bölgelerine yerleşim olduğundan köy nüfusus azalmakla birlikte merkezde ve merkeze bağlı köylerde nüfusun önemli kısmı bu 3 köyden göçen yörüklerden oluşmaktadır. Amasya Belediyesinin destegiyle hazırlanan Tanzimat dönemi nüfus kayıtlarından köyde önemli oranda Türk ve müslüman nüfusun yaşadığı ve o dönemde de ağırlıklı olarak hayvancılıkla iştigal edildiği görülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarımdan daha çok hayvancılıkla iştigal etmesi nedeniyle geleneksel yemeklerde ağırlıklı olarak et ve bugday kullanılmaktadır. Yöresel anlamda bulgur,nohut ve etten yapılan keşkek ile Amasya ile özdeşleşmiş olan çörek meşhurdur. Eski dönemlerde taş fırınlarda yapılan ekmek çeşitleri halen belli günlerde yapılmakta ve gelenekler yaşatılmaya çalışılmaktadır.

ÇORBALAR:Toyga çorbası, Yayla Çorbası,Yarma Çorbası,Un çorbası,Pirinç Hellesi,Yan Çorba,Tombul Aş,Bulgur Durucağı. YEMEKLER:Keşkek,Kuzu Kavurma,Türlü,Çıkı Yaprak Sarma,Yumurtalı kabak PİLAVLAR:Etli Bulgur Pilav,Etli Pirinç Pilav BÖREKLER:Gömbe,Dönderme,Bişi,Sac Yağlısı, çörek,(Haşhaşlı,Cevizli,) EKMEK:Fırında Somun, Sac Ekmeği,İşkefe,Yanuç(peynirli,Kıymalı,Soğanlı,Ispanaklı vs.)Hamursuz]]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 22 Km. uzaklıkta olan köy Amasya-Taşova yolu istikametinde yolun sol tarafına yerleşmiştir. Eski köyün yerleşimi yoldan uzakta iken cumhuriyet döneminde yaşanan deprem felaketi sonrası devlet tarafından yol kenarına deprem konutları olarak da adlandırılan yeni yerleşim alanı kurulup köy yol kenarında yeniden kurulmuştur. Köy iklimi nedeniyle hatırı sayılır üne sahip kiraz ağaçları ve üzüm devekleriyle meşhurdur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.zaman zaman muson iklimide görülebilir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 633
2000 696
1997 684

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak en büyük ekonomik gücü çoğunluğu köy dışında ikamet eden nüfusudur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Muharrem KELCE Kızılkışlacık Köyü Muhtarı